جراحی فک
مشکلات و ناهنجاری دندان

انواع جراحی فک

324بازدید

عمل‌های زیبایی از جراحی‌های شایع در سرتاسر دنیا هستند. بیشتر افراد فکر می‌کنند که همه برای این منظور به سراغ جراحی‌های فک می‌روند. آیا شما با ناهنجاری‌های ساختاری در فک خود روبرو هستید؟ در این مطلب به سراغ نحوه‌ی جراحی انواع مشکلات فک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

جراحی فک و صورت یا ارتوگناتیک

متخصص جراحی فک و صورت بر روی جراحی ترمیمی صورت، جراحی تروما صورت، حفره دهان، سر و گردن، فک و همچنین زیبایی چهره متمرکز است. جراحی فک در حیطه تخصص دندانپزشکی است. جراحان برای تشخیص و درمان انواع مختلفی از این نوع ناهنجاری­ها، نقص های سر، گردن، صورت، فک‌ها و بافت‌های نرم و یا سخت دهان و فک و اصلاح هر گونه بد فرمی در فک روش‌های گوناگونی را به کار می گیرند.
عمل جراحی فک، یک عمل تیمی است. این تیم متشکل از جراح دهان، فک و صورت و همچنین متخصص ارتودنسی می باشد. هر کدام از این رشته ها به صورت جداگانه گرایش های تخصصی از رشته دندانپزشکی به شمار می رود.

چه زمانی به جراحی فک نیاز است؟

مقایسه فک ناسالم و غیر طبیعی با فک طبیعی و سالم اولین گام برای اقدام عمل جراحی فک و صورت است . در صورتی که فک طبیعی نباشد، تا حدی که عمل جویدن، صحبت کردن و همچنین تنفس با مشکل همراه باشد، باید نسبت به انجام عمل جراحی اقدام شود. گزینه هایی که پزشک را متقاعد به انجام عمل فک و صورت می کند عبارتند از:

 • جلو بودن فک بالا
 • اشکال در جویدن و بلع غذا
 • عقب بودن یا انحراف فک پایین
 • مشاهده شدن زیاد لثه ها هنگام خندیدن
 • عدم وجود چانه
 • وجود تومور در فک
 • تنگی شدید فک بالا
 • وجود درد زیاد در فک ها و مفاصل آن ها
بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره حفره خشک دهان

عامل اصلی به وجود آمدن فک ناسالم

در اصل عوامل ژنتیکی، سندرم ‌های مادرزادی و همچنین عارضه ­هایی که باعث ضربه ­های بسیار شدید به فک و یا صورت شود، از مهم ترین دلایل ایجاد ناهنجاری در ناحیه فک و صورت است. در صورت نیاز به جراحی در ناحیه فک بهتر است به یک جراح حاذق و با تجربه که در این زمینه دانش و مهارت کافی را دارد مراجعه کنید.

جراحی فک

جراحی ارتوگناتیک شامل جراحی ­هایی است که در آن فک های بالا و پایین مورد تغییر قرار می­گیرد. تا اختلال (قرار نگرفتن کامل فک ها بر روی یکدیگر) در شکل و صورت فک­ ها به طور کامل اصلاح می­شود. عبارت ارتو به معنای صاف کردن و گناتیک به معنای فک می باشد. با استفاده از جراحی اصلاحی فک ناهنجاری‌های استخوان‌های صورت، مخصوصا فک‌ها و دندان‌ها اصلاح می­گردد. این ناهنجاری‌ها معمولا مشکلاتی را در جویدن، صحبت کردن، خوابیدن در طول روزمره ایجاد می­کند. با استفاده از جراحی ارتوگناتیک و همچنین کمک گرفتن از ارتودنسی تمامی این ناهنجاری ها بر طرف می­شود.

انواع جراحی فک

جراحی فک بالا

افرادی که در صحبت کردن و غذا خوردن با مشکل مواجه هستند. کسانی که فک بالا یا پایین آن ها به اندازه کافی رشد نکرده است. افرادی که در ناحیه فک احساس درد دارند. کسانی که دندان هایشان به درستی روی هم قرار نمیگیرند. این افراد به این جراحی نیاز دارند. از آن جایی که پزشک جراحی فک بالا را از داخل دهان انجام می دهد و برش خارجی بر روی صورت ایجاد نمی کند، هیچ اسکار و جای زخم و بخیه ای بر روی پوست باقی نخواهد ماند.

جراحی فک بالا

برشی که برای انجام این جراحی نیاز است، در لثه بالا ایجاد می‌شود. جراح این گونه به استخوان فک دسترسی می یابد. پس از آن به اندازه نیاز استخوان را شکسته و به موقعیت جدید و درست خود منتقل می کنند. برای آن که استخوان در محل جدید ثابت بماند از صفحات فلزی و پیچ های کوچک استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:  چگونه از دندان ها در دوران بارداری مراقبت کنیم؟

جراحی جلو کشیدن چانه

این جراحی زمانی صورت می گیرد که فرد دارای چانه بسیار کوتاهی باشد و مانع شود تا دندان‌ ها به خوبی روی هم قرار بگیرد . در صورتی که دندان ها مشکل خاصی نداشته باشند، جراحی ساده بوده و به روش استئوتومی (شکستن استخوان) که در آن از ایمپلنت استفاده می شود، صورت می گیرد. اغلب جراحی جلو کشیدن نوک چانه در مدت زمان کمی انجام می شود. ورم ناشی از آن نیز در مدت کوتاهی برطرف می شود. این امر رضایت بیمار را به همراه دارد.

جراحی فک پایین

جراح در ابتدا استخوان فک پایین را به صورت عمودی برش داده و آن را به عقب می برد. در انتهای جراحی نیز عمل ارتودنسی انجام می شود. در حقیقت این جراحی به این دلیل انجام می شود که فک پایین به اندازه فک بالا رشد نکرده باشد. زمانی که از اصطلاح عقب رفتگی فک پایین استفاده می­شود، برای اصلاح آن توسط جراح استخوانی که در بخش قدامی فک قرار گرفته از پایه جدا می­شود و همراه بخشی از قسمت چانه به سمت جلو آورده می­شود.

جراحی فک پایین


گاهی اوقات نیز فرد دچار این اختلال بوده که در این صورت باید عمل زیبایی فک را هم انجام دهد. بدین ترتیب دندان ­ها به درستی بر روی یکدیگر قرار میگیرند. در عمل زیبایی فک، ابتدا آن بخش از استخوان فک بالا که دندان بر روی آن قرار دارد برداشته می­شود. برای تثبیت کردن آن در جای مناسب از صفحات و پیچ های مخصوصی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:  فلوراید تراپی دندان بهترین راه سد کردن پوسیدگی

دوره نقاهت پس از جراحی فک پایین

 • دوره نقاهت کامل جراحی فک بین 3 تا 4 هفته است که در این زمان بیمار بهتر است تا یک هفته بعد از جراحی فک استراحت کند و بعد از آن می تواند به کارهای روزمره خود بپردازد. برای کاهش تورم و کبودی می توان از کمپرس یخ استفاده نمود.
 • به دلیل لوله گذاری برای تنفس بیمار در زمان جراحی ممکن است بیمار پس از بهوش آمدن از 24 الی 48 ساعت در ناحیه گلوی خود احساس درد داشته باشد.
جراحی فک پایین
 • برای کاهش درد و همچنین جلوگیری از ایجاد عفونت، داروهایی توسط جراح تجویز می­شود که باید به موقع و به طور کامل مورد استفاده قرار گیرد.
 • حداقل تا سه هفته پس از جراحی فک نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین، الکل و دخانیات استفاده شود؛ زیرا در روند بهبودی مشکلات بزرگی ایجاد می کند.
 • پس از انجام عمل فک باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان ها پرداخت.

عوارض جراحی فک

درد

بنا به پیچیدگی عمل جراحی درد ناشی از آن ممکن است زیاد یا کم باشد. پزشک بعد از انجام جراحی و کمک به تحمل درد بعد از آن و به منظور تسکین درد برای بیمار داروی مسکن تجویز خواهد کرد . البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورت نداشتن درد نیازی به استفاده از داروهای مسکن نیست

تورم

بعد از عمل جراحی و با توجه به پیچیدگی عمل تورم و کبودی به وجود خواهد آمد که در اکثر موارد تورم تا 48 ساعت بعد از عمل نیز وجود دارد. کبودی ناشی از عمل جراحی نیز بین 1 هفته تا 10 روز به طور کامل از بین می رود.

بیشتر بخوانید:  با دهانشویه ها آشتی کنید

خونریزی

برای اینکه خونریزی ناشی از عمل به حداقل خود برسد و هر چه سریع تر تمام شود سعی کنید سر خود را رو به بالا نگه دارید. همچنین از شست و شوی شدید دهان و همچنین مصرف دخانیات به شدت پرهیز کنید.

خونریزی جراحی فک

عفونت

صفحات فلزی کوچکی در جراحی فک به کار می‌رود. همچنین پیچ هایی که برای نگهداری فک شما در حالت جدید توسط جراح تنظیم و به طور همیشگی در آن محل ثابت شده اند. این قطعات از جنسی ساخته شده اند که دچار عفونت در محل استفاده، نشوند. تا اینکه نیازی به خارج کردن مجدد آن­ ها نباشد. در صورتی که بعد از گذشت چند ماه بعد از عمل دچار عفونت شوند، باید از محل استفاده شده خارج شوند. باید خاطر نشان نمود که مشکل خاصی برای بیمار به وجود نمی­ آید. فلز به کار رفته در این قطعات از جنس تیتانیوم است. حتی در گیت های پرواز توسط فلزیاب ها قابل شناسایی است.

تنظیم درست و تطابق دندان ها

بعد از انجام جراحی فک معمولا در هفته های اول لازم است تا از باندهای قابل ارتجاع (فنری) روی پروتز ارتودنسی استفاده شود که باعث تطابق دندان ها نیز می­ شود.

سخن آخر

ناهنجاری‌های فک در میان جوامع به علل بسیاری رایج است. برخی بخاطر زیبایی به سراغ جراحی فک می‌روند اما در بیشتر موارد، این ناهنجاری‌های مشکلاتی در تنفس و جویدن غذا ایجاد می‌کند. بنابراین جراحی فک برای این افراد امری اجتناب‌ناپذیر است. در این مقاله به بررسی انواع جراحی‌های فک پرداختیم و عوارض این جراحی را بررسی نمودیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

yun.ir/yb6lt2https://1ea.ir/vUvXJpu
https://cutt.ly/6EFMCs6https://b2n.ir/s56574
https://bit.ly/3F6tSUhhttp://iwo.ir/zygyu

پاسخ دهید