دندانپزشکیدندانپزشکی زیبایی

بررسی جرمگیری دندان به کمک لیزر با عکس + معرفی روش های جدید جرم گیری دندان به وسیله لیزر و اولتراسونیک

جرم گیری عمیق، یک روش حیاتی در حفظ سلامت دهان و جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه است. این فرآیند، با حذف باکتری‌ها، جرم و پلاک از سطح دندان‌ها و زیر خط لثه، به ریشه‌های سالم و قوی دندان‌ها تمرکز دارد. با پیشرفت فناوری در دندانپزشکی، امکان استفاده از لیزر به عنوان یک ابزار موثر در جرم گیری عمیق فراهم شده است. در این مقاله، به بررسی جرمگیری دندان با لیزر می‌پردازیم. شما با خواندن این مقاله، با روش‌های جدید و نوینی که با استفاده از لیزر در جرم گیری عمیق انجام می‌شود، آشنا خواهید شد. همچنین، مزایا و محدودیت‌های استفاده از لیزر در این فرآیند را خواهید فهمید.


فهرست مطالب


بررسی جرمگیری دندان به کمک لیزر

جرم گیری با لیزر با برداشتن جرم سطح دندانها و صاف و هموار کردن سطح ریشه، پلاک و باکتریها را برداشته و بیماری خفیف لثه را درمان می کند. مراحل جرمگیری دندان با لیزر به صورت زیر است:

جرم گیری دندان
 • با استفاده از یک پروب، عمق شیار بین لثه و دندان (که به آن پاکت می گویند) اندازه گیری می شود.
 • با استفاده از لیزر باکتریها و بافتهای بیمار برداشته می شوند.
 • از قلم جرم گیری برای برداشتن جرم و رسوب چسبیده به سطح دندان و ریشه استفاده می شود.
 • لیزر کار جرم گیری را تمام کرده و شیار بین لثه و دندان را می بندد.
 • بافتهای پاکسازی شده التیام می یابند.
 • سطح جونده دندان پاکسازی شده است.
 • استخوان تحلیل رفته اطراف دندان دوباره رشد کرده و به دندان متصل شده و آن را پشتیبانی می کند.

مراحل جرمگیری دندان با لیزر چگونه است؟

دو نوع روش جرمگیری در دندانپزشکی وجود دارد که یک نمونه از آن به صورت دستی و نمونه ی دیگر با استفاده از دستگاه های لیزری انجام می شود. جرمگیری دندان ها برای داشتن یک لبخند زیبا بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر دندانپزشکان برای تسریع واکنش شیمیایی محلول از بین برنده ی جرم بر روی دندان ها از لیزر استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:  ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

این روش که بسیار هم متداول شده است یکی از سریع ترین روش های درمان جرمگیری دندان، استفاده از لیزر است. این روش برخلاف روش پراسید است و تنها در مطب دندانپزشکی قابل اجرا است. بهتر است برای انجام این عملیات به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کنید. لازم به ذکر است بدانید همه ی روش های درمانی جرمگیری دندان ها با آزاد سازی یون ها موجود در اکسیژن که در انواع ژل های سفید کننده وجود دارد انجام می گیرد اما استفاده از لیزر باعث می شود که لکه و جرم بسیار سریع تر و راحت از بین برود.

در این جا خالی از لطف نیست که درباره استفاده از انواع لیزر در دندانپزشکی مطالبی را بازگو کنیم. برای عملیات های مختلف دندانپزشکی از دو نوع مختلف لیزر استفاده می کنند که به لیزرهای کم توان و پرتوان معروف هستند. معمولا جرمگیری به شکل مستقیم با لیزر انجام نمی شود به این دلیل که لیزرها اگر بخواهند جرم های سفت و سخت موجود در لثه را بردارند به بافت دندان ها آسیب می رسانند. مطمئنا با پیشرفت علم دستگاه هایی خواهند آمد که پلاکت ها را به صورت انتخابی رفع خواهند کرد.

جرمگیری با لیزر چه مزایای دارد؟

 • تا دو هفته فاصله بین دندان و لثه مهر و موم می شود تا از رشد باکتریها جلوگیری شود (در جرم گیری دستی این زمان تنها سه تا پنج روز است)
 • بافتها را به رشد و بازسازی تخریک می کند و التیام سریعتر اتفاق می افتد.

جرمگیری دندان اولتراسونیک چیست؟

به روش اولتراسونیک برای از بین بردن بقایایی ریز بین لثه و دندان را بیرون می آورد. این روش را معمولا برای حذف باکتری ها در دهان استفاده می کنند. در جرمگیری اولتراسونیک از ابزاری به نام ایکلیر اولتراسونیک استفاده می شود. با استفاده از این ابزار ارتعاشات اولتراسونیک ایجاد شده و بقایایی پلاک و جرم ها را از میان دندان ها حذف می کند. این دستگاه با تولید موج صوتی کلکولوس را حذف می کند. قسمت از قسمت سری دستگاه آب پاشیده می شود و به پاک کردن بقایای جرمگیری همین طور خنک کردن دستگاه کمک خواهد کرد.

سفید کردن دندان

قلم جرم گیری اولتراسونیک امواجی ایجاد می کند که لایه نازک جرم حاوی باکتری در سطح دندان را می لرزاند و متزلزل می کند. سپس با کمک جریان آب پرفشار و یا دهانشویه ضد باکتری که از نزدیک به نوک قلم جرمگیری پاشیده می شود، این ذرات شل شده از سطح دندان پاک شده و شسته می شوند. جریان پرفشار کمک می کند قلم جرمگیری خنک شود و ذرات چسبیده به دندان به خوبی پاک شوند.

دستگاه اولتراسونیک

همچنین به واسطه حرکت سر قلم جرم گیری، تلاطمی در بخشی از جریان آب ایجاد می شود که باعث می شود آب به صورت انبوهی حباب کوچک در بیاید. این حبابها به مختل کردن جمعیت باکتریها و گسیختگی کلونی آنها و همچنین اکسیژن رسانی به کل محیط که دشمن باکتریهای بی هوازی است، کمک می کنند. قلم های جرمگیری قدیمی تر فقط سطح دندانها را پاک می کردند اما با دستگاههای جدیدتر میتوان کار پاکسازی و صاف و هموار کردن ریشه دندان (زیر لثه) را نیز انجام داد.

بیشتر بخوانید:  ویژگی های خمیردندان با کیفیت

مزایای استفاده از روش اولتراسونیک چیست؟

 • اولین مزیت استفاده از روش جرمگیری اولتراسونیک این است که روش بسیار سریعی است بیشتر افراد تمایل ندارند ساعات زیادی را بر روی صندلی دندانپزشکی بگذرانند با استفاده از این روش می توانید به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسید.
 • از دیگر مزایای جرم گیری دندان به روش اولتراسونیک ارزان و مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه جرم گیری دندان با این روش نسبت به روش های مشابه ارزان تر است.
 • یکی از روش های بسیار موثر در جرمگیری محسوب می شود همان طور که قبلا اشاره کردیم این روش برای از بین بردن جرم های حاصل از استعمال دخانیات، چایی و قهوه است. این روش برای جرمگیری دندان بسیار موثر است و ریسک ابتلا به بیماری های لثه در آن بسیار پایین است. استفاده از این روش برخلاف روش سنتی خطر صدمه دیدن مینای دندان بسیار پایین است.

بیشتر افراد هنگام جرمگیری دندان در مواردی از قبیل جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی این نگرانی را دارند که متحمل درد شوند این نوع درمان نه تنها آسیب به دندان وارد نمی کند به بی حسی موضعی نیازی ندارد.

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره آبسه دندان

چند نوع دستگاه لیزر برای سفید کردن دندان وجود دارد؟

 • بی تی کول (BT cool)
 • زوم

بی تی کول چگونه به سفید کردن دندان ها کمک می کند؟

برای سفید کردن دندان (بلیچینگ) از عامل شیمیایی سفید کننده دندان (اُپالسِنس Opalescence یا نایت Nite) با غلظت کم (۱۰ تا ۱۵ درصد) استفاده می شود. ابتدا دندانها آماده سازی و کاملا خشک می شوند و ژل به آن ها مالیده می شود. سپس عینک مخصوصی به بیمار داده می شود تا برای محافظت از چشمها استفاده کند. دستگاه روشن می شود و سر آن جلوی دندانها قرار می گیرد. برای جلوگیری از وارد شدن بزاق، از یک پوشش پلاستیکی استاندارد پیرامون لثه و دندانها استفاده می شود.

جرم گیری با لیزر

قرارگیری در معرض لیزر چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. سپس استراحت کوتاهی داده می شود و یک بار دیگر دندانها لیزر می شوند. دندانها باید از ژل پاک شوند. تاثیر سفید کردن دندانها با لیزر بلافاصله نمایان می شود. کل مدت سفید کردن دندانها با لیزر بی تی کول ۱۵ دقیقه زمان می برد. می توانید درمان را یک هفته بعد هم تکرار کنید تا دندانها سفیدتر شوند.

جرم گیری دندان ها با لیزر بی تی کول چه مزایای دارد؟

این سیستم سفید کننده دندان به نور ال ای دی پیشرفته ای مجهز است که به سفید کردن دندانها کمک می کند بدون این که صدا یا حرارت تولید کند و در عین حال بیمار راحت است. با این تکنولوژی دندان ها بلافاصله سفید می شوند. به دلیل سر قوس دار چرخشی دستگاه، تمامی دندانها را میتوان تحت تاثیر لیزر قرار داده و سفید کرد.

روند جرم گیری دندان با دستگاه لیزر زوم چگونه است؟

 • ابتدا پوشش محافظی روی لب ها و لثه قرار می گیرد و فقط دندانها بیرون زده می مانند.
 • سپس دندانپزشک ژل سفید کننده پروکسید هیدروژن را به دندانها میمالد و می گذارد ۱۵ دقیقه بماند.
 • نور لامپ مخصوصی نیز به دندانها تابانده می شود تا تاثیر ژل را تشدید کرده و لکه های دندانها را از بین ببرد.
 • هر ۱۵ دقیقه ژل بیشتری استعمال می شود.
 • کل این فرآیند ۴۵ دقیقه زمان می برد.
 • پس از تمام شدن فرآیند سفید کردن دندانها، ژل دیگری به دندانها مالیده می شود تا حساسیت دندانها را کاهش دهد.
سفید کردن دندان

مزایا ی جرم گیری دندان با زوم:

به سرعت می تواند رنگ دندانها را تا هشت درجه روشنتر کند. این روش یکی از سریعترین راههای سفید کردن دندانهاست. اگر فرصت کافی ندارید که چند هفته صبر کنید تا با خمیر دندان، چسب یا ژل و تری خانگی دندانهای خود را سفید کنید می توانید از این روش سریع بهره ببرید. عوارض جانبی بلند مدت ندارد. اگر چه ممکن است ابتدا کمی دندانها تحریک شده و حساسیت به سرما و گرما پیدا کنند اما این کاملا موقتی است و هیچ عارضه بلند مدتی ایجاد نمی شود.

بیشتر بخوانید:  با دهانشویه ها آشتی کنید

معایب جرم گیری دندان با زوم:

 1. در برخی افراد ممکن است درد داشته باشد. یکی از اشکالات این سیستم سفید کننده دندانها این است که اگر حساسیت دندان دارید یا بیماری خفیف لثه دارید ممکن است در حین استعمال پروکسید هیدروژن بر روی دندانها، احساس سوزش یا گزگز پیدا کنید.
 2. تنها یک بار در سال می توانید این درمان را انجام دهید.

سخن پایانی

جرم گیری دندان یک درمان غیر جراحی برای سلامت دهان و دندان می باشد. با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدی برای جرم گیری وجود دارد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارد. در بالا کامل توضیح داده ایم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

جرم‌گیری دندان با ایرفلو چقدر طول می‌کشد؟

جرم‌گیری دندان با استفاده از ایرفلو، بدون درد و در زمان کوتاهی انجام می‌شود. این روش درمانی نیازی به بیهوشی یا بی‌حسی ندارد، ضمن آنکه پس از جرم‌گیری نیز بیمار دردی احساس نخواهد کرد. مدت زمان جرم‌گیری با ایرفلو، باتوجه به میزان لکه‌های موجود روی دندان‌ها، از 10 تا 20 دقیقه متغیر خواهد بود.

آیا انجام دادن جرم گیری خطر دارد؟

بیشتر افراد این تصور را دارند‌که جرم گیری به‌مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی دندان ها شده‌ولی باید ذکر شود‌که وجود جرم هایی‌که روی دندان و لثه هاهستند به بافت دندان هاآسیب جدی وارد میکنند و باتجمع میکروب هادر دهان به تکثیرهم ادامه میدهند. پس وجود جرم در دهان مضر بوده‌نه‌ ازبین بردن جرم ها.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا