دندانپزشکیمشکلات و ناهنجاری دندان

پر کردن دندان، درمانی رایج و کارا

پر کردن دندان، نام‌آشناترین خدمات دندانپزشکی در جامعه است. دندان‌ها با اندکی کوتاهی در رعایت بهدشات پوسیده می‌شوند. در این شرایط چه باید کرد؟ بهترین و ساده‌ترین راه حل پر کردن دندان است. شما تا کنون تجربه پر کردن دندان را داشته‌اید آیا با مواد مختلفی که می‌توان برای پر کردن بهره برد آشنایید؟ یکی از عوارض عادی پوسیدگی دندان، از بین رفتن مینای دندان است، که سبب افزایش حساسیت دندان می شود، پر کردن دندان در بسیاری ازموارد به طور قابل ملاحظه ای می تواند این عارضه را درمان کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی این درمان رایج دندانپزشکی بدست آورید.


جهت آگاهی: “کیست دندان” از نشانه‌ها تا درمان


انواع مواد دندانپزشکی مورد استفاده برای پر کردن دندان

نمی توان گفت کدام پر کردگی بهترین نوع آن است. تشخیص مناسب ترین پرکردگی برای هر فرد به عهده دندان پزشک بوده و به عوامل متفاوتی بستگی دارد مانند: وسعت پوسیدگی دندان، داشتن آلرژی به مواد مختلف، موقعیت دندان پوسیده و همینطور قیمت انواع پرکردگی و درمرحله آخر انتخاب آن در صورت نبود مشکل توسط بیمار. در این قسمت از آی نبض به بررسی انواع پر کردگی ها می پردازیم:

آمالگام، با دوام‌ترین

شاید فکر کنید که پر کردگی های آمالگام تنها در قدیم استفاده می شده است. طبق گزارشات سازمان غذا و دارو، بیش از ۱۵۰ سال است که دندان پزشکان از این نوع پر کردگی استفاده می کنند. همانطور که از نام آن مشخص است، آلمالگام ترکیبی از چند فلز است که معمولا حاوی حدود ۵۰ درصد جیوه، همراه با قلع، مس، نقره و روی است. آمالگام در مقایسه با دیگر پرکردگی ها مزیت های فراوانی دارد که می توان به قیمت پایین تر، استحکام  و دوام بیشتر آن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:  آیا می توان کامپوزیت دندان مشهد را به صورت اقساطی انجام داد؟

البته آمالگام ها بی نقص نیستند و معایبی نیز دارند. آنها در ابتدا نقره ای هستند اما به مرور زمان تیره تر می شوند و در صورت باز کردن دهان به سرعت قابل تشخیص هستند. همچنین طبق گزارش سازمان غذا و دارو، سطح جیوه ی موجود در آمالگام تنها برای افراد بالای ۶ سال استاندارد است و شاید برخی افراد تمایلی به داشتن پر کردگی های این چنینی نداشته باشند.

سرامیک پرسلین، هم قیمت طلا!

پرکردگی های سرامیکی شبیه به پرکردگی های طلا می باشند. آنها به نوعی غیر مستقیم بوده و  روند درمانی بیش از یک جلسه به طول می انجامد. پر کردگی های سرامیکی معمولا گران هستند ولی از جهاتی با پر کردگی های طلا تفاوت دارند. مثلا پرکردگی های سرامیکی شکننده تر از طلا می باشند اما در عوض شبیه دندان طبیعی بوده و می توان ظاهر طبیعی دهان و دندان ها را با آنها حفظ نمود.

انواع ماده پر کردن دندان

کامپوزیت، طبیعی و هم رنگ دندان

پرکردگی های کامپوزیتی معمولا از جنس شیشه های پودری و رزین اکریلیک بوده و دارای مزیت های بسیاری می باشند. یکی از این مزیت ها امکان تغییر رنگ کامپوزیت بر اساس رنگ دندان طبیعی بیمار است که باعث طبیعی تر شدن ظاهر پرکردگی در دهان می شود. از آنجایی که بیشتر مردم خواهان داشتن لبخندی طبیعی هستند، این نوع پرکردگی ها در بین مردم از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. شایان ذکر است که این نوع پرکردگی همیشه هم نمی تواند انتخاب درستی باشد.

بیشتر بخوانید:  ترمیم دندان چیست؟ معرفی انواع روش های ترمیم + بررسی انواع مواد برای ترمیم دندان + ویدیو

مواد سازنده ی کامپوزیت نسبت به ترکیبات فلزی که ماده ی سازنده آمالگام محسوب می شوند، دوام کمتری دارند. بنابراین طول عمر مفید یک پرکردگی کامپوزیتی به درازای دیگر پرکردگی ها نیست. این پرکردگی ها به دلیل کوچک بودن بهترین گزینه برای دندان هایی است که در هنگام جویدن غذا، مقدار متوسطی از فشار را تحمل می کند و برای دندان هایی که نقش اصلی را در جویدن ایفا می کنند مناسب نمی باشد.

طلا، بهترین انتخاب در عین بالا بودن قیمت!

پرکردگی های طلا یکی از مقاوم ترین و ماندگار ترین نوع پرکردگی هاست و طبق گزارش سازمان غذا و دارو، این پرکردگی ها می توانند بیش از دو دهه عمر کنند. البته این مقاومت هزینه بر بوده و پرکردگی های طلا از گران ترین پرکردگی ها هستند. از آنجایی که پرکردنگی های طلا معمولا ترمیم های غیر مستقیم می باشند، بیمار باید زمان بیشتری را در مطب دندانپزشک منتظر بماند.


برای مطالعه بیشتر: آنچه درباره ی مراقبت از دندان کودکان باید بدانید


بررسی مراحل پر کردن دندان

 1. ابتدا دندانپزشک بی حسی موضعی استفاده می کند تا در حین درمان دردی احساس نکنید. با دریل دندانپزشکی، دستگاههای هوا برش یا لیزر بخشهای پوسیده دندان تراشیده می شوند. انتخاب نوع ابزار بستگی به دندانپزشک و همچنین راحتی بیمار دارد.
 2. سپس دندانپزشک با میله مدرجی به نام پروب، مشخص می کند آیا همه بخشهای پوسیده برداشته شده اند یا نه. پس از برداشتن همه پوسیدگیهای دندان، دندان تمیز می شود تا از هر گونه باکتری و ذرات خارجی پاکسازی شود و آماده پر کردن باشد.
 3. اگر پوسیدگی نزدیک به ریشه دندان باشد ممکن است ابتدا با یونومر شیشه یا رزین کامپوزیت لایه ای روی ریشه های دندان کشیده شود تا از آن بیشتر محافظت شود چرا که در داخل ریشه عصب قرار دارد و بسیار آسیب پذیر است.
 4. مواد پر کننده دندان در حفره دندان قرار می گیرند.
 5. در آخر دندانپزشک دندان را پولیش می کند.
مراحل

چند مرحله دیگر برای پر کننده های همرنگ دندان وجود دارد چرا که نحوه قرار دادن مواد روی دندان متفاوت است. رزین کامپوزیت را به صورت لایه به لایه داخل دندان قرار می دهند. هر لایه با تابش نور مخصوصی سخت می شود و سپس لایه بعدی روی آن قرار می گیرد و همینطور کار ادامه می یابد تا دندان پر شود. سپس مواد شکل دهی می شوند و مواد اضافی برداشته می شود و دندان پولیش می شود.

بیشتر بخوانید:  با ارتودنسی دیمون آشنا شوید

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: چرایی ایجاد لکه‌های سفید روی دندان پس از ارتودنسی


با مواد سیاه دندانم را پر کنم را مواد سفید؟

کامپوزیت دندان که همان مواد سفید و آمالگام که همان مواد سیاه و تیره است. دو ماده ی مهم در پر کردن و ترمیم دندان ها هستند.

آمالگام از ترکیب فلز، آلیاژ قلع و مس و ۵۰ درصد جیوه ساخته می شود. آمالگام به دلیل تیره بودن، زیبایی دندان را از بین می برد به خصوص در دندان های جلویی نباید از این مواد استفاده کرد. فلز موجود در آمالگام در گرما و سرما منقبض و منبسط می شود . این امر باعث کنده شدن و در بعضی مواقع شکستن دندان می شود.

پر کردن دندان

کامپوزیت همرنگ دندان ها بوده و مشکلی در زیبایی دندان بوجود نمی آورد. برای دندان های جلویی بسیار مناسب است. اما هزینه ی کامپوزیت بسیار بیشتر از آمالگام است. همچنین کامپوزیت نسبت به آمالگام زودتر فرسوده می شود.

بیشتر بخوانید:  دندان قروچه(براکسیسم) در کودکان چیست؟ + بررسی راه‌های تشخیص و درمان آن

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: چگونه از دندان ها در دوران بارداری مراقبت کنیم؟


درمان خانگی درد پس از پر کردن دندان

اگر دندان های شما پس از پر کردن درد دارد در چند روز اول این درمان های خانگی ساده به شما کمک می کند:

 • از مسکن ضد درد استفاده نمایید.
 • سعی کنید یک خمیر دندان با نام تجاری ضد حساسیت استفاده کنید.
 • برای چند روز اول مواد غذایی نرم بخورید.
 • برای چند روز از طرف دیگر دهان خود برای جویدن استفاده نمایید.
 • با آب شور گرم هر روز چند بار شستشو دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
سیگار پس از پر کردن دندان ممنوع
 • سعی کنید چیزی بیش از حد گرم یا خیلی سرد نخورید یا ننوشید.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: با ایمپلنت فوری دندان بیشتر آشنا شوید


سخن پایانی

در این محتوا درباره پر کردن دندان خواندیم. درباره ماندگاری پر کردن دندان می‌توان گفت؛ انتظار میرود دندان های پر شده با امالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد. پر کردن طلا با طولانی ترین زمان، از 15 تا 30 سال، دوام دارد. این عدد برای مواد کامپوزیتی معمولا 5 تا 7 سال است، ماندگاری روکش دندان تا حد زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. پس در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا