دندانپزشکیدندانپزشکی زیباییمشکلات و ناهنجاری دندان

لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

لمینت کریستالی نسل نوظهور ونیرهای دندانی است که عوارض و مشکلات مدل‌های قدیمی لمینت سرامیکی را ندارد. پیش از ظهور لمینت کریستالی، برای نصب این پوشش‌ها باید دندان‌ها را می‌تراشیدند تا ضخامت لمینت سرامیکی یا کامپوزیت زیاد نشود. تراشیدن دندان احتمال آسیب‌دیدگی مینای دندان را بیشتر می‌کند. اما وقتی لمینت‌کریستالی وارد دنیای دندانپزشکی شد بهترین خدمت را به حفظ سلامت دندان‌ها کرد. برای نصب این مدل ونیرها دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در این مطلب با ما باشید تا بیشتر با لمینت‌کریستالی به‌عنوان جایگزین لمینت سرامیکی یا کامپوزیت آشنا شوید.


فهرست مطالب


لمینت کریستالی چیست؟

از آنجایی‌‌که در لمینت کریستالی لازم نیست دندان‌ها تراشیده شوند داروی بی‌حسی هم نیاز نیست؛ و این یعنی خبری از عوارض بی‌حسی نخواهد بود. همین موارد برای محبوبیت لمینت‌کریستالی میان مردم کافی است. به همین دلیل این روش جایگزین لمینت سرامیکی شده و بسیاری از افراد سراغ این تکنیک می‌روند.

کاربرد لمینت کریستالی

اصلاح طرح لبخند مهم‌ترین کاربرد لمینت کریستالی است که برای انجام سایر خدمات دندانپزشکی مانند رفع تیرگی و زردی دندان‌ها، فاصله بین دندانی، نامرتب بودن دندان‌ها، شکستگی و لب‌پریدگی دندانی، ناهمواری‌های دندانی و رفع مشکلات دهان و دندانی نیز از لمینت‌کریستالی استفاده می‌شود. درباره دستگاه ارتودنسی فانکشنال چه می‌دانید؟

 •  یکی از برترین ویژگی هایی که این لمینت ها دارند، ضخامت خیلی نازک آن هاست. در واقع این لمینت ها ضخامتی برابر با 0.2 تا 0.4 میلی متر دارند که این ضخامت برای لمینت دندان، یک گزینه ی عالی محسوب می شود.
 • ویژگی مهم دیگر لمینت‌کریستالی که در واقع نوعی مزیت نیز محسوب می شود، این است که این لمینت ها برای نصب شدن تنها به چسب نیاز دارند و خیلی راحت بر روی دندان می چسبند. در واقع اصلا به تراشیدن دندان ها برای نصب این لمینت ها احتیاجی نیست.
 • این لمینت ها شباهت خیلی خیلی زیادی به مینای خود دندان دارند. در واقع مقاومت بالای این لمینت ها که چیزی برابر 15 تا 25 سال است، آن را به یک گینه ی شگفت انگیز برای لمینت دندان ها تبدیل کرده است.
 • درخشندگی بالای این لمینت های، زیبایی دندان ها چند برابر کرده و همچنین ساختار کریستالی ان ها، از جذب هر گونه مواد رنگی و آب، مبرا می باشد. به همین دلیل است که این لمینت ها بر عکس لمینت های دیگر، اصلا احتیاجی به پولیش های سالانه ندارند.
بیشتر بخوانید:  مراقبت‌های دوران ارتودنسی

لمینت کریستالی برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت کریستالی بهترین گزینه برای افرادی است که از مشکلات جزئی دندانی رنج می‌برند و مینای دندان آنها ضخیم نیست. چرا که نصب این نوع ونیرها نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. دندانپزشک نصب لمینت‌کریستالی را برای افراد زیر تجویز می‌کند:

 • دندان‌هایی که زرد، تیره یا لک شدند و با بلیچینگ دندان رفع نمی‌شود.
 • لب‌پریدگی دندانی
 • ترک‌خوردگی سطحی که پالپ دندان آسیب ندیده باشد.
 • فواصل بین دندانی جزئی
 • دندان‌های کج، نامرتب و ناهموار
 • دندان‌های نافرم و بدشکل
 • دندان‌های کوتاه و نامتناسب

آیا نصب لمینت کریستالی زمانبر است؟

همان طور که گفتیم؛ لمینت های کریستالی یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین روشی است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. استفاده از این لمینت ها بسیار آسان بوده و زیادزمان بر نیست و کلا در دو جلسه عملیات نصب لمینت بر روی دندان هایتان انجام خواهد شد.

لمینت کریستالی

در جلسه ی اول که نیاز است پزشک متخصص ابتدا عکس زا کل فک و دندان های شما داشته باشد و تقریبا با توجه به وضعیت دندان هایتان، بعد از نهایتا هفتاد و دو ساعت، لمینت دندان هایتان آماده شده و بر روی دندان قرار می گیرند.

مزایای لمینت کریستالی

قطعا مهم‌ترین مزیت لمینت‌کریستالی عدم نیاز به تراشیده‌شدن دندان‌ها است. با این روش نگرانی از آسیب‌دیدگی مینای دندان برطرف شده است. دیگر مزایای لمینت دندان از نوع کریستالی عبارتند از:

 • لمینت سرامیکی فوق نازک است و نهایتا ۰.۲ تا ۰.۴ میلی‌متر ضخامت دارد.
 • شفافیت بالا و ظاهر طبیعی بسیار نزدیک به دندان واقعی
 • دوام و ماندگاری لمینت دندان بالای ۱۵ تا ۲۵ ساله
 • ساختار کریستالی این نوع پوشش باعث درخشندگی آن می‌شود. ازآنجایی‌که مواد رنگی و آب را به خود جذب نمی‌کند، ثبات رنگی لمینت بسیار بالا است و برخلاف دیگر انواع لمینت دندانی نیازی به جرم‌گیری و تمیزکاری سالانه نیست.

عوارض و خطرات لمینت کریستالی چیست؟

یکی از عوارض لمینت دندان احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌ به‌خاطر تراشیده‌شدن مینای دندان است. اما ازآنجایی‌که در لمینت‌کریستالی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، خبری هم از این عوارض نخواهد بود. از عوارض و خطرات لمینت‌کریستالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت دندان‌ها
 • صدمه‌دیدن و لب‌پرشدن لمینت‌ها
 • تغییر رنگ لمینت دندان
 • پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم مرتبط هستند.
بیشتر بخوانید:  ارتودنسی چهار دندان جلو

روش انجام لمینت کریستالی چگونه است؟

لمینت دندان چگونه انجام میشود؟ اولین قدم برای نصب این نوع پوشش دندانی مراجعه به دندانپزشک متخصص و مجرب است. از او مشاوره بگیرید که آیا شرایط استفاده از این خدمات دندانپزشکی را دارید یا خیر. اگر شما کاندیدای مناسب لمینت کریستالی باشید دندانپزشک باید هرگونه آسیب‌دیدگی، عفونت یا پوسیدگی دندان را پیش از اقدام به نصب لمینت برطرف کند. اگر می‌خواهید بدانید چه بیماری هایی باعث خرابی دندان میشود، با دندانپزشک مشورت کنید.

در این مرحله نصب لمینت‌کریستالی دو جلسه لازم دارد. در جلسه اول دندانپزشک با دوربین مخصوص از فک و دندان بیمار عکس می‌گیرد، و قالب‌گیری انجام می‌دهد. حالا باید قالب‌ها و عکس را برای ساخت پوشش کریستالی به لابراتوار بفرستد. جلسه دوم ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از جلسه اول خواهد بود. در جلسه دوم دندانپزشک با استفاده از چسب و بدون تراشیدن دندان‌ها، لمینت را نصب می‌کند.

آمادگی لازم برای لمینت کریستالی

فرقی نمی‌کند که چه نوع لمینتی قرار است روی دندان‌ها نصب شود؛ لمینت کامپوزیتی باشد، یا سرامیکی یا لمینت کریستالی فوق نازک در هر صورت باید دندان و فک بیمار آمادگی لازم برای نصب را داشته باشد. یعنی باید تمام مشکلات دهان و دندانی، آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، فواصل بین دندانی، یا شکستگی‌ها قبل نصب درمان شوند تا دندان‌ها آماده لمینت شوند. البته لمینت‌های کریستالی نیازی به تراشیدن دندان ندارند چرا که ضخامت بسیار نازکی دارند.

مراقبت های لازم برای لمینت کریستالی

بعد از نصب لمینت کریستالی نیاز است از آن به‌خوبی مراقبت شود. هرچقدر در نگهداری از لمینت‌های خود حساسیت به خرج دهید، به همان اندازه می‌توانید طول عمر آن را افزایش دهید. البته مراقبت ویژه‌ای برای لمینت‌های مدل کریستالی وجود ندارد؛ اما بایستی بهداشت دهان و دندان‌ خود را به‌صورت اصولی انجام دهید.

برای نمونه، استفاده مداوم از نخ دندان و دهان‌شویه‌های باکیفیت را فراموش نکنید. در طول روز نیز بهتر است، دندان‌های خود را ۲ مرتبه شستشو دهید. اگرچه این لمینت از مقاومت بالایی برخوردار است؛ اما فشارهای حداکثری ممکن است به ساختار آن آسیب بزند؛ به همین خاطر از خرد کردن جسم سفت با دندان‌های خود پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید:  لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

برخی از افراد معتقدند که مراقبت‌های بعد از نصب آن، یکی از معایب این روش به حساب می‌آید که این تصور اشتباه است. به‌هرحال، دندان‌ها چه لمینت داشته باشند و چه فاقد آن باشند، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند تا تخریب نشوند؛ بنابراین مراقبت‌های بعد از آن، باعث آزار افراد نخواهد شد.

تفاوت لمینت کریستالی با کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت و لمینت‌کریستالی هر دو برای برطرف‌کردن مشکلات دندانی مثل پوسیدگی، شکستگی، فواصل بین دندانی، زردی و تیرگی دندان‌ها تجویز می‌شوند. اما تفاوت لمینت و کامپوزیت زیاد است. از تفاوت‌های لمینت‌کریستالی با کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لمینت کریستالی:

 • ضخامت کمتری دارد، نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.
 • لمینت کریستالی هماهنگ با دندان، آماده و نصب می‌شود.
 • پروسه درمان کوتاه‌تر، نهایت در ۲ جلسه
 • ماندگاری طولانی‌تر ۲۰ ساله، به‌خاطر اینکه رنگ‌پذیری ندارد.

کامپوزیت:

 • ضخامت بیشتری دارد، به همین دلیل باید مینای دندان تراشیده شود.
 • دندانپزشک براساس فرم دندان، به کامپوزیت فرم و شکل می‌دهد.
 • پروسه درمان طولانی‌تر، به‌خاطر نیاز به تراش و فرم‌دهی ثانویه
 • ماندگاری کوتاه‌تر ۱۵ ساله

آیا با لمینت کریستالی می توان اصلاح طرح لبخند انجام داد؟

بله، لمینت کریستالی هم مانند لمینت کامپوزیتی و سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند به‌کار می‌رود.

آیا لمینت کریستالی همان لمینت سرامیکی است؟

لمینت‌کریستالی نوعی لمینت سرامیکی فوق نازک با تکنولوژی جدید است که برخلاف لمینت سرامیکی قدیمی نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

قیمت لمینت کریستالی چقدر است؟

قیمت استفاده از لمینت های کریستالی به موارد خیلی زیادی بستگی دارد اما چیزی که واضح است، بیشتر بودن قیمت لمینت‌کریستالی به نسبت لمینت های سرامیکی قدیمی می باشد. یکی از مهم ترین وارد موثر بر روی قیمت لمینت های کریستالی، کلینیک دندانپزشکی است که انتخاب می شود. ه چقدر یک کلینیک پیشرفته تر باشد، به مراتب هزینه هایی که برای استفاده از تجهیزات پیشرفته ی آن باید پرداخت شود، بیشتر است.

لمینت کریستالی

مورد دوم، برند لمینتی است که استفاده میشود. هر چه شما از برند با کیفیت تر و معروف تری برای لمینت خود استفاده کنید، هزینه ی بیشتری باید برای آن پرداخت نمایید.

مورد بعدی که اتفاقا خیلی هم مهم است، میزان بهم ریختگی دندان ها و مشکلاتی است که دندا ها قبل از گذاشتن لمینت دارند. چرا که قرار گرفتن لمینت بر روی دندان های پوسیده، شکسته، با فاصله و نا مرتب، اصلا امکان پذیر نیست. پس عملا اتفاقی که می افتد این است که فرد قبل از استفاده از لمینت باید ابتدا تمامی دندان های خود را بررسی و درمان و ترمیم نماید تا بتواند نتیجه ی خوبی از لمینت کردن دندان های خود دریافت کند.

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین متخصص غدد تهران به انتخاب مجله ایران دی دی اس + شماره تماس و آدرس مطب

یادتان باشد که در خدمات این چنینی مانند ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، پروتز دندان، ترمیم دندان، دندانپزشکی کودکان و… هرگز گول قیمت کمتر و ارزانی را نخورید. چون استفاده از مواد بی کیفیت و عدم تخصص پزشک مربوطه می تواند موارد جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورد. پس تا جایی که امکان دارد سعی کنید از مراکز معتبر، خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

سخن پایانی

بنابراین، با توجه به مزایای بی‌شماری که لمینت کریستالی دندان به ارمغان می‌آورد، این روش موردتوجه بسیاری از افراد قرارگرفته است. با استفاده از این نوع لمینت، می‌توانید دندان‌های خود را به شکلی زیبا و طبیعی تغییر دهید و از لبخندی جذاب و خوش‌فرم استفاده کنید. پس اگر می‌خواهید اقدام به لمینت کردن دندان‌های خود کنید، امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

از نظر سرعت درمان لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

برای اینکه بخواهید ترمیم دندان در کمترین زمان ممکن انجام شود لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ باید گفت که از نظر طول درمان، استفاده از کامپوزیت بسیار سریع‌تر از لمینت است و معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود. از طرفی، لمینت گذاری ممکن است مدت زمان بیشتری حدوداً یک ماه طول بکشد. چون دندانپزشک پس از معاینه و تشخیص در جلسات مختلف، باید ابتدا در آزمایشگاه روکش شما را تا زمان عمل جراحی آماده کند. در این مدت دندانی که قرار است لمینت شود باید توسط دندانپزشک آماده سازی گردد و این کار زمان می‌برد.
بنابراین کامپوزیت سریع‌تر انجام می‌شود و محبوبیت بیشتری در میان افراد با توجه به زمان و سهولت استفاده دارد.

مواد پرکننده کدام روکش دندانی ممکن است ضرر بیشتری برای افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، داشته باشد؟

اگر فشارخون بالایی دارید یا از دستگاه‌های ضربان ساز استفاده می‌کنید، بهتر است از مواد کامپوزیت که دارای مواد شیمیایی زیادی است، استفاده نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا