دندانپزشکیدندانپزشکی زیبایی

همه چیز درباره ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی امروزه به یکی از رایج‌ترین درمان‌های زیبایی در حوزه دندانپزشکی تبدیل شده است. این راهکار، انواع مختلفی دارد و از نوع سنتی آن فاصله گرفته است. برای برخی افراد مهم است که سیم‌های ارتودنسی مشخص نباشد. بنابراین به دنبال انواعی از آن هستند که دیده نمی‌شوند. ارتودنسی لینگوال یکی از آن‌هاست. آیا شما هم در پی یک ارتودنسی نامرئی هستید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره ارتودنسی لینگوال بدانید.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

اصطلاح لینگوال یا (مخفی) در ارتودنسی به سطح داخلی (زبانی یا کامی) دندان اشاره دارد. بریس‌های مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال مانند بریس‌هایی که در ارتودنسی معمولی استفاده می‌شوند، نیستند، بلکه این بریس‌ها به سطح پشتی دندان‌ها می‌چسبند و در حالت عادی مخفی بوده و در داخل دهان دیده نمی‌شوند. در حالی که بریس‌های معمولی یا سنتی در ارتودنسی ثابت، بر روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رنگ لمینت bl1 را بخوانید. وقتی که بریس‌ها بر روی سطح داخلی دندان‌ها قرار داشته باشند، از نظر ظاهری عملاً حالت مخفی داشته و امکان درمان ارتودنسی بدون ایجاد هیچ‌گونه اشکالی در زیبایی و وضعیت ظاهری چهره را فراهم می‌کند.

انواع ارتودنسی لینگوال

انتخاب برند برای انجام این کار، به متخصص ارتودنسی و پیشنهاداتش و ترجیح شما بستگی دارد. فرقی ندارد که چه کسی کار را انجام میدهد، دستگاه های دهانی به یک شیوه عمل می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پیوند استخوان قبل از ایمپلنت را بخوانید.

ارتودنسی لینگوال

تفاوت تنها در طراحی آنهاست و اینکه چگونه به پشت دندان متصل و محکم می شوند. چند تا برندهای محبوب ارتودنسی لینگوال شامل این اسامی هستند:

 • اینکاگنیتو (Incognito)
 • آی بریسز (iBrace)
 • این اویشن (In-Ovation)
 • سیستم لینگوال لایت STb
 • سوراسمایل لینگوال (Suresmile Lingual QT)
بیشتر بخوانید:  لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

مزایا

 1. قطعا بهترین و بارزترین مزیت ارتودنسی لینگوال را، مخفی بودن آن باید تلقی کرد. از آن جایی که ارتودنسی یک درمان چند ساله است، بسیاری از افراد تمایل به مخفی کردن این درمان دارند. با انجام ارتودنسی لینگوال افراد می توانند حضور عادی در جامعه داشته باشند و تمام فعالیت های روزانه خود را بدون احساس ناراحتی و حس بد انجام دهند.
 2. معمولا با رعایت نکردن بهداشت، در طی درمان ارتودنسی دندان هایی که روی آن ها براکت می چسبد، دچار تغییر رنگ می شود. در این روش، تغییر رنگ در پشت دندان ها ایجاد می شود که قابل مشاهده نیست.

افراد مناسب برای ارتودنسی مخفی چه کسانی هستند؟

افراد بزرگسال و نیز نوجوانان و جوانانی که می‌خواهند بدون آنکه کسی با دیدن آنها متوجه بریس‌های ارتودنسی در دهانشان شود، دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و لبخند زیبایی داشته باشند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی  باشند. این روش بیشترین کارآیی را برای مواردی دارد که ناهنجاری‌ها و انحراف دندان‌ها بیشتر مربوط به دندان‌های جلویی باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟ را بخوانید. به طور کلی برای استفاده از روش ارتودنسی لینگوال در نظر داشته باشید که:

 • اگر از وضعیت ظاهری دندان‌های خود احساس رضایت ندارید و در عین حال با استفاده از بریس‌های سنتی و سیم‌کشی دندان‌های خود هم مشکل دارید، بریس‌های لینگوال گزینه ایده‌آلی برای شما هستند.
ارتودنسی لینگوال
 • اگر نگران آن هستید که برای درمان ارتودنسی باید حتماً از بریس‌های سنتی که در دهان شما کاملاً مشخص هستند استفاده کنید، ارتودنسی لینگوال برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.
 • اگر شما هم به واسطه شغل خود به طور مکرر با مخاطبان یا مشتریان زیادی سر و کار دارید و می‌خواهید تصویر حرفه‌ای و زیبا از چهره خود را حفظ کنید و در عین حال به دندان‌های مرتب و لبخند زیباتری دست پیدا کنید، بریس‌های لینگوال بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
بیشتر بخوانید:  فلوراید تراپی دندان بهترین راه سد کردن پوسیدگی

معایب ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی زبانی بیشتر از مزایای آن است. درواقع باید گفت ارتودنسی زبانی تنها برای افرادی که با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند مناسب است اما این افراد باید معایب آن را بپذیرند. این نکته را هم لحاظ کنید که با پیشرفت علم ارتودنسی، درمان های جدیدتری برای مخفی کردن براکت های فلزی معرفی شده است که سختی های ارتودنسی مخفی را هم ندارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آمالگام دندان را بخوانید.

 1. اولین عیب این روش، جایگذاری دشوار آن توسط متخصص است. از آن جایی که درمان ارتودنسی نیاز به دقت فراوانی دارد، انجام ارتودنسی زبانی، سخت تر و دشوارتر خواهد بود. افرادی که از ارتودنسی مخفی استفاده می کنند باید قرارملاقات های بیشتر و طولانی تری با ارتودنتیست خود داشته باشند.
 2. مورد دیگری که در ارتودنسی لینگوال به چشم می خورد، عدم رعایت صحیح بهداشت دندان ها است. مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها در این روش، سخت تر است. همین عامل باعث پوسیدگی سریع دندان ها می شود.
 3. تکلم با برخورد زبان و دندان شکل می گیرد. افرادی که از ارتودنسی پشت دندانی استفاده می کنند، معمولا در تکلم مشکل دارند. البته این مورد بعد از مدتی برطرف می شود و فرد می تواند به راحتی صحبت کند.
 4. در ارتودنسی زبانی ممکن است زبان فرد دچار خراش شود. از آن جایی که زبان به براکت ها برخورد می کند، ممکن است تغییراتی در سطح زبان ایجاد شود. از طرفی معمولا با استفاده از زبان، فشار روی دندان ها به صورت خودآگاه وارد می شود که همین موضوع ممکن است در جابجا شدن براکت ها نقش داشته باشد. در این صورت مجددا باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا موقعیت براکت ها را تنظیم کند.
ارتودنسی لینگوال

نتایج ارتودنسی مخفی با ارتودنسی ثابت یکسان است و تفاوتی در آن وجود ندارد.

اما از آن جایی که کار سخت تری برای متخصص است، هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت دارد. اگر برای شما تنها کیفیت نتیجه مهم است بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده کنید.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

همانند هر گونه دیگری از ارتودنسی، بهداشت بالای دهان و دندان برای اطمینان از اینکه پوسیدگی دندان و التهاب لثه اتفاق نمی افتد، لازم است. بهداشت دهان و دندان مناسب شامل این موارد است:

 • مسواک زدن دو بار در روز و هر بار حداقل دو دقیقه
 • استفاده از مسواکی منحنی شکل نرم برای تمیز کردن  لثه ها و دندان
 • استفاده از نخ دندان به صورت روزانه یا استفاده از مسواک میان دندانی (در صورت وجود فاصله بین دندان ها) برای از میان بردن باکتری ها و باقی مانده غذاها میان دندان
ارتودنسی لینگوال
 • استفاده از دستگاه هایی که با فشار آب را به داخل دهان می فرستند تا باقی مانده غذا از میان براکت ها و دندان ها بیرون بیاید.
 • شستن دهان با دهانشویه فلوراید برای افزایش مقاوت دندان ها
بیشتر بخوانید:  آیا می توان کامپوزیت دندان مشهد را به صورت اقساطی انجام داد؟

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ابزارهای ارتودنسی را بشناسید

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی لینگوال صحبت کردیم. باید در نظر داشت که به طور کلی هزینه ارتودنسی لینگوال نسبت به روش‌های دیگر ارتودنسی بالاتر است. زیرا چسباندن براکت‌ها و نصب لوازم ارتودنسی در دهان بیمار در این روش مشکل‌تر است. با این وجود مخفی بودن آن، مزیتی قابل توجه است. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا