دندانپزشکیدندانپزشکی زیباییمشکلات و ناهنجاری دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟ انجام کارهای زیبایی دندان در لیست خدمات دندانپزشکی این روزها محبوبیت بسیار زیادی یافته و بسیاری از افراد گزینه‌های مختلفی را برای زیباتر کردن لبخند خود انتخاب می‌کنند. طیف خدمات و کارهایی که می‌توانید برای داشتن یک لبخند زیباتر انجام دهید بسیار زیاد است.

یکی از کارهای رایجی که برای زیبایی لبخند می‌توان انجام داد، استفاده از روکش‌های دندانی است. اگر قصد دارید روکش‌های دندانی داشته باشید، دندانپزشک شما به‌احتمال زیاد ۲ گزینه را به شما ارائه می‌دهد: ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای چینی که به آنها لمینت هم گفته می‌شود. یک سوال رایج بیش از ۹۰ درصد از کسانی که می‌خواهند لبخند خود را بهبود بخشند و طراحی کنند این است که تفاوت‌لمینت و کامپوزیت چیست و کدام یک بهتر است؟ در این مقاله قصد داریم فرق لمینت و کامپوزیت را به‌صورت کامل بررسی کرده و بگوییم که کدام روکش دندانی گزینه بهتری است.


فهرست مطالب


تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت و لمینت‌های پرسلنی دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. برای درک بهتر این که تفاوت‌لمینت و کامپوزیت چیست، بهتر است با هر یک از این روکش‌ها به‌صورت مجزا و کامل‌تری آشنا شویم.

لمینت چیست؟

لمینت دندان که به آن روکش پرسلن هم گفته می‌شود، نوعی ونیر دندانی است که به‌صورت یک لایه نازک چینی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. آنها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این روکش در واقع یک پوسته نازک چینی است که دارای کانتور است و شباهت زیادی هم به ناخن‌های مصنوعی دارد. خود لمینت‌ها دو نوع دارند؛ یک نوع قدیمی‌تر که به آنها لمینت سرامیکی یا پرسلن گفته می‌شود و یک نوع جدیدتر که لمینت دندان نام دارد و شکل پیشرفته‌تر روکش‌های چینی است. هر دوی این روکش‌ها از نظر عملکرد و مزایا تقریباً مشابه هم هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌ترند و برای نصب آنها به میزان تراش کمتری روی مینای دندان نیاز است.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟ روکش‌های کامپوزیتی نیز نوع ونیر دندانی هستند که از رزین کامپوزیتی ساخته شده و به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل و رنگ آنها را جذاب‌تر کنند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

ماده باندینگ کامپوزیتی مورداستفاده در این روش محصولی مشابه با چیزی است که هنگام پرکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌شود.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت در مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها است. این تفاوت باعث می‌شود مراحل درمان‌ و همچنین ویژگی‌های هر یک متفاوت باشد. با دیدن فیلم زیر به‌طور کامل می‌توانید به تفاوت لمینت و کامپوزیت در نحوه ساخت و مراحل درمان پی ‌ببرید.

بیشتر بخوانید:  درباره اورجت دندان چه می‌دانید؟

به‌طور کلی فرق لمینت و کامپوزیت ونیر از جنبه‌های زیر مورد بحث قرار می‌گیرد.

 • نحوه نصب و اجرا
 • زیبایی دندان
 • طول عمر و دوام
 • کاربرد
 • هزینه
 • برگشت‌پذیری

در ادامه همه موارد تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی را به‌صورت مبسوط‌ توضیح می‌دهیم.

1. فرق کامپوزیت و لمینت دندان از نظر مراحل نصب و ترمیم

اصلی‌ترین تفاوت کامپوزیت و لمینت در نصب، مرحله قالب‌گیری است. در ویدئو زیر به طور کامل فرق لمینت و کامپوزیت دندان شرح داده شده است.

 • برای مراحل کامپوزیت دندان نیازی به قالب‌گیری نیست. برای جایگذاری مواد کامپوزیت روی دندان زمانی حدود پنج ساعتی برای هر فک نیاز است. به همین دلیل اجرای این روش در یک جلسه تمام می‌شود.
 • برای انجام مراحل لمینت دندان حدود دو هفته  تا 1 ماه زمان لازم است. به این منظور ابتدا پزشک، مراجعه‌کننده را معاینه و پس از تایید فرم نهایی، پروسه‌ی قالبگیری آغاز خواهد شد.
 • برای نصب مواد روی دندان‌ها در مراحل لمینت دندان حدود نیم ‌میلی‌متر از مینای دندان تراشیده می‌شود. پس از انجام لمینت دندان امکان ترمیم و جا‌به‌‌جایی مواد نیست. به همین دلیل چنانچه دندان دچار لب‌پریدگی یا شکستگی شود باید آن را برداشته و جایگزین شود در حالی‌که کامپوزیت قابل ترمیم است
 • مهم‌ترین تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت در نحوه نصب و ساخت آن‌هاست

2. فرق لمینت و کامپوزیت از نظر زیبایی و ظاهری

یکی از مهمترین تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در ظاهر این دو روش است. با توجه به فرق کامپوزیت و لمینت، خدمات این دو نیز از جهاتی با هم متفاوت‌ است. انتخاب نهایی بین لمینت و کامپوزیت بر اساس سلیقه‌ی مراجعه‌کننده و نظر پزشک، انجام می‌شود.زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت از  نظر ظرافت

 • در کاشت لمینت دندان به دلیل عدم ضخامت مواد، زیبایی و ظرافت بیشتری را نسبت به کامپوزیت مشاهده می‌کنیم.

فرق کامپوزیت و لمینت از نظر شفافیت

 • اکثر دندانپزشکان بر این عقیده‌اند که لمینت‌ها طبیعی‌ترین و زیباترین نوع ساختار دندان را ارائه می‌دهند. لمینت دارای رنگی شفاف کاملاً شبیه به مینای دندان است

فرق لمینت و کامپوزیت در جذب رنگ

 • همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می‌شود‌، در برابر جذب رنگ و خرد‌شدن بسیار مقاوم‌اند.
 • از طرف دیگر‌، روکش‌های کامپوزیت رنگ‌پذیر هستند‌. به همین دلیل شاید لازم باشد در رژیم غذایی خود از مصرف مواد غذایی‌ای که ایجاد لکه می‌کند اجتناب کنید.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در پوشانندگی پوسیدگی

 • گاهی لکه‌ها و تیرگی‌های روی سطح دندان بسیار عمیق یا داخلی هستند. در این صورت کامپوزیت نمی‌تواند ایرادات عمیق ظاهری را برطرف کند. اگر دندان‌های شما این‌گونه هستند می‌توانید مشکل را با لمینت حل کنید.
 • لمینت برای تغییر اندازه‌ی دندان‌ها نیز مناسب است. در بعضی افراد دندان‌ها به ‌دلایل مختلف از جمله ساییدگی کوتاه بلند شده‌اند. در این شرایط لبخند افراد فاقد زیبایی است و دندان‌ها موقع صحبت‌کردن و خندیدن به‌طرز نامرتبی نمایان می‌شوند. اگر شما نیز از جمله این افراد هستید می‌توانید برای حل‌کردن این مسئله اقدام به چسباندن لمینت دندان کنید.
 • برای اصلاح دندان که شامل اصلاح لبه‌های دندان، اصلاح ناصافی و ناهمواری سطح دندان‌ها است نیز از لمینت استفاده می‌شود. اگر لبه‌های دندان ناصاف، کج و دندانه‌دار باشد این روش قابل اجرا است. همچنین برخی دندان‌ها ناهموار و لایه‌لایه‌اند یا سطح‌‌شان سوراخ است، در این صورت نیز می‌توانید از لمینت دندان استفاده کنید.
 • تفاوت لمینت و کامپوزیت در زیبایی در رنگ جذاب و طبیعی بودن لمینت سرامیکی است.

بسیاری از مراجعه‌کنندگان به دنبال روشی هستند که با آن زیبایی طبیعی دندان‌ها حفظ شود. آن‌ها نمی‌خواهند لبخند مصنوعی داشته باشند، در این صورت نیز نصب لمینت دندان مناسب‌تر است.

بیشتر بخوانید:  انواع ایمپلنت دندان و روش های انجام آن

3. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر طول عمر و دوام

اگرچه روکش‌های کامپوزیت دارای مزایای متعددی هستند‌، اما در یک بخش نمی‌تواند با لمینت وارد رقابت شود. اساسی‌ترین فرق کامپوزیت و لمینت در دوام و طول عمر است.

 • ماده اولیه کامپوزیت، رزین است. از زمان معرفی کامپوزیت‌ها تا امروز، کیفیت رزین بیشتر شده است. اما با این وجود، همچنان لمینت‌ها مستحکم‌تر از کامپوزیت هاستند.
 • لمینت‌ها به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند‌. درضمن اگر بهداشت دهان و دندان و دستورات دندانپزشک خود را به‌خوبی رعایت کنید، عمر لمینت دندان بیشتر نیز می‌شود. این در حالی است که طول عمر کامپوزیت دندان تقریباً نصف‌ لمینت یعنی ۵ تا ۷ سال است.

4. فرق کامپوزیت و لمینت دندان از نظر کاربرد

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کامپوزیت و لمینت کاربرد آن‌هاست که هنگام انتخاب روش زیباسازی و اصلاح لبخند باید در نظر گرفته ‌شود. فراموش نکنید که باید بررسی کرد که با چه هدف و کاربردی به‌دنبال انجام اقدامات ترمیمی و زیبایی هستیم.

از جمله مواردی که بر کاربرد و انتخاب بین این دو روش موثر است عبارت است از:

 • شرایط بیمار
 • سن بیمار
 • شرایط فک و سایر دندان‌ها

5. تاثیر سن بیمار در انتخاب کامپوزیت یا لمینت

کودکان و نوجوانان پر‌جنب‌وجوش به دلیل حوادثی که ممکن است برایشان پیش بیاید بیشتر دچار شکستگی دندان می‌شوند. همچنین امروزه خدمات زیبایی دندان بسیار مورد توجه قرار گرفته و از این حیث نیز شاید نوجوانان بخواهند پیرو مد باشند. در مورد این کامپوزیت انتخاب می‌شود.

لمینت سرامیکی به دلیل میزان تراش‌هایی که در اندازه‌ها و مینای دندان ایجاد می‌کند تقریبا برگشت ناپذیر است. از طرفی چون تا قبل از ۱۸ سالگی رشد فک و دندان‌ها کامل نشده، لمینت توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است نصب لمینت رشد دندان‌ها را مختل کند. همچنین امکان دارد با بروز تغییرات ناشی از رشد فک و دندان، لمینت از دندان جدا شده یا فاصله بگیرد. سن مناسب لمینت برای دختران سن ۱۷ سالگی و برای پسران سن ۲۰ سالگی توصیه شده است.

بیشتر بخوانید:  عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان چیست؟ + بررسی عوارض و مراقبت های لازم بعد از عصب کشی دندان + مراحل درمان ریشه دندان

6. تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در قیمت‌ها نیز مشهود است. اما دلیل این تفاوت چیست؟ دلایل و شرایط مختلفی برای قیمت‌گذاری روی خدمات زیبایی دندان وجود دارد، از جمله:

نحوه‌ی جایگذاری مواد روی دندان

فرق کامپوزیت و لمینت در نحوه‌ی جایگذاری ونیر، مربوط به تراش مینای دندان است. در واقع برای کامپوزیت، دندانپزشک هیچ اقدامی جهت تراشیدن مینای دندان نمی‌کند. او با استفاده از تکنیک لایه‌گذاری کارش را انجام می‌دهد و به‌منظور محکم‌شدن مواد روی دندان از لیزر پزشکی استفاده می‌کند. مهارت دندانپزشک در عدم ایجاد ناهمواری و برآمدگی در نصب کامپوزیت بسیار حائز اهمیت است. درحالی‌که برای لمینت سرامیکی دندان تراش می‌خورد و اما میزان تراش دندان برای لمینت دندان اندک است و روکش‌سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شود. پس هزینه بیشتری می‌طلبد.

جنس ونیر دندان

در حال حاضر لمینت‌ها از لحاظ جنس و نوع ساخت در دو گونه‌ی ونیر کامپوزیت و لمینت‌سرامیکی تولید می‌شوند. بلفاریت چشم را بیشتر بشناسیم

تفاوت لمینت و کامپوزیت
 • لمینت سرامیکی از ماده‌ای به نام پرسلین ساخته می‌شود که دندان را در برابر ضربه، ساییدگی و زردی ایمن حفظ می‌کند. در واقع این مواد موجب مقاومت و استحکام دندان‌ها می‌شود. نیازی به رعایت هیچ رژیم غذایی‌ای نیست و افراد پس از لمینت می‌توانند مثل همیشه هر چه دوست دارند بخورند. حتی نیازی به رعایت مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه هم نیست. لمینت‌ها تا ده سال دربرابر زردشدن و لکه مقاومت می‌کنند.
 • کامپوزیت از رزین تولید می‌شود که جنسی پلاستیکی توام با فیلر دارد. رزین به اندازه‌ی سرامیک مقاوم و محکم نیست. علاوه بر این، مواد اولیه‌ی رزین بسیار ارزان‌تر از سرامیک است.

چطور بهترین نوع روکش دندانی انتخاب می شود؟

برای تعیین این که کدام یک از این روش‌های زیبایی دندان‌ها برای بیمار بهترین است و امکان‌پذیری انجام هر یک برای فرد موردنظر وجود دارد، دندانپزشک در یک جلسه معاینه، دندان‌های بیمار را بررسی کرده و با بررسی وضعیت دندان‌ها، رابطه و فاصله دندان‌های قدامی بالا و پایین و ارتباط بین شکل دندان و صورت را مشخص می‌کند. با این کار متوجه می‌شود انجام کدام درمان برای مراجعه‌کننده موردنظر امکان‌پذیر است. همچنین مزایای لمینت دندان را به شما توضیح می‌دهد. ممکن است یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار امکان‌پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده کامپوزیت یا لمینت دندان به یک درمان اولیه مانند کانتورکردن لثه در چند دندان نیاز باشد. حتما از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

در چه مواردی نمی توان از روکش کامپوزیتی استفاده کرد؟

در تمام موارد نمی‌توان از کامپوزیت استفاده کرد. کامپوزیت ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدید دندانی نباشند. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان از لمینت‌کامپوزیتی برای رفع مشکل تغییر رنگ دندان‌ها، رفع مشکل فاصله بین دندان‌ها یا مواردی ازاین‌دست استفاده کرد. بسته به میزان سلامت دهان و دندان مشخص می‌شود که آیا می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد یا خیر.

بیشتر بخوانید:  ابزارهای ارتودنسی را بشناسید

لمینت دندان در چه مواردی انتخاب اول دندانپزشک است؟

روکش‌های چینی یا لمینت‌های سرامیکی بهترین راه‌حل درمانی برای رفع مشکلاتی مانند ساییدگی مینای دندان، فاصله افتادن بین دندان‌ها، رفع و درمان نقص‌های ژنتیکی دهان و دندان، رفع مشکل دندان‌های ناهموار و پوشش ساییدگی و تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

لمینت بهتره یا کامپوزیت ونیر؟

اکثر دندانپزشکان موافق‌اند که روکش‌های چینی یا لمینت دندان طبیعی‌ترین و شبیه‌ترین زیبایی دندان را ارائه می‌دهند. پرسلن کیفیت شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می‌شود در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل‌تر هستند و درنتیجه مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از برخی مواد غذایی لکه‌زا اجتناب کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی و ظاهر طبیعی دندان نیاز به پولیش دارد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت سرامیکی از بسیاری جهات مانند دوام بیشتر، زیبایی و شفافیت بالاتر و ظاهر طبیعی نسبت به کامپوزیت‌ها بهتر است. بااین‌حال کامپوزیت‌ها مدت‌زمان سریع‌تری آماده می‌شوند و هزینه بسیار کمتری دارند. از طرفی در صورت شکستگی درمان و ترمیم آنها به‌راحتی امکان‌پذیر است.

ایا بعد از کامپوزیت میشه ونیر کرد؟

کامپوزیت‌ها ظاهر دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند و می‌توان در صورت تمایل آنها را جدا کرد. در نتیجه بعد از انجام کامپوزیت می‌توان از روکش‌های لمینت روی دندان استفاده کرد.

ونیرهای کامپوزیتی دندان دوام بیشتری دارند یا لمینت؟

دوام هر دو بسیار به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. بااین‌حال، اگر دستورالعمل‌های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها دنبال کنید، دوام مورد انتظار لمینت‌ها و ونیرهای چینی دوبرابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی حدود ۵ تا ۷ سال است درحالی‌که دوام لمینت‌ها و ونیرهای چینی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت و کامپوزیت‌دندان آشنا شدید. همچنین از تفاوت های لمینت و کامپوزیت آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

کدامیک طبیعی تر به نظر میرسند؟ لمینت یا کامپوزیت؟

موادی که برای ساخت لمینت دندان به کار گرفته می شوند، طوری هستند که نور را دقیقا مانند دندان های طبیعی منعکس میکنند در حالی که کامپوزیت ونیر، برای طبیعی به نظر رسیدن به پولیش نیاز دارد.

کامپوزیت دندان محکم تر است یا لمینت دندانی؟

لمینت استحکام بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد و خطر شکستن آن کمتر است اما مانند کامپوزیت دندان قابل ترمیم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا