دندانپزشکیدندانپزشکی زیبایی

بلیچینگ دندان چیست؟

دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و موجب افزایش اعتماد به ‌نفس می شوند. بلیچینگ بدون دردسرترین روش برای سفید کردن دندان‌هاست. روکش کامپوزیت، لمینت یا روکش سرامیکی دندان نیز از راه‌های دیگر سفید کردن دندان هستند. البته که بلیچینگ تنها چند درجه دندانها را روشنتر می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره بلیچینگ دندان بدانید.

چرا دندان‌ها تغییر رنگ می‌یابند؟

بد رنگ بودن دندان ها‌ یکی‌ از مشکلات رایج بیشتر مراجعین‌ به دندانپزشکی است. این‌ امر حتی‌در کسانی‌ که تصور می کنند که دندان های‌ آن ها سفید و معمولی‌ است، ضرورت‌ دارد. زیرا رنگدانه‌های مواد غذایی به‌ مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها‌ میشود. در مواردی‌ که دندان های‌ بیمار به دلایل ژنتیکی و یا مصرف برخی داروها به‌طور حاد بد رنگ شده‌اند و زیبایی‌ او را تحت تاثیر منفی قرار داده‌اند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رنگ لمینت bl3 را بخوانید.

جهت به دست آمدن نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که‌ این‌ امر در موفقیت بسیار مهم‌ است‌، زیرا که متناسب با علت، روش درمانی متمایز می شود.

بیشتر بخوانید:  ترمیم دندان چیست؟ معرفی انواع روش های ترمیم + بررسی انواع مواد برای ترمیم دندان + ویدیو

مهمترین دلایل تغییر رنگ دندان ها

 1. تغییرات ژنتیکی
 2. مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید
 3. پوسیدگی دندان
 4. سیگار کشیدن
 5. استفاده از نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه و …
 6.  افزایش سن
 7. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

بلیچینگ دندان چیست؟ 

سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ روش حرفه‌ای است برای از بین بردن لکه‌ها و رنگدانه های نفوذ کرده به دندان. رنگدانه هایی که بوسیله مواد غذایی، دخانیات و ..‌ به ساختار مینای دندان نفوذ کرده اند و باعث تغییر رنگ دندان شده اند، توسط روش درمانی بلیچینگ پاکسازی میشوند.(اصلاح طرح لبخند چیست)

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ یک روش کاملا علمی و پزشکی است که در آن از ماده مخصوصی به نام هیدروژن پراکساید برای از بین بردن رنگدانه‌های غیر طبیعیِ نفوذ کرده به دندان استفاده می‌شود. با مراقبت های بعد از بلیچینگ میتوانید سفیدی دندان های خود را به مدت طولانی تری حفظ کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترمیم دندان چیست را بخوانید.

مزایای بلیچینگ دندان

 1. بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می تواند سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها به شمار بیاید.
 2. در طول روند انجام این روش هیچگونه درد و ناراحتی برای بیمار وجود ندارد.
 3. این روش هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی کند.
 4. هزینه بلیچینگ در مقایسه با سایر روش های درمانی مشابه، کمتر می باشد.
 5. سفید شدن دندان ها به کمک بلیچینگ اعتماد به نفس را افزایش می دهد.
 6. در صورتی که بلیچینگ با لیزر انجام گیرد، علاوه بر اینکه زمان درمان کوتاه تر می شود، هیچ گونه حساسیتی نیز برای بیمار ایجاد نخواهد شد.
بیشتر بخوانید:  بررسی لق شدن دندان دائمی و روند ترمیم و درمان آن + دلایل لق شدن دندان چیست؟

افرادی که نباید بلیچینگ دندان انجام دهند

 • افرادی با داشتن دندان های بیش از اندازه پوسیده
 • افراد دچار سایش های دندانی
 • افراد دارای بیماری های قلبی حاد
 • افراد دچار بیماری های لثه
 • خانم های باردار

اقدامات قبل از بلیچینگ

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم‌ که این روش بر روی پر کردگی‌ها، روکش‌ها، لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی‌ از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرم‌گیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می‌انجامد.

نکات مهم درباره بلیچینگ

 • کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست. بنابراین بسیار وابسته به تخصص دندانپزشک زیبایی می باشد.
 • فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد. رنگ دندان ها ممکن است تغییر کنند و نیاز به تمدید داشته باشند. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و می تواند بین چند هفته تا چند سال متغیر باشد.
 • بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت مطب های دندانپزشکی، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.
بلیچینگ خانگی
 • اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است که هردو روش درمان باید باهم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان هادر مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود. این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت آن را افزایش دهد، ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .
بیشتر بخوانید:  با دهانشویه ها آشتی کنید

معایب

با وجود اینکه سفید کردن دندان به کمک بلیچینگ مزیت های بسیاری دارد و اگر دندانپزشک متخصص و دارای مهارت این کار را انجام دهد، هیچگونه مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود، اما با ان حال معایبی نیز وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • قرار دادن مواد سفید کننده روی دندان ها در مطب دندانپزشکی، مقداری سوزش برای فرد ایجاد می کند که با توجه به آستانه تحمل درد فرد، روند درمان پیش می رود. البته دندانپزشک متخصص با قرار دادن محافظ لثه و دهان، کمک موثری به کاهش بروز حساسیت ها می پردازد.
 • حساسیت دندان یکی از شایع ترین مشکل بعد از انجام بلیچینگ دندان است. بعد از انجام سفید کردن دندان، ممکن است دندان های فرد به خوراکی ‌های سرد و گرم حساس ‌شود که‌ این موقتی می باشد.
 • بلیچینگ دندان نمی تواند دندان ها به میزان بسیار زیادی سفید و درخشان کند و در واقع افراد نباید انتظار لمینت را از بلیچینگ داشته باشند.
بلیچینگ و جرمگیری دندان
 • به طور کلی، تقریباً از میان هر سه نفر، دو نفر هنگام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندان هایشان با هوای بیرون و مایعات سرد و گرم باعث رنجش آن ها می گردد. این حساسیت یک حالت گذرا است و جای هیچگونه نگرانی ‌نیست. اگر حساسیت از بین نرفت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید:  دندان قروچه(براکسیسم) در کودکان چیست؟ + بررسی راه‌های تشخیص و درمان آن

بیشتربخوانید، بیشتر بدانید: روکش نازک لومینیرز

سخن پایانی

دانستیم که یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ دندان است. این روش نسبت به روش‌های جایگزین کم‌هزینه‌تر و ساده‌تر بوده و زمان کمی نیاز دارد. از طرفی نمی‌توان انتظار سفیدی کامپوزیت یا لمینت را از آن داشت. با این وصف در صورت مراقبت درست تاثیر بسزایی در زیبایی دندان‌ها و لبخند شما خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا