دندانپزشکیمواد و تجهیزات دندانپزشکی

ابزارهای ارتودنسی را بشناسید

ارتودنسی، این درمان رایج امروزه ذهن افراد بسیاری را درگیر خود کرده است. بهتر آن است که افراد با اطلاعات کامل و دیدی باز به سراغ این درمان بروند.  در درمان ارتودنسی ابزارها و وسایل متعددی برای انواع مشکلات دندانی و ارتودنسی بکار می‌رود که این ابزار و وسایل ارتودنسی می‌توانند ثابت و یا متحرک باشند. آیا شما این ابزار و اجزاء ارتودنسی را می‌شناسید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا با لیسیتی از مهمترین این ابزار آشنا شوید.

بریس‌ها جزء مهم ارتودنسی

به‌طور کلی از بریس‌ها برای “اصلاح موقعیت دندان‌ها” استفاده می‌شود. به‌ عبارت‌دیگر، آن‌ها فقط برای ما یک اتصالی را ایجاد می‌کنند. به کمک‌ آن می‌توانیم دندان‌ها را احاطه کرده و به نحو دلخواه حرکت دهیم. به‌طور معمول، این وسایل ارتودنسی شامل باندهایی هستند که بروی دندان‌های مولر (دندان‌های آسیای بزرگ)نصب می‌شوند. سپس توسط براکت‌ها به بقیه دندان‌ها متصل می‌گردند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع لمینت سرامیکی را بخوانید.

بریس_ها

از یک نوع چسب مخصوص استفاده می‌شود تا براکت‌ها به دندان‌ها متصل شوند. این چسب به ‌اندازه کافی قوی می‌باشد تا بریس‌ها را در طول درمان در موقعیت خود حفظ نماید. اما نباید زیاد محکم باشند زیرا که پس از اتمام درمان، بریس‌ها باید برداشته شوند.

سیم

برای حرکت دادن دندان‌ها سیم فلزی به براکت‌ها متصل می‌شود. سیم ارتودنسی سیمی است که به شکل قوس دندانی یا لثوی حالت داده می‌شود. مقاله اصلاح طرح لبخند چیست را بخوانید.

سیم

در بریس به عنوان منبع نیرویی به کار برده می‌شود که ناهنجاری‌ها را اصلاح می‌کند و دندان‌ها را در موقعیت صحیح قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  لایت کیور چیست؟ + معرفی انواع لایت کیور دندانپزشکی + بررسی کاربرد آن در دندانپزشکی

باند ارتودنسی

یک حلقه فلزی معمولاً روی دندان قرار داده می‌شود تا بخش‌هایی از بریس را نگه دارد. متخصص از محکم بستن باند دور دندان هدف‌های متعددی را دنبال می‌کند.

باند ارتودنسی

نخست این که باند از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند، دوم این که از باند ارتودنسی به عنوان نگهدارنده اتصالات وسایل مختلف ارتودنسی استفاده می‌شود و گاهی برای اعمال فشار ارتوپدی نیز به کار برده می‌شود.

کش‌های ارتودنسی

کش‌های ارتودنسی اولین مکانیسمی هستند که برای حرکت دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به ‌نحوی‌ که از بالا به پایین به طرز مناسبی تراز گردند. تعداد استفاده‌شده آن‌ها در انواع ارتودنسی دندان متفاوت است. این کش‌ها با استفاده از قلابی که بخشی از براکت و یا باند ارتودنسی است بر روی دندان‌ها متصل می‌گردند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رادیوگرافی پری اپیکال چیست؟ را بخوانید.

کش_های ارتودنسی

کسانی که نسبت به زیبایی ظاهری خود حساس هستند، می‌توانند از کش‌های همرنگ دندان استفاده نمایند. همچنین افرادی که به مد علاقه‌مند هستند، می‌توانند از کش‌هایی با رنگ‌ها جذاب استفاده نمایند.

بیشتر بخوانید:  دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

آرک‌های دندانی

قبل از آنکه بتوانیم بریس‌ها را برای تمام دندان‌ها استفاده کنیم، اغلب نیازمند ایجاد فضای لازم و اصلاح اوربایت (تداخل بیش ‌از حد عمودی دندان‌های جلو) بیمار هستیم. یک راه برای اصلاح این امر، استفاده از ابزاری به نمام آرک دندانی در فک بالا یا پایین می‌باشد. این ابزار از سیم‌هایی تشکیل‌شده است که مستقیماً از دندان‌های مولر (آسیای بزرگ) به دندان‌های جلو متصل می‌شوند. در واقع دندان‌های پرمولر (آسیاب کوچک) را دور می‌زنند.

فاصله‌گذارها

فاصله‌گذارها در واقع حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که در بین دندان‌های شما قرار داده می‌شوند. تا به آنها فشار آورده و بین دندان‌ها فاصله ایجاد کنند. بدین ترتیب در جلسه بعدی می‌توان از این فاصله‌ها برای نصب کش‌های ارتودنسی استفاده کرد. در واقع فاصله‌اندازها قبل از آنکه متخصص ارتودنسی کش‌های لاستیکی را به دندان‌های شما ببندد، از بین دندان‌ها برداشته می‌شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آمالگام دندان را بخوانید.

فاصله_گذار

جنس و شکل فاصله‌اندازها به گونه‌ای طراحی شده است که غذاهای چسبنده، خلال دندان و نخ دندان به آنها گیر نمی‌کند.

نگه‌دارنده‌های متحرک پس از ارتودنسی

وقتی که دوره زمانی استفاده از ارتودنسی ثابت یا متحرک به پایان می‌رسد، متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از برگشتن دندان‌ها به وضعیت قبل از درمان، به شما توصیه می‌کند که از نگه‌دارنده‌های متحرک استفاده کنید. این نگه‌دارنده‌ها یا به شکل یک صفحه هستند که روی سقف دهان شما قرار می‌گیرد.این صفحه به یک میله فلزی در پشت دندان‌های جلویی بالا متصل می‌شود. یا به شکل یک بریس متحرک پلاستیکی ساخته می‌شود.‌

نگه_دارنده_های متحرک پس از ارتودنسی

از این نگه‌دارنده‌ها غالباً باید شب‌ها هنگام خواب استفاده شود. نگه‌دارنده‌ها ممکن است از نوع ثابت یا متحرک باشند. این وسیله بعد از مرتب شدن دندان‌ها به وسیله درمان ارتودنسی، دندان‌های شما را در موقعیت جدید و صحیح خود نگه می‌دارد. متخصص ارتودنسی آموزش‌های لازم در مورد نحوه مراقبت از نگه‌دارنده‌ها و مدت زمانی که باید از آن استفاده کنید را به شما ارائه خواهد کرد. رعایت دقیق دستورات و توصیه‌های متخصص در استفاده از نگه‌دارنده‌ها، اهیمت بسیار زیادی در جلوگیری از پسرفت نتایج درمان ارتودنسی شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  اصلاح طرح لبخند چیست + معرفی انواع روش های اصلاح طرح لبخند همراه با عکس + بررسی مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

نگه‌دارنده‌های ثابت دندان‌های پایینی

نگه‌دارنده‌ ثابت به شکل سیم‌هایی است که به پشت دندان‌های جلویی پایین در دهان شما چسبانده می‌شود. این نگه‌دارنده‌ها را می‌توان هر موقع که لازم باشد با نگه‌دارنده‌های متحرک تعویض کرد.

نگه_دارنده_های ثابت دندان_های پایینی

به ویژه در زمانی که پلاک دندانی در پشت آنها تجمع کرده و برای بیمار مشکل‌ساز شود و یا دندانپزشک تشخیص بدهد که در صورت ادامه استفاده از آن ممکن است برای بهداشت دهان و دندان شما مشکل خاصی پیش بیاید.

میخ‌های ارتودنسی

در مواردی که بیمار عادت دارد با زبان خود به دندان‌ها فشار وارد کند یا عادت دارد انگشت شست خود را بمکد، از میخ‌های ارتودنسی استفاده می‌شود. این عادت‌ها باعث می‌شود بیمار دچار اپن‌بایت (هنگام جویدن، دندان‌های جلویی فک بالا، به‌ درستی بر روی دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرند) گردد. میخ‌های ارتودنسی به بیمار کمک خواهد کرد تا زبان خود را هنگام بلع کنترل کند. یا مکیدن شست برای او دشوار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  انواع ارتودنسی متحرک را بشناسید + مزایا و معایب

هربست

هربست (Herbst) وسیله‌ای است از طریق فشار دادن فک پایینی به طرف جلو و دندان‌های آسیاب بالایی به طرف عقب، باعث کاهش شدت عارضه اوربایت می‌شود.

هربست

این وسیله ثابت اغلب برای جوانان و نوجوانان استفاده می‌شود. باید به مدت حدود 12 تا 15 ماه در دهان باقی بماند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ابزار ارتودنسی سخن گفتیم. باید ذکر نمود که این لیست کامل نیست و تنها برجسته‌ترین ابزار در آن قرار داده شدند. با آگاهی بیشتر درمان موفق‌تری را تجربه کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا