دندانپزشکیدندانپزشکی زیباییدندانپزشکی کودکانمشکلات و ناهنجاری دندان

لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

قبل از اینکه به سوال آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ پاسخ دهیم باید بدانید اگر دندان کودکتان کج باشد، با روش های نوین دندانپزشکی به خوبی درمان می شود. همچنین موجب می شود تا کودک شما لبخند بسیار زیبایی داشته باشد. بسیاری از افراد برای اصلاح مشکلات دندان های کودکشان ارتودنسی را انتخاب می کنند. اما درمان لمینت محدودیت سنی دارد و برای افرادی که سن آنها پایین تر از 18 سال است توصیه نمی شود. در افرادی که زیر 18 سال دارند رشد استخوانی فک باعث می شود که موقعیت لثه و دندان ها تغییر کند. پس از آن لمینت با لثه ناهماهنگ می شود. به همین خاطر بهتر است انجام لمینت در کودکان با تاخیر بیشتری انجام شود. لازم به ذکر است بدانید مناسب ترین سن برای دریافت لمینت وقتی است که استخوان ها و دندان های شما به صورت کامل رشد کرده باشند.


فهرست مطالب


آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

لمینت جز کارهای دندانپزشکی بسیار پرطرفدار است. کودکان معمولا اهمیتی به مراقبت و نگهداری از دندان‌های خود نمی‌دهند، به‌همین دلیل دندان کودکان بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، کجی یا منظمی قرار دارد. ورم لثه در کودکان هم مشکل شایع دیگری است که باید به آن توجه داشت. لمینت دندان برای کودکان انجام می‌شود اما باید مراقب بود که این خدمات دندانپزشکی را پیش دندانپزشک متخصص انجام دهید تا از عوارض لمینت دندان مصون بمانید. درباره پر کردن دندان بیشتر بخوانید.

مزیت لمینت دندان برای کودکان در مقایسه با ارتودنسی بدون درد بودن و پروسه درمانی کوتاه‌مدت آن است. اما موضوع مهم نصب این ونیرهای دندانی برای کودکان، مراقبت‌های ثانویه بعد از نصب است؛ چرا که عدم رعایت بهداشت احتمال عفونت لثه‌ها و پوسیدگی دندان‌ها را بیشتر می‌کند. البته تشخیص انجام این کار و استفاده از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان به دندانپزشک و شرایط دهان و دندان کودک بستگی دارد.

لمینت دندان برای کودکان

برخی از دندانپزشکان لمینت را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که تا قبل ۱۸ سالگی همچنان رشد استخوانی فک صورت می‌گیرد و موقعیت دندان و لثه‌ها تغییر می‌کند. به همین دلیل ممکن است مدتی پس از نصب، لمینت‌ها با لثه ناهماهنگ شوند.

بیشتر بخوانید:  تغییر رنگ لثه نشانه‌ی چیست؟ + بهداشت لثه

انواع لمینت دندان برای کودکان

انواع لمینت دندان برای کودکان عبارتند از لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی.

لمینت سرامیکیلمینت کامپوزیتی
به آن ونیر لمینت یا پرسلن ونیر هم می‌گویند.
لمینت سرامیکی قیمت بالاتری دارد.
برای نصب لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن ۱ تا ۲ میلی‌متر مینای دندان است.
طول‌عمر لمینت سرامیک بیشتر است.
برای نصب نیازی به تراشیدن میانی دندان نیست.
از لمینت سرامیکی ارزان‌تر است.
طول‌عمر کمتر برای حفظ رنگ و درخشندگی
سالی یک‌بار باید پولیش شود.

لمینت متحرک برای کودکان

اسنپ آن اسمایل یا لمینت متحرک دندان نوعی روکش هستند که روی دندان ها قرار می گیرند. این مواد می توانند تمام ایراد و نقص های دندان شما را به صورت موقت از بین ببرند و آن را پوشش دهند. برای ساخت لمینت های متحرک از پلیمرهای خاصی استفاده می شود. شما می توانید با استفاده از لمینت متحرک دندان فرم دندان های خود را اصلاح کنید و در زمان دلخواه تان آن را خارج کنید.

طبق نظر و تشخیص دندانپزشک، می‌توان از لمینت متحرک دندان یا اسنپ اسمایل برای کودکان استفاده کرد. اما بسته به سن، ممکن است کودک با مشکلات و عوارض لمینت دندان روبه‌رو شود. شاید مزیت لمینت متحرک‌‌ برای کودک این باشد که قابل برداشتن است، اما بازهم با‌توجه‌به سن پایین، تصور کودکی که از لمینت متحرک استفاده کند کمی غیرواقعی است.

کاربردهای لمینت دندان برای کودکان چیست؟

از کاربردهای ونیر لمینت‌ دندان برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اصلاح دندان های فرسوده

استرس و اختلال گیجگاهی-فکی گاهی دلیل دندان قروچه در خواب برای کودکان و نوجوانان است. که به‌شدت به دندان‌ها آسیب می‌رساند. در چنین مواردی لمینت دندان می‌تواند از آسیب دندانی ناشی از دندان‌قروچه بکاهد.

۲. اصلاح دندان های زرد یا تغییر رنگ یافته

مصرف برخی داروها، قطره تراسایکیلن یا برخی خوراکی‌ها باعث زردی یا تغییر رنگ دندان‌های کودکان می‌شود.

۳. دندان شکسته و لب پر شده

یکی از بهترین روش‌های رفع شکستگی‌ها یا لب‌پرشدگی کوچک دندان‌های کودکان استفاده از لمینت دندان است. اما برای بهره‌مندی از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان حتما پیش از هر اقدامی ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:  پیوند استخوان قبل از ایمپلنت

۴. دندان های نامرتب و نامنظم

کج درآمدن دندان‌ها در کودکان زیاد دیده می‌شود. گاهی برای جلوگیری از بی‌نظمی جزئی در رشد دندان‌ها، دندانپزشک لمینت دندان را تجویز می‌کند.

۵. فاصله بین دندان ها

دیگر کاربرد لمینت دندان برای کودکان رفع فاصله بین دندان‌ها است که باید با مشورت دندانپزشک انجام شود تا فاصله غیرطبیعی بین دندان‌ها برطرف شود.

چه کودکانی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

نصب لمینت در سنین پایین تر از بلوغ کامل، به دلیل رشد دندان ها موجب بروز مشکلاتی می شود. برای نصب لمینت با یک دندانپزشک با تجربه و ماهر مشورت کنید.

نوجوانانی که از مشکلات ظاهری دندان های خود، رنج می برند، نباید از روش های تهاجمی مانند نصب لمینت برای ایجاد زیبایی استفاده کنند. لمینت بر نحوه رشد دندان ها تاثیر می گذارد. رشد استخوانی فک در افراد زیر سن بلوغ، می تواند باعث تغییر موقعیت دندان ها و لثه شود. در نتیجه هماهنگی لبه لمینت با لثه به هم می خورد.

لمینت سرامیکی یک روش غیر قابل بازگشت است و به هیچ وجه نباید برای سنین پایین استفاده کرد. در لمینت سرامیکی روی دندان تراشیده می شود و قابل بازگشت نیست. در برخی موارد دندانپزشکان برای درمان مشکلات جزئی دندان ها، از روش کامپوزیت ونیر برای زیباسازی لبخند استفاده می کنند زیرا این روش قابل بازگشت می باشد و می توان کامپوزیت دندان را ترمیم و اصلاح کرد.

چه کودکانی نباید از لمینت استفاده کنند؟

استفاده از ونیرهای پرسلین برای همه مناسب نیست. کودکان با شرایط زیر نباید از لمینت استفاده کنند. زیرا هر کدام از موارد زیر می‌توانند از علل افتادن لمینت دندان باشند.

  • بیماری‌های دهان و دندان
  • عفونت لثه‌ای یا بیماری پریودنتال
  • رشد بیش‌ازاندازه دندان
  • کودکانی که عادت دندان‌قروچه دارند.
  • سلامت عمومی ضعیفی دارند

لمینت دندان برای چه سنی است؟

بهترین سن برای لمینت دندان، حداقل 20 سالگی می باشد. نصب لمینت در سنین پایین تر با توجه به این موضوع که دندان ها در حال رشد هستند، می تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود. برای استفاده از هر روش درمانی، ابتدا با یک متخصص مجرب و ماهر مشورت کنید.

مزایای لمینت دندان برای کودکان

مزایای لمینت دندان برای کودکان عبارتند از:

  • رفع مشکلات دندانی جزئی مثل زردی، لب‌پرشدگی، شکستگی سطحی، کج و نافرم بودن دندان‌ها
  • نصب سریع و طول درمان کوتاه
  • ظاهر طبیعی شبیه دندان‌های واقعی
بیشتر بخوانید:  پر کردن دندان با کامپوزیت

آمادگی برای لمینت دندان کودکان

از آنجایی که رشد استخوان و دندان‌ها در سن پایین همچنان ادامه دارد این روش را نمی‌توان جزء خدمات دندانپزشکی مفید برای کودکان دانست. اما اگر بنا به دلایل، دندانپزشک تشخیص داد که باید از ونیر لمینت برای دندان کودک استفاده کند ابتدا باید پوسیدگی‌های اولیه و التهاب لثه‌ای را کامل برطرف کند و بعد سراغ تراشیدن مینای دندان و کارگذاشتن روکش‌ها برود.

مراقبت های بعد از لمینت کودکان

یکی از اصول مهم برای افزایش طول عمر و ماندگاری ونیر لمینت، مراقبت‌های بعد از نصب است. کودکان به‌تنهایی اهمیتی به بهداشت دهان و دندان خود نمی‌دهند. اگر برای کودک خود لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی نصب کرده‌اید باید شیوه مراقبت از این ونیرها را هم به کودک آموزش دهید.

مسواک‌زدن، استفاده مرتب از دهان‌شویه و نخ‌دندان برای این کودکان لازم و ضروری است. نوع خمیردندان و جنس مسواک هم بسیار مهم است تا باعث فرسایش ونیرها نشوند. نخ‌دندان از تجمع آلودگی و میکروب در فواصل بین دندانی و عفونت و التهاب لثه جلوگیری می‌کند.

لمینت دندان برای کودکان

اگر برای کودک خود لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی نصب کرده‌اید باید شیوه مراقبت از این ونیرها را هم به کودک آموزش دهید. یکی از اصول مهم برای افزایش طول عمر و ماندگاری ونیر لمینت، مراقبت‌های بعد از نصب است.

عوارض و خطرات لمینت دندان برای کودکان چیست؟

اما معایب و عوارض لمینت دندان برای کودکان را نباید نادیده گرفت. کودکان در سن رشد هستند و فک و لثه‌ها هم به‌خاطر رشد تغییر می‌کنند. این اتفاق باعث اختلال در لمینت‌ها می‌شود. به‌علاوه اینکه کودکان معمولا توجهی به مراقبت از دندان‌ها ندارند، و روکش‌های لمینتی مراقبت ویژه می‌طلبند. بنابراین احتمال بروز عفونت و خونریزی لثه و آسیب لثه‌ای در کودکان زیاد می‌شود و حساسیت دندان‌ها بالا می‌رود. این را هم درنظر بگیرید که برخلاف لمینت متحرک، این نوع لمینت‌ها ثابت هستند و نمی‌توان آن‌ها را برداشت. برای اطلاع از عوارض این روش زیبایی برای کودکان باید با دندانپزشک مشورت کنید.

استفاده از لمینت در کودکی خطرناک است؟

استفاده از لمینت در کودکی بیشتر از آنکه فایده داشته باشد عوارض دارد، چرا که دندان و لثه‌های کودک همزمان با سن رشد تغییر می‌کنند و احتمال آسیب لثه‌ای، عفونت و مشکلات دندانی را بیشتر می‌کند.

آیا در سن کم لمینت دندان ماندگاری دارد؟

دندانپزشکان، برای لمینت دندان کودک، از روش های کمی متفاوت تر استفاده می کنند. برای مثال، هنگام استفاده از لمینت، قسمت بیشتری از مینای دندان را دست نخورده باقی می گذارند. این کار از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا قرار است در چند سال آینده تغییرات زیادی در دندان ها رخ دهد. لمینت هایی که اکنون کاملاً مناسب دندان ها هستند، احتمال دارد بعد از گذشت چهار سال یا بیشتر، به تعویض نیاز داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  4 برند محبوب ایمپلنت آمریکایی در ایران

برای مثال، اگر برای دندان های کودک شما در سن 14 سالگی از لمینت استفاده شود. این لمینت ها حتما در سن 18 سالگی تعویض می شوند. علاوه بر این، تعویض لمینت در نوبت بعد، باید تقریباً در 22 سالگی انجام شود. احتمال می رود که لمینت های دندان در نوبت سوم، با فرض نگهداری صحیح، بین 15 تا 20 سال دوام داشته باشند.

قیمت لمینت دندان برای کودکان چگونه است؟

بسته به وضعیت سلامت دهان و دندان کودک، نوع لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی که انتخاب می‌کنید، دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی و تجیهزاتی که دندانپزشک برای ارائه این خدمات دندانپزشکی استفاده می‌کند، قیمت لمینت دندان برای کودکان متفاوت خواهد بود و به‌طور معمول قیمت از 3 میلیون تومان برای هر دندان شروع می‌شود.

لمینت دندان برای کودکان بهتر است یا ارتودنسی؟

ارتودنسی و لمینت دندان دو روش درمانی و ترمیمی برای رفع اختلالات دندانی هستند. دندانپزشک بسته‌به شرایط روش مناسب را تشخیص می‌دهد اما معمولا ارتودنسی را برای کودکان بیشتر از لمینت تجویز می‌کنند.

سخن پایانی

شما در این مقاله نحوه انجام لمینت دندان برای کودکان آشنا شدید. همچنین از مزایا و عوارض لمینت دندان برای کودکان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان، روکش های نازکی هستند که بخش جلویی دندان ها را می پوشانند. جنس بیشتر لمینت های دندان از رزین کامپوزیت یا چینی مخصوص دندان است که تقریباً مقرون به صرفه هستند و از نظر ظاهر و عملکرد، تعادل خوبی به وجود می آورند.
بیشتر افراد از لمینت، برای صاف کردن دندان هایی که کمی کج هستند یا حفظ دندان های خود در مقابل آسیب های بیشتر، استفاده می کنند. در اندک مواردی، بیماران خواهان لمینت های پلاتال هستند که برای ترمیم دندان های جلویی در دهان شما مانند دندان های قدامی، ثنایا و نیش استفاده می شوند. این نوع از لمینت ها می توانند به رفع صدمات ناشی از پوسیدگی یا ساییدگی در اثر دندان قروچه کمک کنند.

آیا سن بالا یا پایین برای نصب لمینت سرامیکی دندان تفاوتی دارد؟

بطور کلی، سن بالا یا پایین برای نصب لمینت سرامیکی دندان تفاوتی نمی‌کند، مادامی که رشد دندان‌های دائمی تکمیل شده باشد و دندان ها سالم باشد میتوان این کار را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا