پزشکیپزشکی زنانزیبایی - آرایشی

علت شل شدن واژن چیست؟ + از عوارض تنگ کردن واژن (واژینوپلاستی) چه می‌دانید؟

عمل تنگ کردن واژن عنوان عامیانه‌ای است که برای جراحی‌های زیبایی واژن به کار می‌رود. این عمل که در چند سال اخیر بسیار مطرح شده است، هنوز بحث‌برانگیز است و مشخص نیست که مزایای آن از معایب آن بیشتر باشد. در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا به بررسی چگونگی عمل واژینوپلاستی و همچنین عوارض تنگ کردن واژن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


واژینوپلاستی یا جوانسازی واژن چیست؟

واژن زنان اندامی حلقوی و ماهیچه‌ای است که حالتی ارتجاعی دارد؛ یعنی می‌تواند باز شده و مجدداً جمع و تنگ شود. این قابلیت‌واژن باعث می‌شود زایمان طبیعی امکان‌پذیر باشد. واژن به‌طور طبیعی این حالت ارتجاعی را دارد و پس از کشیده شدن در طول زایمان طبیعی، یا دخول آلت مردانه هنگام رابطه‌ی جنسی به حالت اولیه‌ی خود برمی‌گردد. با این تفاصیر اصطلاح شل شدن یا کشیده شدن‌واژن به چه معناست؟

واژینوپلاستی یا جوانسازی واژن

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: رنگ بندی لمینت دندان

بدن انسان‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال با بالا رفتن سن، پوست و ماهیچه‌های بدن دچار شل‌شدگی و افتادگی می‌شوند. واژن نیز ممکن است تحت تأثیر چنین عواملی تغییر کند. افزایش سن، زایمان طبیعی و دیگر موارد بر ماهیچه‌ی واژن اثر گذاشته و ممکن است آن را دستخوش تغییر کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لیفت باسن برزیلی چیست را بخوانید.

واژینوپلاستی یا جوان‌سازی واژن نوعی عمل جراحی است که در آن پزشک این شل‌شدگی‌واژن را برطرف کرده و به‌اصطلاح واژن را تنگ می‌کند. البته انجام عمل واژینوپلاستی تضمینی برای بهبود شل‌شدگی واژن نیست؛ چراکه عوارض تنگ کردن واژن بسیار زیاد و بعضاً خطرناک هستند. درباره پروتز سینه و هرآنچه باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید.

علت شل شدن واژن چیست؟

شاید بسیاری از شما تصور کنید که شل شدن‌واژن ‌‌با تعداد دفعات رابطه جنسی مرتبط است و به همین دلیل با کم کردن رابطه جنسی درصددند تا این مشکل رفع شود. اما چنین چیزی پایه علمی ندارد و تصوری نادرست است. شل شدن واژن یا به اصطلاح گشاد شدن واژن زمانی اتفاق می افتد که بافت های درون‌واژن به علت های مختلف دچار آسیب شوند و حالت کشسانی خود را از دست بدهند.

از علل شل شدن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان طبیعی
 • اضافه وزن و چاقی
 • کمر درد و آسیب های کمری
 • آسیب های لگنی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • یائسگی
 • عطسه شدید و مکرر
 • سرفه های همیشگی و شدید
 • یبوست
 • ورزش های سنگین و بلند کردن وزنه
 • افزایش سن
بیشتر بخوانید:  معرفی 4 متخصص برتر زیبایی و ترمیمی به انتخاب مجله ایران دی دی اس

گشاد شدن واژن چه مشکلاتی به همراه دارد؟

از میان مشکلات ناشی از گشاد شدن‌واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش لذت جنسی: گشاد شدن‌واژن موجب می شود تا میزان تماس های اندام های جنسی زوجین با هم کمتر شود و به همین دلیل عصب های جنسی کمتر تحریک می شوند که در نهایت باعث کاهش لذت جنسی در هر دو نفر خواهد شد.
 • بروز عفونت های واژینال: با گشاد شدن و شل شدن‌واژن، میکروب ها راحت تر می توانند به دهانه‌واژن ورود پیدا کنند و به همین دلیل میزان عفونت به خصوص بعد از زایمان طبیعی افزایش می یابد.

تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن‌واژن یا واژینوپلاستی (Vaginoplasty) یکی از جراحی های زیبایی و درمانی است که طرفداران زیادی میان خانم ها دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کاپ قاعدگی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم را بخوانید. در این عمل، جراح زنان اقدام به تنگ کردن عضلات کف لگن و بازسازی فاصله بین مقعد و واژن می پردازد. به عللی که در بالا به آن اشاره کردیم، عضلات دیواره‌واژن قدرت خود را از دست می دهند و با از دست دادن کنترل خود، قطر داخل واژن افزایش می یابد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی راه های افزایش سایز سینه را بخوانید. شل شدن‌واژن و افتادگی آن باعث کاهش میل و لذت جنسی و همچنین بی اختیاری ادرار می شود.

روش های تنگ کردن واژن:

روش های تنگ کردن‌واژن شامل دو دسته جراحی  و غیر جراحی است. در روش های غیر جراحی فرد می تواند با انجام حرکات و ورزش هایی و همچنین اصلاح کردن رژیم غذایی و پرهیز از انجام بعضی فعالیت ها تا حدی سلامت‌واژن را حفظ کند و از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری نماید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سندرم پیش از قاعدگی چیست را بخوانید.

مزایای واژینوپلاستی

از میان مزایای تنگ کردن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس بانوان که به دلیل عدم رضایت از ظاهر خود اعتماد به نفس خود را از دست داده اند؛
 • بهبود روابط جنسی و افزایش لذت از رابطه؛
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد؛
 • علاوه بر جنبه درمانی، به جوانسازی و زیباسازی واژن هم کمک می کند؛
 • از جراحی های کم تهاجمی و بی خطر محسوب می شود.

عوارض تنگ کردن واژن با روش واژینوپلاستی

هر عمل زیبایی دارای عوارض و مزایا مخصوص خود است که بیمار قبل از انجام آن باید به عوارض آتوجه کند. واژینوپلاستی یکی دیگر از آن عمل های زیبایی است که اگر توسط بهترین جراح واژینوپلاستی انجام نشود، عوارض خاص خود را دارد.

اگر این عمل زیر نظر و توسط پزشک و جراح متخصص انجام شود، احتمال بروز عوارض کاهش پیدا می کند. از مهم ترین عوارض واژینوپلاستی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. ایجاد زخم در ناحیه واژن
 2. به وجود آمدن تغییرات دائمی در احساسات بیمار
 3. بروز خون ریزی کم در ناحیه واژن
 4. احساس درد مستمر در ناحیه واژن
 5. بروز عفونت در ناحیه جراحی
بیشتر بخوانید:  آیا دو بار پریود شدن در یک ماه طبیعی است؟ + علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

علاوه بر موارد بالا که در برخی افراد و به دلیل عدم تخصص پزشک بروز می کند، باید به عوارض بعد از بیهوشی های موضعی و عمومی هم اشاره کرد که در برخی افراد به دلیل حساسیت به داروهای بیهوشی، طبیعی است. اگر جراحی واژینوپلاستی توسط بهترین جراح تنگ کردن‌واژن انجام شود، هیچ ریسک و خطری وجود ندارد. همچنین پزشکان در اولین جلسه مشاوره قبل از انجام جراحی، بیماران را از تمامی عوارض آگاه می کنند.

روش های تایتنینگ واژن چیست؟

جراحی تایتنیگ یا تنگ کردن‌واژن با شیوه ها و متدهای مختلف پزشکی انجام می شود که نتایج مثبتی به همراه دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع روش های تنگ کردن واژن می پردازیم.

تنگ کردن‌واژن با نخ

استفاده از نخ برای لیفت پوست و از بین بردن چین و چروک های پوستی سالیان طولانی است که در پزشکی استفاده می شود. این روش ابتدا برای رفع غبغب استفاده شد و کم کم وارد دیگر بخش های پزشکی زیبایی شد. امروزه از این روش غیرتهاجمی و بی خطر برای تنگ کردن‌واژن استفاده می شود.

در این روش، با استفاده از نخ هایی که بعد از 10 الی 12 روز از جراحی جذب بدن می شوند، دهانه واژن بالا کشیده می شود و به این ترتیب واژن تنگ می شود.

جراحی پرینورافی و تایتنینگ واژن

پرینه یا میان دوراه منطقه میان مقعد تاواژن است. زمانی که زن زایمان طبیعی انجام می دهد، بافت های این ناحیه دچار پارگی و افتادگی می شود. جراحی پرینورافی کمک می کند تا بافت های آسیب دیده این ناحیه ترمیم شود. خونریزی، التهاب، عفونت و باقی ماندن اسکار (جای زخم) از عوارض این جراحی به دست پزشک غیرمجرب است. این عمل اگر توسط یک متخصص زنان خوب انجام شود، نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.

واژینوپلاستی یا جوانسازی واژن

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب گشاد شدن‌واژن می شود، زایمان طبیعی است. پرینه ناحیه ای است که بین مقعد و ناحیه تناسلی قرار دارد و در زمان انجام زایمان طبیعی به احتمال زیاد دچار پارگی و در بهترین حالت تا حد زیادی کش می آید. پرینورافی عملی است که بعد از زایمان، برای ترمیم بافت آسیب دیده پرینه توسط جراح زیبایی زنان انجام می شود. یکی از مهم ترین نکته هایی که درباره این عمل باید به آن توجه کرد این است که نتیجه  نهایی پس از گذشت چندین ماه قابل مشاهده است. انجام این روش مانند روش های دیگر عوارض خاص خود را دارد که برخی از این روش ها عبارتند از:

 1. باقی ماندن جای زخم در ناحیه‌واژن (البته باید توجه داشت که اگر برای انجام این جراحی، پزشک و متخصص حاذق و مجرب انتخاب شود میزان بروز این عارضه کاهش می یابد.)
 2. احساس سرگیجه و حالت تهوع
 3. ترشح غیر طبیعی واژینال
 4. بروز خون ریزی
 5. ایجاد التهاب و عفونت
بیشتر بخوانید:  سلولیت چیست و چگونه از بین می‌رود؟ + بررسی راه های درمان و پیشگیری از آن

تنگ کردن واژن با لیزر

یکی از مدرن ترین روش های تنگ کردن واژن، استفاده از لیزر مونالیزا تاچ است. این روش، علاوه بر تنگ کردن، به رفع تیرگی واژن هم کمک می کند. از مزایای لیزر برای واژینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به کلاژن سازی
 • دائمی بودن نتیجه
 • هزینه به صرفه و بسیار کمتر از جراحی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • عدم نیاز به بستری شدن بعد از لیزر
 • جوانسازی واژن و رفع مشکل تیرگی
 • کاهش علائم بی اختیاری ادرار
 • نتیجه گرفتن در مدت بسیار کوتاه و بلافاصله بعد عمل

بررسی مهم ترین اقدامات قبل از واژینوپلاستی

قبل از این عمل اقدامات زیر حتماً باید انجام شود:

 • تست پاپ اسمیر و اطمینان از سلامت
 • درمان عفونت های قارچی در صورت تشخیص وجود آن ها توسط دکتر زنان و زایمان
 • انجام تست بارداری و اطمینان از عدم بارداری
 • مشاوره با پزشک و اعلام مصرف داروهای خاص یا حساسیت به دارو

دوران بهبودی پس از تنگ کردن واژن چقدر است؟

دوران نقاهت بیمار پس از انجام جراحی کوتاه است و بهبودی پس از انجام این عمل سریع است. پس از انجام عمل تنگ کردن واژن، به درخواست پزشکان بیمار به مدت چند ساعت در بیمارستان نگه داشته می شود و با بررسی و معاینات، اگر فرد مشکلی نداشته باشد، می تواند مرخص شود. ممکن است پس از انجام این جراحی بیمار احساس درد شدیدی داشته باشد که با مصرف داروهای مسکن و مراقبت های لازم بعد از عمل می توان این درد را کنترل کرد.

احتمال بروز کبودی و ورم در این ناحیه زیاد است که البته موقت است و بعد از 2 هفته پایان می یابد. تا مدت 6 هفته باید از برقراری رابطه جنسی و مصرف تامپون خودداری کنید. پس از گذشت 1 هفته می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید اما مراقب باشید که فعالیت های سنگین انجام ندهید.

بیشتر بخوانید:  درباره واریس مری بیشتر بخوانید

اگر بیمار بخواهد که این عمل را همراه با عمل لابیاپلاستی انجام دهد، مدت زمان نقاهت و بهبودی پس از عمل بیشتر طول می کشد. پس از انجام این جراحی، پزشکان برای اطمینان خاطر در روند بهبودی،توصیه می کنند که بیماران یک سری آزمایش هایی برای چک آپ انجام دهند. اغلب برای تقویت عضلات تازه شکل گرفته و جلوگیری از مشکلات دیگر تمرینات کگل را توصیه می کنند. انجام عمل تنگ کردن واژن بدون جراحی هزینه بسیار کمی دارد و مدت زمان بهبودی آن بسیار کمتر  و آسان تر است.

آیا تنگ کردن واژن برای تمامی خانم ها مناسب است؟

در گذشته تنگ کردن واژن یک روش درمانی به شمار می آمد، اما به مرور زمان اکثر افرادی که برای انجام این جراحی داوطلب می شوند، با هدف زیبایی به متخصص زنان مراجعه می کنند. ممکن است خیلی از افرادی که اقدام به انجام این عمل می کنند، از هیچ کدام از مشکلات شلی، افتادگی یا گشادی واژن را نداشته باشند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که انجام این عمل محدودیتی ندارد مگر اینکه یکی از موانع زیر را داشته باشد.

 1. انجام این عمل برای خانم هایی که باردار هستند یا قصد باردار شدن را دارند توصیه نمی شود؛ زیرا پس از زایمان، بیمار ممکن است درد زیادی را تحمل کند و یا نتیجه عمل از بین برود.
 2. کسانی که به بیماری های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستند.
 3. امکان این عمل برای دختران باکره وجود ندارد زیرا این عمل در نواحی داخل واژن انجام می شود.
 4. اگر فرد به بیماری های قارچی یا باکتریایی در ناحیه تناسلی خود مبتلا است، انجام این عمل توصیه نمی شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با عمل جراحی تنگ کردن واژن آشنا شدید. همچنین از علت شل شدن واژن و مزایا و معایب عمل جراحی آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا جراحی تنگ کردن واژن دردناک است؟

این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود؛ بنابراین در طول جراحی درد نخواهید داشت. ولی احساس مقداری درد در واژن پس از جراحی طبیعی است. البته درد مزمن واژن ممکن است از عوارض تنگ کردن واژن باشد و اگر درد با گذشت زمان تغییری نکرد باید حتماً درمورد آن با پزشک صحبت کنید.

آیا ورزش برای تنگ کردن واژن چقدر مؤثر است؟

واژن بافتی ماهیچه‌ای دارد و درست مانند بقیة ماهیچه‌های بدن با ورزش و تمرین‌های مخصوص می‌توان آن را قوی‌تر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا