دندانپزشکیدندانپزشکی زیبایی

چرایی ایجاد لکه‌های سفید روی دندان پس از ارتودنسی

یکی از شایع ترین عوارض ارتودنسی لکه‌های سفید روی دندان است. به طور کلی معمولا اطراف خط لثه یا اطراف حاشیه براکت‌ها محلی است که لکه‌های سفید بیشتری تشکیل می‌شود. البته روی دندان همه افرادی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند لکه سفید تشکیل نمی‌شود. این نقطه‌ها به واقع مناطقی هستند که دندان کلسیم و مواد معدنی خود را از دست داده است. آیا این اتفاق برای شما هم افتاده؟ برای درمان و رفع این لکه‌ها چه باید کرد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا علل و درمان‌های این عارضه را بررسی کنیم.


درباره‌ی حساسیت دندان چه می‌دانید؟


دلایل ایجاد لکه‌های سفید روی دندان پس از ارتودنسی

در حقیقت لکه سفید روی دندان به قسمتی گفته می‌شود که مینای دندان به اندازه کافی حاوی مواد معدنی تقویت کننده نیست. فرایند از بین رفتن مواد معدنی توسط یک نوع باکتری موجود در دهان به وجود می‌آید. که به علت تمیز نکردن صحیح دندان و دهان شروع به فعالیت می‌کند. این نوع باکتری به تولید ترکیباتی می‌پردازد که به تدریج باعث از بین رفتن دندان می‌شود. هنگامی ‌که مواد معدنی از سطح دندان برداشته می‌شود از ضخامت آن قسمت کاسته خواهد شد. بدین ترتیب رنگ آن روشن و سفید به نظر می‌رسد. ممکن است این قسمت از زبر، دندانه دار یا برجسته باشد.

همان طور که متوجه شدید استفاده از ارتودنسی باعث تشکیل لکه سفید روی دندان نمی‌شود. در عوض این لکه‌های سفید نقاطی هستند که به طور صحیح تمیز نمی‌‌شوند. تعداد زیادی از بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند به ویژه جوانان در تلاش برای تمیز کردن تمام سطح دندان خود در هنگام مسواک زدن زمینه تشکیل لکه سفید را فراهم می‌کنند. در صورتی که این لکه‌های سفید درمان نشوند می‌توانند در نهایت باعث پوسیدگی دندان شوند. به همین دلیل درمان آنها یا جلوگیری از تشکیل لکه‌های سفید اهمیت بسیار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:  از عصب کشی دندان با لیزر چه می‌دانید؟

برای مطالعه بیشتر: با ارتودنسی دیمون آشنا شوید


درمان‌های از بین‌برنده لکه‌های سفید دندان

خوشبختانه می‌توان به درمان لکه‌های سفید حاصل از استفاده از ارتودنسی پرداخت در بخش زیر به این روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم.

بلیچینگ برای نابودی لکه‌های سفید

اگر شما قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید تا چند ماه به مراجعه منظم به مطب دندان پزشک نیاز خواهید داشت. تا فرایند جراحی دندان انجام شود. دندان پزشک قالب دهان و دندان شما را تهیه می‌کند تا برای آن محافظت دهان بسازد. نحوه استفاده از آن با ژل بلیچینگ را به شما آموزش خواهد داد. هنگامی ‌که به منزل بر می‌‌گردید باید از محافظت دهانی استفاده کنید. به مدت ۲ تا ۴ هفته طی یک بازه زمانی خاص از این ژل استفاده کنید.

بلیچینگ دندان

می‌‌توانید ژل سفید کننده را به مدت ۸ ساعت روی دندان خود بگذارید. که در این حالت فرآیند درمان کوتاه شده و شما فقط به یک هفته درمان نیاز خواهید داشت. سفید کردن دندان با لیزر نیز یک روش دیگر برای سفید کردن دندان است. این کار توسط دندان پزشک انجام خواهد شد. در این روش دندان پزشک ژل سفید کننده را روی دندان شما قرار می‌‌دهد و نور لیزر را به دندان می‌‌تواند تا فرایند سفید شدن دندان شروع شود این فرآیند حدود یک ساعت طول می‌کشد.

 تامین مجدد مواد معدنی

اولین اقدامی که باید در درمان لکه‌های سفید دندان به آن توجه کرد تامین مجدد مواد معدنی دندان است که به یک روش خاص تبدیل شده است. در این روش دندان پزشک از یک کرم مخصوص که سرشار از مواد معدنی است استفاده می‌کند. آن را روی دندان قرار می‌دهد تا مدت روی آن بماند. دندان‌ها قدرت جذب بسیار بالایی دارند به این ترتیب کرم جذب دندان می‌‌شود. با آن کمک می‌‌کند قوی شود و لکه‌های سفید آن از بین بروند این روش علاوه بر تقویت دندان به ناپدید شدن لکه‌های سفید روی آن نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:  لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: اپن بایت دندان، یک ناهنجاری رایج اما قابل درمان


استفاده از نخ دندان را حداقل یک بار در روز به یاد داشته باشید

نکته کلیدی دیگر در رعایت بهداشت دندان استفاده از نخ‌دندان حداقل یک‌بار در روز است. احتمالا با وجود ارتودنسی استفاده از نخ‌دندان مشکل است، زیرا باید بین براکت‌ها و زیر سیم‌های ارتودنسی را هم نخ‌دندان بکشید. استفاده از نخ‌دندان را به کمک فلاس تریدر یا نخ‌دندان مخصوص ارتودنسی راحت‌تر کنید. این محصولات را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید یا از دندان‌پزشکتان بخواهید یک نمونه به شما بدهد.

  • از نخ‌دندان موم‌دار استفاده کنید تا نوع بدون موم آن، زیرا حرکت آن بین دندان‌ها آسان‌تر و احتمال اینکه به بریس شما گیر کند کمتر است. فلاس تریدر با اتصال به نخ‌دندان به شما کمک می‌کند راحت‌تر نخ را زیر بریس ببرید و به دندان دسترسی پیدا کنید. کنترل شما روی نخ را هم راحت‌تر می‌کند.
  • همیشه حاشیه خط لثه و دندان را بخوبی نخ بکشید. احتمالا با وجود ارتودنسی نخ کردن دندان نیاز به تمرین دارد، اما صبور باشید و از زمان بخوبی استفاده کنید.
نخ دندان
  • اگر فضای بین دندان‌هایتان زیاد است، از مسواک اینترپروکسیمال استفاده کنید. چنانچه هنوز فضای بین دندانی تمیز نشده از نخ‌دندان کمک بگیرید.

نوشیدن آب راه حلی کارآمد

با این کار دهانتان مرطوب می‌ماند و به مقدار کافی بزاق برای ازبین‌بردن پلاک و تمیز کردن دهان حفظ می‌کنید. بزاق یک خنثی کننده اسید طبیعی است که به ازبین‌بردن اسید دهان که در نتیجه باکتری‌های دهان ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:  عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان چیست؟ + بررسی عوارض و مراقبت های لازم بعد از عصب کشی دندان + مراحل درمان ریشه دندان

با نوشیدن آب فراوان در طول روز به تولید مداوم بزاق دهان کمک کنید. سعی کنید آب بدون گاز بنوشید زیرا آب گازدار باعث افزایش رسوب جرم روی دندان و کاهش pH دهان می‌شود.

بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید

به این معنا که حتی بعد از یک وعده غذایی مختصر آخر شب یا یک میان‌وعده حاضری از ماشین فروش خودکار هم مسواک بزنید. ذرات غذا می‌توانند بین بریس دندان‌ها گیر کنند. هرچقدر این ذرات مدت زمان بیشتری در دهان باقی بمانند، خطر بروز مشکلات دندانی مثل تشکیل پلاک روی دندان، بالاتر می‌رود.

اگر بریس دارید، رعایت بهداشت دندان بطور مداوم برای پیشگیری از بوجود آمدن لک روی دندان، عفونت و پوسیدگی دندان‌ها اهمیت زیادی دارد.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: با ایمپلنت فوری دندان بیشتر آشنا شوید


خمیر دندان سفیدکننده راه حلی آسان و موثر

از مارک‌هایی که مورد تایید انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) هستند استفاده کنید، زیرا آن‌ها حاوی فلوراید (یک ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان) هستند.

  • خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد صیقل‌دهنده خاص مثل جوش‌شیرین و پراکسید هستند که لک‌های سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کنند.
خمیر دندان سفیدکننده
  • به‌هرحال، این محصولات فقط لک‌های سطحی را برطرف می‌کنند. آن‌ها رنگ مینای دندان را بطورکلی تغییر نمی‌دهند.
  • خمیردندان‌های سفیدکننده مشکلی برای افرادی که ارتودنسی دارند بوجود نمی‌آورند. مواد صیقل‌دهنده موجود درخمیردندان آسیبی به سیمان و پوشش روی سیم‌های ارتودنسی نمی‌رسانند.

ونیر دندانی برای رفع لکه‌های سفید

ونیر دندان به پوسته‌های نازکی گفته می‌شود که شبیه رنگ دندان است و روی سطح فوقانی دندان قرار داده می‌شود تا به بهبود ظاهر آن کمک کند. این محصول عمدتاً از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شود و به صورت دائم روی دندان قرار داده می‌شود. حدود یک هفته طول می‌کشد تا قالبی که دندان پزشک از دهان و دندان شما تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال کرده است آماده شود. پس از اینکه ونیر آماده شد می‌توانید برای نصب آن روی دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:  لایت کیور چیست؟ + معرفی انواع لایت کیور دندانپزشکی + بررسی کاربرد آن در دندانپزشکی

در این مرحله دندان پزشک به ارزیابی ظاهر رنگ و تناسب آن با دندان‌های شما می‌پردازد تا اطمینان حاصل کنند که با وضعیت دندان و دهان شما مطابقت دارد. سپس به تمیز کردن دندان‌های شما می‌پردازد این امر اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا از تجمع باکتری زیر ونیر و شروع پوسیدگی دندان جلوگیری خواهد کرد. پس از اتمام این مرحله به کمک چسب مخصوص آنها را روی دندان می‌چسباند تا ثابت و محکم باشند به نحوی که به خوبی به سطح دندان بچسبند. سپس دندان پزشک از سیمان مخصوص دندان استفاده می‌کند تا ونیر به خوبی روی دندان قرار بگیرد و به کمک پرتوهای فرابنفش به سفت شدن سیمان روی دندان کمک می‌کند. پس از اتمام کار شما لبخندی زیبا و بی ‌نقص خواهید داشت.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: چگونه از دندان ها در دوران بارداری مراقبت کنیم؟


سخن پایانی

در این محتوا درباره لکه‌های سفیدی که پس از ارتودنسی روی دندان ایجاد می‌شوند، خواندیم. قابل ذکر است که روش‌های بلیچینگ در خانه احتمالا عوارض جانبی کمی دارند. از ناراحتی لثه تا افزایش حساسیت دندان. عوامل سفیدکننده مواد شیمیایی هستند که موجب آزردگی بافت‌های نرم دهانی می‌شوند. اگر درصد غلظت کاربامید یا هیدروژن پراکسید پایین‌تر از 15% است، احتمال هرگونه عوارضی کمتر می‌شود. اگر شما از تری‌های سفیدکننده استفاده می‌کنید، فقط درصورتی‌که تری به خوبی روی دندان‌ها قالب نشود یا ژل درون آن سرریز شود، احتمال بروز عوارض هست. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا