دندانپزشکیدندانپزشکی زیباییمشکلات و ناهنجاری دندان

لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

لمینت یکی از روش‌ها و خدمات دندانپزشکی برای رفع زردی و لک دندان‌ها به‌خصوص افراد سیگاری است. معمولا لمینت دندان برای افراد سیگاری با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است و ماندگاری کمتری نسبت به لمینت سرامیکی در افراد غیرسیگاری دارد. به‌علاوه اینکه پروسه درمان هم برای افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند طولانی‌تر خواهد بود، چراکه معمولا پوسیدگی و آسیب‌دیدگی دندانی در این افراد بیشتر است. در این مطلب به لمینت دندان برای افراد سیگاری می‌پردازیم. برای بهره بردن از بهترین خدمات دندانپزشکی ضرورت دارد که به دنبال پزشکان متخصص و باتجربه باشید.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری غیرممکن نیست اما بیشتر از حالت معمول طول می‌کشد، چراکه در اکثر موارد افراد سیگاری دچار پوسیدگی بیشتری هستند. برای همین باید قبل از نصب لمینت دندان، ابتدا پوسیدگی‌ها و آسیب‌های دندانی درمان شوند. این یعنی هزینه درمان و نصب لمینت برای این دسته افراد هم بالاتر می‌رود. به‌علاوه اینکه ماندگاری و طول عمر لمینت دندان در افراد سیگاری کمتر است، چراکه سیگار باعث زردی و لک‌شدن لمینت‌ها می‌شود.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

افراد سیگاری می‌توانند از گزینه لمینت متحرک هم کمک بگیرند. لمینت متحرک یا اسنپ اسمایل نوعی کامپوزیت متحرک با قیمت مناسب و فوری است که می‌تواند مشکل افراد سیگاری را برطرف کند. البته برای نصب لمینت متحرک هم حتما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. درباره واریس مری بیشتر بخوانید

آیا امکان لمینت دندان برای افراد سیگاری وجود دارد؟

افراد سیگاری هم می‌توانند از این خدمات دندانپزشکی استفاده کنند اما بهتر است به‌جای لمینت کامپوزیتی از لمینت سرامیکی استفاده کنند، چرا که این نوع پوشش‌های سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی مقاومت بیشتری در مقابل رنگ‌پذیری دارند.

کدام نوع لمینت برای افراد سیگاری مناسب است؟

لمینت ها معمولا به دو دسته ی ونیر لمینت (نوع لمینت سرامیکی) و ونیر کامپوزیت تقسیم می شوند که هر دو نوع نسبت به دود دخانیات و سیگار، حساسیت های خاص خودشان را دارند. اما با این اوصاف، ونیر لمینت به نسبت ونیرهای کامپوزیتی، حساسیت های کمتری نسبت به رنگ انواع غذا و نوشیدنی دارند و خیلی دیر رنگ می گیرند. این موضوع به این معناست که تغییر رنگ ونیرهای سرامیکی در مقابله با دود دخانیاتی مانند سیگار بسیار کم است. اما چون برای نصب این ونیرها، تراشی بر روی دندان ایجاد نمی شود، نیکوتینی که در دود سیگار وجود دارد، پیوند بین ونیرهای سرامیکی و مینای دندان را از بین می برد و همین موضوع باعث می شود که عمر لمنیت سرامیکی بر روی دندان های شما خیلی کوتاه باشد و زود بیفتد.

بیشتر بخوانید:  10 ویژگی بهترین پزشک ایمپلنت دیجیتال را بدانید

اما بر خلاف ونیرهای سرامیکی، ونیرهای کامپوزیتی خاصیت رنگ پذیری بالاتری در مرور زمان دارند و مصرف دخانیات ممکن است که این حساسیت به رنگ را شدید تر نماید. ولی مقاومت این نوع ونیرها در برابر نیکوتین موجود در دود سیگار بالاتر بوده و عمر و ماندگاری کامپوزیت ها بر روی دندان نیز بیشتر خواهد بود. در کنار این مقاومت بالای ونیر کامپوزیت، این موضوع را هم اضافه کنید که رنگ پذیری این مواد با استفاده از مواد جدید قابل جبران است. پس بهترین انتخاب نوع لمینت برای افراد سیگاری، ونیر کامپوزیت خواهد بود.

علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت چیست؟

عوامل و علل مختلفی برای ممنوعیت سیگار بعد از لمینت مطرح می‌شوند که در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم. در این افراد عوارض لمینت دندان افزایش پیدا می‌کند.

۱. تغییر رنگ لمینت دندان

مهم‌ترین علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت، وجود رنگدانه‌های قهوه‌ای برگ تنباکو در سیگار است که باعث زردی و تیرگی پوشش دندان می‌شود. نیکوتین سیگار و رنگدانه‌های مشروبات الکلی و شراب قرمز هم در زردشدن لمینت دندان بی‌تاثیر نیستند.

۲. احتمال پوسیدن دندان

پوسیدگی دندان بعد از لمینت یکی از خطراتی است که همیشه بعد از لمینت‌کردن باید درنظر بگیرید. پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم ارتباط دارند. در صورت پوسیدگی باید لمینت را خارج کنید و دندان‌های خراب را درمان کنید. برداشتن روکش و نصب دوباره آن هم فرایند پردردسری است که زمان‌بر و هزینه‌بر است. مصرف سیگار بعد از لمینت دندان باعث تجمع جرم و پلاک روی دندان شده و باکتری‌ها راحت‌تر رشد می‌کنند. درنتیجه احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود.

۳. تحلیل لثه

سیگار کشیدن باعث تحلیل لثه می‌شود و لثه آسیب‌دیده نمی‌تواند لمینت‌ها را درست نگه دارد و فرد دچار بیماری‌های لثه می‌شود. تحلیل لثه از دلایل افتادن لمینت دندان است.

۴. عفونت

استعمال سیگار بعد از لمینت ریسک عفونت را بالا می‌برد. پلاک و جرمی که به‌خاطر مصرف سیگار در اطراف دندان ایجاد می‌شود محیط مناسبی برای رشد میکروب و عفونت خواهد بود. اگر عفونت زیر لمینت زیاد شود و درمان انجام نگیرد، عفونت وارد خون شده و عوارض جدی به‌دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  درباره دستگاه ارتودنسی فانکشنال چه می‌دانید؟

تاثیر سیگار روی لمینت چگونه است؟

دود سیگار رسوب تیره‌ رنگی ایجاد می‌کند که روی کامپوزیت، لمینت یا مینای دندان می‌نشیند و باعث تغییر رنگ و زردی آن‌ها می‌شود. نیکوتینی که در سیگار هست به‌صورت بالقوه بی‌رنگ است، اما وقتی در معرض هوا قرار بگیرد زرد می‌شود. نتیجه این تغییر هم زردی لمینت دندان خواهد بود.

تاثیر قلیان روی لمینت چگونه است؟

قلیان هم مانند سیگار دخانیاتی است که تاثیر منفی روی لمینت و کامپوزیت می‌گذارد. اگر لمینت کرده‌اید مصرف قلیان باعث زردی و تغییر رنگ لمینت دندانتان می‌شود.

روش انجام لمینت دندان برای افراد سیگاری

برای افراد سیگاری لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ اجرای لمینت برای افراد سیگاری محدودیتی در اجرای این خدمات دندانپزشکی دارد که نسبت‌به افراد عادی بیشتر طول می‌کشد. در افراد سیگاری برای انجام لمینت دندان ابتدا باید تمام آسیب‌ها و پوسیدگی‌های دندان ناشی از مصرف سیگار برطرف و درمان شوند تا دندان و فک برای نصب لمینت آماده باشند. این یعنی پروسه درمان طولانی‌تر و هزینه بالاتر.

بررسی روش کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان

برای از بین بردن و یا کاهش اثرات سیگار و قلیان بر روی دندان و لمینت دندان، می توان از روش های زیر استفاده کرد:

بهترین خمیردندان و مسواک برای لمینت و کامپوزیت دندان

بهترین خمیردندان برای افرادی که لمینت و کامپوزیت انجام می‌ دهند، خمیردندان های ژله ای هستند که حاوی مواد ساینده یا سفیدکننده نیستند. علاوه بر خمیر دندان، نوع مسواکی که انتخاب می‌ کنید اهمیت دارد. باید از مسواک هایی با برس نرم استفاده نمایید که بر اثر فشار به روکش دندان شما آسیب نزند و همچنین بتواند لک های سیگار و قلیان را از بین ببرد. مسواک و خمیردندان بر روی لمینت تاثیر بسیار شگفت انگیزی دارند و می‌ توانند از تاثیر منفی سیگار بر روی دندان جلوگیری نمایند. پس مسواک بعد از سیگار اهمیت دارد و از آن غافل نشوید.

استفاده از نایت گارد

پیشنهاد می‌ شود که سیگار را ترک کنید، اما اگر برایتان این کار امکان پذیر نبود می‌ توانید از نایت گارد دندان استفاده کنید. نایت گارد یک پوشش ژله ای است که بر روی دندان های شما قرار می‌ گیرد و می‌ تواند از تاثیر منفی سیگار بر روی دندان هایتان جلوگیری نماید. زمانی که از نایت گارد استفاده می‌ کنید، نیکوتین بر روی مینای دندان تاثیر نمی‌ گذارد. البته این تاثیر 100 درصدی نیست و تنها زمان از بین رفتن پوشش سرامیکی یا کامپوزیتی را کند خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  با ارتودنسی دیمون آشنا شوید

آیا نایت گارد با لمینت در ارتباط است؟

نایت گارد یا محافظ شبانه، پوششی ژله‌ای است که گاهی دندانپزشک بسته به شرایط و نیاز برای محافظت از لمینت آن را تجویز می‌کند. اگر سیگار مصرف می‌کنید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا برای اینکه هزینه‌های درمان و نصب لمینت به هدر نروند برایتان نایت گارد تجویز کند.

برای داشتن لمینت های سالم:

  • از استعمال دخانیات بپرهیزید، زیرا استعمال دخانیات مخصوصا سیگار و قلیان می‌ تواند علاوه بر تغییر رنگ دندان ها، احتمال ابتلا به سرطان حلق و دهان را نیز افزایش دهد.
  • مصرف قهوه، چای و الکل را تا حد ممکن کاهش دهید.
  • از ضربه زدن، جویدن و اعمالی از این قبیل خودداری کنید.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد. حتما روزی 2 بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
  • همچنین باید هر ماه به دندانپزشک مراجعه نمایید.

آیا با وجود لمینت مسواک بعد از سیگار ضروری است؟

لمینت کردن به معنای خداحافظی با مسواک نیست، بلکه مسواک بعد از سیگار برای دندان‌های لمینتی اهمیت زیادی دارد که از تاثیر منفی سیگار روی لمنیت کامپوزیتی جلوگیری می‌کند.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

عوارض و خطرات لمینت برای افراد سیگاری چیست؟

لمینت برای برطرف‌کردن عیوب ظاهری دندانی و رفع زردی و تیرگی ناشی از مصرف سیگار تجویز می‌شود. اما ادامه مصرف سیگار بعد از نصب لمینت عوارض و خطراتی برای افراد سیگاری دارد. در افراد سیگاری ممکن است ماندگاری لمینت دندان کمتر شود.

  • احتمال بروز عفونت لثه
  • تحلیل لثه
  • پوسیدگی دندان زیر لمینت
  • زردی و تیرگی لمینت‌ها (علت تغییر رنگ لمینت دندان عوامل مختلفی است.)

آیا سیگار باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

بله، سیگار یکی از علل اصلی زردی و تغییر رنگ دندان‌های طبیعی و روکش‌های لمینتی محسوب می‌شود. رنگدانه برگ تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار باعث تغییر رنگ لمینت کامپوزیتی می‌شوند. معمولا دندانپزشک‌، لمینت سرامیکی را برای افراد سیگاری تجویز می‌کند.

بیشتر بخوانید:  بررسی مقالات برتر از سایت heravi-dental

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد از لمینت چه کنیم؟

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد لمینت می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که برایتان نایت گارد تجویز کند. مسواک بعد از سیگار هم بی تاثیر نیست.

سخن پایانی

سیگار و قلیان عامل منفی و مخربی برای درمان‌های زیبایی هستند و خدمات دندانپزشکی هم از قاعده این اثرگذاری منفی مستنثی نیست. به‌خصوص لمینت دندان به‌شدت تحت تاثیر مصرف سیگار قرار می‌گیرد. افراد سیگاری نسبت به افراد عادی برای استفاده از این خدمات دندانپزشکی با مشکلات بیشتری مواجهند، چراکه احتمالا آسیب‌های دندانی و پوسیدگی‌های بیشتری دارند.

برای نصب لمینت دندان در افراد سیگاری ابتدا باید تمام این پوسیدگی‌ها و بیماری‌های دندانی برطرف شود تا نوبت به نصب روکش شود. این یعنی هزینه و زمان درمان در افراد سیگاری تقریبا دوبرابر افراد عادی خواهد بود. ادامه‌دادن مصرف سیگار بعد از نصب لمینت هم باعث کوتاه‌تر شدن عمر لمینت‌ها شده و احتمال بیماری‌های دهان و دندان، پوسیدگی و عفونت لثه‌ها را بیشتر می‌کند.

سوالات متداول

استفاده از نایت گارد در زمان مصرف دخانیات مؤثر است؟

نایت گارد یک پوشش شیشه‌ای-ژله‌ای است که روی دندان‌های شما سوار می‌شود و از تأثیر سیگار بر لمینت دندان جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید در زمان مصرف دخانیات این پوشش را روی دندان‌های خود قرار دهید تا دندان‌های شما تغییر رنگ پیدا نکنند یا در اثر تأثیر نیکوتین از مینای دندان جدا نشوند. البته این پوشش نیز نمی‌تواند درمان 100 درصدی باشد و فقط زمان از بین رفتن پوشش سرامیکی یا کامپوزیتی شما را کند می‌کند.

تأثیر سیگار بر لمینت دندان به چه شکل است؟

برخلاف ونیر کامپوزیت که در مقابل نفوذ سیگار از خود ضعف نشان می‌دهد و رنگ خود را از دست می‌دهد،
لمینت سرامیکی در برابر تأثیر سیگار مصون بوده و رنگ آن تغییر نمی‌کند.
البته سیگار راه مناسب برای ضربه زدن به لمینت دندان را نیز پیدا کرده و نیکوتین با تأثیر گذاشتن روی مینای دندان و لمینت باعث از بین رفتن ارتباط و اتصال لمینت و مینای دندان می‌شود و در نتیجه عمر لمینت دندان کاهش پیدا می‌کند و سریع شل شده و می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا