دندانپزشکیمواد و تجهیزات دندانپزشکی

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟ + معرفی انواع روش های رادیوگرافی پری اپیکال + مزایای رادیوگرافی تک دندان در مقایسه با رادیوگرافی معمولی

یکی از روش هایی که به تشخیص بیماری های دهان و دندانی کمک نموده و این عمل را برای دندانپزشکان آسان می کند ، گرفتن عکس رادیولوژی از دندان می باشد . زیرا با توجه به اینکه مشکلات و ناراحتی هایی که در قسمت های مختلف دهان مانند فک ، دندان ، لثه و… به وجود می آید ممکن است با چشم قابل دیدن نباشد و با توجه به اینکه دندان ها یکی از مهمترین بخش‌های بدن می باشند که نیاز به رعایت بهداشت و رسیدگی زیادی دارند در نتیجه استفاده از روش های مختلف رادیولوژی های دندانی به دلیلی دقتی که دارند ، تشخیص مشکلات را برای دندانپزشک راحت می کنند .یکی از انواع رادیولوژی های دندانی رادیوگرافی پری اپیکال یا رادیوگرافی تک دندان می باشد که در این مقاله به معرفی و بررسی این نوع رادیوگرافی پرداخته ایم تا بتوانیم شما را بیشتر با این نوع رادیوگرافی آشنا کنیم .


فهرست مطالب


رادیوگرافی پری اپیکال چیست؟

یکی از انواع رادیولوژی های دندان می باشد که با نام رادیوگرافی تک دندان نیز معروف است. به دندانپزشک امکان بررسی یک یا دو دندان را از داخل دهان به صورت کلی از ریشه تا تاج می‌دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصلاح طرح لبخند را بخوانید. دندانپزشکان همچنین می‌توانند با تجویز این نوع رادیوگرافی در صورتی که در دندان یا ریشه آن تغییرات غیر طبیعی به وجود آمده باشد ، مشکل را مورد بررسی قرار داده و آن را برطرف کنند .

دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال

به عبارت دیگر این نوع رادیوگرافی جزئیات آناتومی دندان و ساختار آناتومیکی اطراف آن را نشان می ‌دهند. دندانپزشکان می‌توانند توسط رادیوگرافی پری اپیکال تنها دندان خاصی را توسط قرار دادن دوربین درون دهان به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند .

بیشتر بخوانید:  فضا نگهدارنده دندان چیست؟ + کاربرد دستگاه فضا نگهدارنده چیست؟

معرفی انواع روش های رادیوگرافی تک دندان

پری اپیکال دو روش قدیمی و جدید را به همراه خود دارد:

روش قدیمی: در روش قدیمی انجام رادیوگرافی پری اپیکال پس از قرار دادن دوربین درون دهان و گرفتن فیلم از دندان مورد نظر یک فیلم برای دندانپزشک ارسال می شود که دندانپزشک پس از دیدن آن فیلم می تواند در مورد درمان دندان تصمیم بگیرد .

 رادیوگرافی پری اپیکال

روش جدید: امروزه دستگاه های جدیدی به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی وجود دارند که علاوه بر این که می ‌توانند فیلم برداری از دندان مورد نظر در داخل دهان بیمار را انجام دهند از آن دندان عکس های ویژه و با کیفیتی گرفته که آن ها را می توان توسط مانیتور به خوبی مشاهده نمود . فرمت این گونه عکس ها طوری است که می توان آنها را بر روی سی دی یا کاغذ نیز ذخیره نمود.

نحوه انجام رادیوگرافی تک دندان چگونه است؟

برای اینکه رادیوگرافی پری اپیکال به درستی انجام شود نیاز است تا رادیولوژیست موقعیت مناسب قرار گرفتن سر بیمار و زاویه برخورد پرتوهای اشعه ایکس را به‌خوبی تنظیم کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترمیم دندان چیست را بخوانید. سر باید در صفحه متوسط ساژیتال باشد یعنی عمود بر خط افقی باشد . هنگام گرفتن تصاویر از فک بالا ، خط کامپر باید موازی با کف باشد وهنگام گرفتن تصاویر از فک پایین خط tramus-commissure باید به صورت موازی باشد . همچنین بسته به تکنیک ها تغییراتی در موقعیت قرار گرفتن سر بیمار ایجاد می شود.

نحوه انجام عکس

گاهی اوقات برای تعیین موقعیت دقیق از دستگاه‌های موقعیت ‌یاب که به طور دقیق همه بافت ها را به خوبی تشخیص می دهند ، در این روش استفاده می ‌شود . در هنگام انجام این نوع تصویربرداری بیمار باید عضلات دهان خود را آرام نگه داشته و حرکت نداشته باشد تا تصاویر تار نشوند.

بیشتر بخوانید:  بررسی تخصصی انواع لمینت دندان و کاربردهای آن

در چه مواقعی از رادیوگرافی پری اپیکال استفاده می شود؟

هنگامی که صدمات احتمالی داخل دهان با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی باشد رادیوگرافی پری اپیکال انجام می‌شود که باعث مشاهده و تجزیه و تحلیل کل دندان از جمله تاج ، ریشه ، راس ، بافت استخوان اطراف و فضای پریودنتال می شود. رادیوگرافی در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بررسی و مشاهده تاثیرات پریودنتال
 • بررسی فرایند اندودنتیک قبل ، حین و بعد از انجام آن
 • تشخیص ضایعات پری اپیکال اطراف دندان مانند کیست های پری اپیکال
 • بررسی و تشخیص پوسیدگی های دندان به منظور طبقه بندی آنها با توجه به تاثیری که بر مینای دندان ، عاج یا عصب دندان گذاشته اند .
 تاثیرات پری اپیکال
 • ظاهر حفره ها ، گرانولوم ها ، کیست ها و سایر آسیب ها
 • ارزیابی پس از آسیب
 • ایمپلنت کردن دندان

محدودیت های رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟

امروزه رادیوگرافی پری اپیکال اصلی ترین رادیوگرافی مورد استفاده در مرکز تصویربرداری دندان است. اگرچه محدودیت‌هایی مانند تغییرات آناتومیک سه بعدی، فشرده سازی هندسی و ساختارهای تشریحی احتمالی که می تواند ناحیه مورد نظر را مبهم کند، دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پیوند استخوان را بخوانید.

بیشتر بخوانید:  پر کردن دندان، درمانی رایج و کارا

بررسی مزایای رادیوگرافی تک دندان در مقایسه با رادیوگرافی معمولی

 • استفاده از نقره برای تهیه تصاویر که باعث آلودگی کمتر محیط می‌شود .
 • به اشتراک گذاری سریع تصاویر گرفته شده بین رادیولوژیست و دندانپزشک
 • ذخیره تصاویر در ابر بدون نیاز به چاپ
 • قرار گرفتن بیمار در معرض اشعه کمتر
 • کاهش احتمال تکرار رادیوگرافی به دلیل خطاهای تصویری
 • دقت بیشتر در تصاویر
 • سرعت بیشتر در بررسی و ارائه نتایج

خطرات انجام رادیوگرافی تک دندان چیست؟

دوز قرار گیری در معرض تابش بیمار تا حد امکان پایین نگه داشته می‌شود تا ارزش تشخیصی به حداکثر رسیده و در عین حال خطر به حداقل برسد. دوزهای پرتوهای رادیوگرافی دندان با سطوح تشعشعی که هر روز از منابع طبیعی مانند زمین و فضا در معرض آن قرار می‌گیریم قابل مقایسه است.رادیوگرافی پری اپیکال اطلاعات مهمی را در اختیار متخصص دندانپزشکی قرار می‌دهد که در تشخیص و برنامه ریزی درمان بیماران حیاتی است.

هزینه پری اپیکال چقدر است؟

این روش هزینه کمی دارد. بسیاری از بیمه ها این روش درمانی و آزمایش را تحت پوشش خود قرار داده اند و هر شخصی می تواند آن را انجام بدهد. همچنین امکانات این روش تقریبا در تمامی بیمارستان ها وجود دارد و نیازی به مطب های خاص نیست. البته پری اپیکال فواید دیگری را هم به همراه دارد که به تمامی آنها در بخش های بالاتر اشاره شده است.

این روش مناسب ترین راه برای بررسی درونی دندان ها است و کار دندان پزشک را بسیار آسان می کند. به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای بررسی دقیق دندان خود از پری اپیکال استفاده کنید تا علاوه بر کم شدن هزینه های تان، روند درمان تان سرعت زیادی پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  با اعتماد به نفس بخندید _ دندانپزشکی زیبایی

سخن پایانی

شما در این مقاله با رادیوگرافی تک دندان آشنا شدید. همچنین از نحوه ی انجام و مزایا و خطرات آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار نیاز است که رادیولوژی دندان انجام شود؟

به طور کلی در بزرگسالان با دندان های سالم نیاز است هر ۳ تا ۵ سال یکبار رادیولوژی از دهان و دندان انجام شود.
اما پرتونگاری برای بررسی سلامت دندان‌های عقب دهان، بسته به سابقه مشکلات دندانپزشکی و میزان خطر در مورد مسائل بعدی از جمله پوسیدگی دندان ممکن است هر ۱ تا ۳ سال مورد نیاز باشد.
با توجه به آن که رادیولوژی دندان یک ابزار تشخیصی است، در صورت احساس دندان درد یا موارد اضطراری دیگر ممکن است نیاز باشد بیشتر از این ابزار تشخیصی استفاده شود.

آیا رادیولوژی دندان در بارداری خطرناک است؟

با توجه به این که دامنه اشعه ایکس به کار رفته شده در این روش بسیار کم است و اشعه مستقیم به سمت دندان هدایت می‌شود، از نظر پرتونگاری هیچ خطری برای جنین ایجاد نمی شود.
به همین دلیل در صورتی که دچار یک وضعیت اورژانسی در دهان یا دندان درد شدید می‌توانید رادیولوژی از دندان را انجام دهید. زیرا سلامت دهان و دندان مادر بر بارداری تاثیر می گذارد. بیماری لثه با زایمان زودرس نیز مرتبط است ، بنابراین لازم است مشکلات دهان و دندانی خود را در هنگام بارداری برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا