دندانپزشکیمواد و تجهیزات دندانپزشکی

از عصب کشی دندان با لیزر چه می‌دانید؟

در عصب­ کشی دندان بوسیله پرتو لیزر، لیزر و هالستیک دندانپزشکی از پروتکل درمانی آندودنتیک دو طول موج (Twinlight ) استفاده می­کند. آیا شما تا کنون از این روش برای عصب‌کشی دندان استفاده کرده‌اید؟ فکر می‌کنید مزایای این روش نسبت به روش سنتی چیست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با این روش بیشتر آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پر کردن دندان با کامپوزیت


دلایل انجام عصب‌کشی دندان

زمانی که پوسیدگی دندان گسترش می‌یابد و به بافت زنده‌ی درون دندان، یعنی عصب یا پالپ دندان، می‌رسد، لازم است که درمان دندان درد و درمان عصب‌کشی انجام شود. همچنین در صورتی که دندانی به شدت آسیب دیده باشد و یا در ریشه یا داخل دندان، عفونت به وجود آمده باشد، باز هم انجام درمان ریشه ضروری است. مشکلات و بیماری‌های مربوط به ریشه‌ی دندان ممکن است بدون بروز هیچ علائمی، ایجاد شوند. اما در اغلب موارد بیماران احساس درد و نارحتی می‌کنند که این موضوع نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلی برای دندان است. افرادی که هر یک از علائم هشداردهنده‌ی زیر را دارند، لازم است در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه کنند.

 • احساس دندان درد یا درد در لثه و یا حساسیت آن‌ها به لمس
 • تغییر رنگ دندان یا لثه
 • حساسیت شدید دندان‌ها به سرما یا گرما
 • خروج چرک از دندان یا لثه
 • آبسه‌ای که به شکل برآمدگی روی لثه است
 • تورم و حساسیت به لمس در نواحی غدد لنفاوی در زیر فک
بیشتر بخوانید:  لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

برای مطالعه بیشتر: بلیچینگ دندان چیست؟


عصب کشی با لیزر

برای عصب کشی باید تاج دندان سوراخ شود تا دندانپزشک از طریق این سوراخ، ابزاری به نام فایل را وارد محفظه پالپ کرده و بافتهای آلوده را بردارد و پالپ را کامل تخلیه کند. در روش لیزری، نیازی نیست دندان با دریل سوراخ شود بلکه با لیزر می توان سوراخ دسترسی را در تاج به وجود آورد. به نظر می رسد استفاده از لیزر در عصب کشی احتمال باقی ماندن عفونت را کمتر می کند. از لیزر می توان برای شکل دهی و پاکسازی دیواره های پالپ نیز استفاده کرد.

عصب کشی دندان با لیزر

سپس محفظه پالپ تمیز و پاکسازی و ضد عفونی می شود و با مواد مخصوصی (معمولا گاتا پِرچا) پر می شود. ممکن است از لیزر برای نرم کردن و شکل دادن به مواد پر کننده سیستم مجرای ریشه نیز استفاده شود.


شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: همه چیز درباره حفره خشک دهان


مزایای استفاده از لیزر

اشعه‌ی لیزر برای موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • ضد عفونی کردن بیشتر و بهتر کانال ریشه
 • خشک کردن کامل کانال ریشه و کانال‌های فرعی
 • بند آوردن خون در صورت بروز خونریزی
 • عقیم‌سازی کامل ریشه در عاج دندان، خصوصا در کانال‌های فرعی ریشه
عصب کشی دندان با لیزر
 • از بین بردن کامل لایه‌ی شامل پلاک یا آلودگی و هرگونه مواد باقی‌مانده در کانال عصبی
 • گرم کردن گوتاپرکا (نوعی ماده پلاستیکی که برای پر کردن کانال عصب از آن استفاده می‌شود) در عمل‌های سخت و فشرده
بیشتر بخوانید:  روکش نازک لومینیرز

یکی از اهداف مهم در در انجام عصب‌کشی این است که محیط کانال عصبی به طور کامل ضدعفونی شود تا احتمال موفقیت این درمان به حداکثر برسد.


درباره‌ی آبسه دندان چه می‌دانید؟


مراحل عصب­ کشی دندان با لیزر

در طول درمان، از یک مته لیزری برای دسترسی به محفظه پالپ دندان استفاده می شود. این مته لیزر اجازه حذف دقیق تر ساختار دندان آسیبب دیده را می‌دهد و باعث اصطکاک کمتر در هنگام استفاده می‌شود.

عصب کشی دندان با لیزر

پس از دسترسی به محفظه پالپ، دندانپزشک پالپ دندانی بیمار را خارج می­کند. سپس از یک لیزر بافت نرم برای کمک به استریل کردن ساختار دندان استفاده می­شود، از محفظه گرفته تا لوله‌های دندانی که به مرکز دندان منتهی می­شوند. سپس محفظه توخالی با یک ماده خنثی پر می­شود و دندان پوشیده می‌شود.


مطالعه‌ی مطلب مفید دیگر: دندان قروچه، از کمترین تا بدترین عوارض آن


میزان موفقیت عصب کشی با لیزر

جراحی ریشه دندان توسط لیزر تکنیکی است که نسبت به فرآیندهای قدیمی عصب­ کشی نتایج بهتر و پایدارتری را ارائه می­دهد. در صورتی که عصب­ کشی توسط دندانپزشکی حاذق و با رعایت استانداردهای لازم صورت پذیرد، درمان نتیجه بخش خواهد بود. تنها در صورت بروز پوسیدگی مجدد در دندان، آسیب رسیدن به بافت دندان و یا بروز عفونت لازم است مجدداً پروسه درمان ادامه پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با انواع جراحی فک و صورت + روند جراحی فک به چه صورت است؟

برای مطالعه بیشتر: رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان


معایب عصب کشی دندان با لیزر

معایب عصب کشی دندان با لیزر این است که کانال ریشه معمولا صاف نیست اما نورلیزر مستقیم است. بنابراین می توان گفت روش های قدیمی مزایای بیشتری دارند زیرا به شکل منحنی هم می توان از آن ها استفاده کرد.

عصب کشی دندان با لیزر

علاوه بر این تعاملات بین انرژی لیزر و بافت دندان منجر به افزایش دما می شود. نتیجتاً فضای کانال را خراب می کند و گاهی اوقات تا سطح بیرونی دندان نیز گسترش می یابد. از دیگر معایب آن این است که نسبت به دریل هزینه آن بالاتر است. هم چنین از لیزر نمی توان برای دندان هایی که قبلا با آمالگام پر شده اند استفاده کرد.


این مطلب را هم دنبال کنید: هر آنچه درباره جرم‌گیری دندان باید بدانید


حالاتی که عصب‌کشی با لیزر فایده‌ای ندارد

در شرایط زیر عصب کشی دندان چه بالیزر و چه بدون لیزر بی فایده است و بایددندان را کشید:

 • شکستگی ریشه:هنگامی که بخش قابل توجهی از ریشه یا تاج دندان شکسته باشد،دندان حتی پس از عصب کشی نیز آسیب می بیند و در نهایت باید شکسته شود.
 • فقدان ساختار دندان باقی مانده:چنان چه برای اتصال تاج ساختار دندان سالم نباشد،انجام عصب کشی با لیزر بی فایده است.گاهی اوقات برای طولانی کردن تاج و قرار گرفتن بیشتر دندان استخوان را از بین می برند. اما معاینه دقیق باید توسط دندانپزشک انجام شود تا مشخص شود بهتر است این روش را انجام داد یانه.
 • دندان مولر سوم:دندان عقل یا مولر سوم اغلب در وضعیت عملکردی قرار ندارد بنابراین بهتر است به جای این که با عصب کشی حفظ شود کشیده شود.
دندان مولر سوم
 • جذب قابل توجه:اگر به دلیل جذب داخلی یا خارجی مقدار زیادی از دندان از بین برود،ممکن است عصب کشی دندان با لیزر نتواند آن را حفظ کند.بسیاری از دندان هایی که در این شرایط هستند باید کشیده شوند.
 • کانال های ریشه چندگانه:درمان کانال ریشه برای اولین بار درصد موفقیت بیشتری دارد.چنان چه دندان نیاز به درمان مجدد ریشه پیدا کند باید درمان کانال ریشه را با سایر گزینه‌های درمانی که جایگزین دندان بعد از کشیده شدن است، مقایسه کنند. در بیشتر موارد، تاج پشتیبانی شده از ایمپلنت شانس بیشتری برای موفقیت از دندان نیاز به کانال ریشه سوم یا چهارم دارد.
بیشتر بخوانید:  روکش دندان شیری کودکان

سخن پایانی

در این نوشتار با روش مدرن عصب‌کشی دندان آشنا شدیم. معایب و مزایای عصب‌کشی با لیزر را برشمردیم و دانستیم در چه شرایطی نمی‌توان از آن استفاده نمود. میزان ماندگاری عصب کشی دندان با لیزر به عوامل گوناگونی بستگی دارد.مهم ترین عامل تأثیرگذار حفظ مناسب ساختار دندان با درمان های جانبی چون کراون و حفظ بهداشت دهان و دندان است. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا