دندانپزشکیدندانپزشکی زیبایی

روکش نازک لومینیرز

همه ما ونیر ها را به خوبی می‌شناسیم. روکش هایی که توانسته تحولات زیادی در دندانپزشکی ایجاد نماید و باعث زیباتر شدن لبخند بسیاری گردد. حال با نوعی از روکش دندان ها  به نام لومینیرز روبرو هستیم، روکشی که توانسته برخی نقایص موارد قبل را بپوشاند. آیا شما تا کنون از این نوع روکش استفاده کرده‌اید؟ اگر قصد دارید اقدام به روکش دندان‌های خود کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا با لومینرز بیشتر آشنا شوید.

لومینیرز چیست؟

افراد بسیاری در سرتاسر جهان از انواع روکش ها استفاده کرده اند. هدف آن‌ است که زیبایی را به دندان ها و لبخند خود هدیه کنند. اما این روکش ها اغلب ­­ نارضایتی هایی را برای افراد به همراه داشته است. مانند تراش خوردن سطح دندان ها، مقاومت کم روکش ها و لمینت ها، شکستن آنها، رنگ پذیری آنها، ظاهر غیر طبیعی و عمر کوتاهشان. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رنگ بندی لمینت دندان را بخوانید.

شرکت DenMat آمریکا با ساخت روکش لومینیرز توانست قدم بزرگی برای حل این معضلات بردارد . این شرکت ابتدا سرامیکی به نام Cerinate تولید کرد که از آن پوسته بسیار نازکی به ظرافت لنز چشمی به نام لومینرز ساخته شد .

روکش لومینیرز

استحکام لومینرز مانند دندان طبیعی است و دارای زیبایی فوق العاده ای است. این روکش را می توان بدون درد و خون ریزی یا تراش سطح بیرونی دندان ها بر روی آن ها چسباند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دندان چیست را بخوانید. بنابراین می توان گفت لومینیرز کاملا با روکش های قدیمی مانند لمینت دندان و ونیر کامپوزیت متفاوت است. این روش یا اصلا نیازی به آماده سازی ندارد و یا تنها به حداقل آماده سازی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:  سیر تا پیاز حساسیت دندان

لومینیرز برای چه عارضه‌هایی مناسب است؟

 • دندان‌هایی که لک شده یا تغییر رنگ داده اند
 • دندان‌های بد شکل
 • دندان‌های فاصله‌دار
 • دندان‌هایی که دارای ترک یا پریدگی‌های کوچک در سطح خود هستند
 • دندان‌های کوچک
 • دندان‌هایی که شکل نامنظم دارند.
 • دندان‌های شلوغ و نامرتب
 • دندان‌هایی با کجی خفیف

معایب لومینیرز نسب به ونیرکامپوزیت

بسیار راج است که دندان های افراد شکسته شده و یا تغییر رنگ بدهد و یا نامرتب باشد. همین موضوعات باعث تغییر در لبخند آن‌ها می‌گردد. اما بسیاری افراد، تمایل به استفاده از بریس ها ندارند؛ روکش ها می‌توانند گزینه مناسبی برای انتخاب باشند. اما تفاوت دو نوع اصلی روکش یعنی لومینرز و ونیر در چیست؟ لومینرز با تمام مزایا در چه مواردی ضعف دارد؟

دندان‌های خیلی زرد برای این روکش ممنوع!

اگر فردی در دندان هایش تغییر رنگ زیادی ایجاد شده باشد، به خوبی این نقص را نمی‌تواند با لومینیرز دندان پوشش دهد. زیرا ضخامت این روکش ها بسیار کم شده و همین موضوع می‌تواند یک نقص در لومینرز دندان محسوب شود.

بیشتر بخوانید:  بوی بد دهان + از علل تا درمان

حجیم به نظر می‌رسد!

با وجود این که لومینرز در مقایسه با سایر روکش ها نازک تر است اما در برخی موارد در پایان کار حجیم به نظر می رسد . افرادی که دهان کوچکی دارند لومینیرز برای آن ها حجیم و ضخیم به نظر می رسد. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بررسی جرمگیری دندان به کمک لیزر

روکش لومینیرز

دندانپزشک ها معمولا برای کار گذاشتن ونیرها نسبت به لومینیر فضای بیش تری ایجاد می کنند به همین دلیل است که بعضی افراد بعد از این که لومینر در دهانشان کار گذاشته شد رضایت ندارند و احساس می کنند نسبت به قبل تغییر زیادی در دهانشان ایجاد شده است .

دندان‌های لب‌پریده برای لومینیرز، نه!

اگر دندان شما مشکل خاصی نداشته باشد متخصص دندانپزشکی ترمیمی می تواند بلافاصله بعد از آماده سازی دندانتان ،لومینیرز را نصب کند . اگر دندان شما مشکلاتی مانند ترک ، لب پریدگی ، لقی یا فاصله دارد بهتراست از پورسلین ونیر برای اصلاح مشکلات دندانی استفاده شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصلاح طرح لبخند چیست را بخوانید.

گران‌تر از ونیر!

چندین فاکتور بهداشت و سلامت دهان و دندان بر هزینه‌ی نهایی کار تاثیر می‌گذارند. بنابراین در قیمت و هزینه‌ی نهایی لومینیرز و ونیر تفاوت‌هایی وجود دارد. با این حال به طور کلی، ونیر کامپوزیت نسبت به لومینرز ارزان‌تر است.

بیشتر بخوانید:  تغییر رنگ لثه نشانه‌ی چیست؟ + بهداشت لثه

مزایای لومینیرز نسبت به ونیر کامپوزیت

لومینیرز دندان هم از مواد تشکیل دهنده ونیر ساخته شده است که البته کمی متفاوت تر از آن است. این تفاوت اندک باعث گشته تا لومینیرز مزایایی نسبت به ونیر کامپوزیت داشته باشد. در ادامه این برتری‌ها را بررسی می‌کنیم.

لومینیرز دندان و برگشت پذیری آن

زمانی که شما برای استفاده از ونیر پرسلن، کامپوزیت و لمینت اقدام می‌کنید، لازم است که مینای دندان شما برای گذاشتن روکش ساییده شود. این یعنی شما مینای دندان خود را از دست داده اید و این یک فرایند برگشت ناپذیر است. اما باید در نظر داشته باشید که در لومینیرز دندان نیازی به انجام این ساییدگی ها نیست. این مقاله ترمیم دندان چیست را بخوانید.

روکش لومینیرز

این یعنی در عین حال که دندان های طبیعی خود را دارید، می‌توانید روکش آن را نیز داشته باشید تا زیباتر به نظر رسد. این موضوع می‌تواند برای افرادی که به طور دائم قصد داشتن ونیر را دارند یک خبر خوشحال کننده باشد.

ضخامت کم لومینیرز

ضخامت پایین لومینیرز از ویژگی های جذاب و کاربردی آن است. راحتی استفاده از این ونیر ها باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درباره پیوند استخوان قبل از ایمپلنت

بیشتر بخوانید:  درباره اورجت دندان چه می‌دانید؟

دوام لومینیرز دندان

به گفته شرکت سازنده این محصول، اگر شما به درستی از لومینیرز دندان های خود مراقبت کنید به راحتی می‌توانید این محصول تا 20 سال و یا حتی مدت بیشتری روی دندان های خود استفاده کنید و این موضوع در صورتی است که ونیرهای دیگر دندان های شما مانند کامپوزیت یا لمینت دندان تنها تا 10 تا 15 سال و بسته به نوع مراقبت های شما می‌توانند دوام داشته باشند.

مراقبت های بعد از لومینیرز دندان

 • بعد از هر وعده غذایی مسواک شده و به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید.
روکش لومینیرز
 • سالیانه دوبار و در صورت لزوم دفعات بیشتری به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • مصرف و خوردن شیرینی و مواد مضر که خاصیت چسبندگی زیادی به دندان ها دارند را به حداقل برسانید.

علاوه بر دوام طولانی تر لومینیرز دندان نسبت به دیگر ونیر پرسلن، این محصول دارای گارانتی است.

سخن پایانی

در این مقاله لومینرز دندان را بررسی نمودیم و دانستیم که لومینیرز از روکش های دندانی است. تفاوت آن با لمینت و کامپوزیت دندان؛ ضخامت کم و استحکام بیشتر آن می باشد. که باعث محبوبیت زیاد آن نیز شده است. فراموش نکنید ویزیت‌های منظم را حفظ کنید. همچنین به بهداشت دهان و دندانتان اهمیت بدهید تا سال‌های سال از روکش لویمنیرز خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا