نماد سایت ایران دی دی اس

لب شکری یا شکاف لب و کام چیست و چگونه درمان می‌شود؟ + بررسی علل و علائم شکاف کام و لب

شکاف کام و لب

شکاف لب یا لب شکری (cleft lip) به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک شکاف و یک فضای باز در طول لب وجود داشته باشد. این شکاف می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد به طوری که لب فوقانی و بینی را به هم وصل کند. شکاف کام (cleft palate) نیز هنگامی رخ می‌دهد که سقف دهان در حین رشد اولیه جنین در داخل رحم مادر، به درستی بسته نشود. کام از دو قسمت به نام های کام سخت و کام نرم تشکیل شده است. که هر یک از آنها قابلیت شکاف برداشتن دارد.براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا، لب شکری و شکاف کام نیز به عنوان نوعی نقص مادرزادی مربوط به دهان و دندان شناخته میشود که سالانه بیش از 7000 نوزاد با این وضعیت در آمریکا متولد می‌شوند.شکاف کم و لب شکری چیست و به چه علت به وجود می‌آید؟ آیا می‌توان از شکاف کام در کودکان جلوگیری کرد؟ درمان آن چگونه است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.


فهرست مطالب


شکاف کام و لب چیست؟

شکاف لب یا لب شکری به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک شکاف و یک فضای باز در طول لب وجود داشته باشد. این شکاف می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد به طوری که لب فوقانی و بینی را به هم وصل کند.

شکاف کام نیز هنگامی رخ می‌دهد که سقف دهان در حین رشد اولیه جنین در داخل رحم مادر، به درستی بسته نشود. کام از دو قسمت به نام های کام سخت و کام نرم تشکیل شده است. که هر یک از آنها قابلیت شکاف برداشتن دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جرمگیری دندان به کمک لیزر را بخوانید.

علائم شکاف کام و لب چیست؟

معمولاً شکاف موجود در لب بالایی و کام دهان بلافاصله بعد از تولد قابل تشخیص است.این نقص مادرزادی معمولاً به این اشکال ظاهر می‌شود:

گاهی شکاف تنها در ماهیچه‌های قسمت نرم کام (کام شکافته زیرمخاطی (submucous cleft palate)) رخ می‌دهد. بدین ترتیب قسمت پشتی‌تر دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نوع از کام شکافته چندان رایج نیست. به همین دلیل ممکن است در هنگام تولد شناخته نشود. تنها با گذشت زمان و با شدت گرفتن علایم قابل تشخیص باشد.

علایم و نشانه‌های لب شکری وشکاف کام شامل:

علل شکاف کام و لب چیست؟

علت شکاف کام و لب هنوز به طور دقیق مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند که این نقص به دلیل تاثیرات عوامل ژنتیکی و محیطی رخ می دهد. اگر یک یا هر دو والدین ژن ناقص مربوط به ایجاد این نقص را حمل کنند احتمالا فرزندشان نیز دچار این نقص خواهد شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره اورجت دندان را بخوانید.

علاوه بر عوامل ژنتیکی، محققان معتقدند که انجام برخی از کارها در طی دوره بارداری میتواند در به وجود آمدن شکاف لب و شکاف کام در جنین تاثیر داشته باشد. برای مثال موراد زیر میتوانند باعث بروز چنین نقصی شوند:

شکاف می تواند به عنوان یک نقص جداگانه هنگام تولد یا به عنوان بخشی از یک سندرم ژنتیکی بزرگتر و جدیتر مانند سندرم وان-در-وود یا سندروم ولوکاردیوفاسیال رخ دهد که هر دو اختلال ناهنجاری ژنتیکی هستند.

لیست عوامل خطر ابتلا:

چندین عامل احتمال بروز لب شکری یا شکاف کام را در کودکان افزایش خواهد داد: 

 مردان بیش‌تر از زنان به لب شکری با شکاف کام یا بدون آن مبتلا می‌شوند. در حالی که کام شکافته بدون لب شکری در زنان شایع‌تر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دندان چیست را بخوانید.

راههای تشخیص شکاف لب و کام چگونه است؟

با کمک امواج اولتراسوند میتوان وجود این مشکل را در طی دوره بارداری تشخیص داد. اگر پزشک تشخیص دهد که کودک شما در حالی که رحم قرار دارد، شکاف کام یا لب دارد، ممکن است بخواهد مقداری از حجم مایع آمنیوتیکی که کودک شما را احاطه کرده است ر ا به عنوان نمونه بردارد تا وجود عوارض دیگر را بررسی کند.

عوارض جانبی شکاف کام و لب چگونه است؟

کودکان مبتلا به این نقص مادرزادی، بسته به نوع و شدت شکاف، با چالش‌های زیادی رو به رو هستند:

بررسی اقداماتی برای پیشگیری از شکاف کام و لب

بعد از اینکه کودکی با لب شکری به دنیا آمد، والدین باید امکان داشتن فرزند دیگری با همین مشکل را در نظر بگیرند. با وجود اینکه بیش‌تر موارد این بیماری قابل پیشگیری نیستند، با انجام کارهای زیر خطر ابتلای کودک را به آن کاهش دهید:

معرفی روشهای درمان شکاف کام و شکاف لب

هدف درمان لب شکری و شکاف کام بهبود توانایی غذا خوردن، صحبت کردن و داشتن حس شنوایی و ظاهری طبیعی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره اپن بایت دندان را بخوانید.

تیمی که به این مشکلات رسیدگی می‌کنند، شامل:

معمولا برای اصلاح این مشکل و سایر مشکلات وابسته به آن از جراحی استفاده می‌شود.

جراحی:

جراحی برای رفع مشکلات ناشی از این نقص مادرزادی به وضعیت کودک بستگی دارد. علاوه بر اصلاح اولیه‌ی کام شکافته، یک سری جراحی های تکمیلی برای بهبود وضع گفتاری و ظاهر لب و بینی کودک انجام می‌شود. 

جراح معمولاً به این ترتیب عمل می‌کند:

این جراحی‌ها در بیمارستان انجام می‌شوند. کودک تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و در طول جراحی هیچ دردی احساس نخواهد کرد. برای اصلاح این مشکلات از چندین روش جراحی استفاده خواهد شد و علاوه بر بازسازی منطقه‌ی آسیب دیده صورت از دیگر مشکلات و عوارض جانبی هم پیشگیری خواهد شد. 

جراح با انجام این روش‌ها تا حدود زیاد و قابل توجهی ظاهر کودک، کیفیت زندگی، توانایی غذا خوردن، نفس کشیدن و صحبت کردن او را بهبود خواهد بخشید. خطرات احتمالی این جراحی شامل خونریزی، عفونت، طولانی شدن زمان بهبودی، وسیع شدن جای زخم، آسیب موقت یا دایم به اعصاب، رگ‌های خونی و دیگر ساختارهای صورت است. 

درمان عوارض جانبی:

گاهی به واسطه‌ی لب شکری و کام شکافته مشکلات دیگری هم برای فرد ایجاد می‌شود که برای رفع آن‌ها باید از این روش‌های درمانی استفاده کرد:

مقابله با بیماری و حمایت از فرد مبتلا به شکاف کام

هیچکس انتظار داشتن فرزندی با یک نقص مادرزادی را ندارد. والدین بی صبرانه مشتاق اضافه شدن عضو جدیدی به خانواده هستند، ولی به یکباره متوجه می‌شوند که فرزند تازه متولد شده‌ی آن‌ها به لب شکری یا کام شکافته مبتلا است، این تجربه‌ی سخت از نظر احساسی و روانی می‌تواند به همه‌ی اعضای خانواده صدمه بزند. 

برای والدین و اعضای خانواده:

اگر کودکی با این مشکل وارد زندگی شما شد، این نکات را مد نظر داشته باشید:

برای کودک: 

شما می‌توانید از راه‌های زیادی از کودک خود حمایت کنید:

آماده شدن برای ویزیت پزشک:

اگر لب شکری یا کام شکافته و یا هر دو در کودک تشخیص داده شود، برای طرح یک  نقشه‌ی درمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد، در ادامه اطلاعاتی که در هنگام ملاقات با پزشک به شما کمک خواهد کرد را با هم مرور می‌کنیم:

سخن پایانی

شما در این مقاله با لب شکری یا شکاف لب و کام آشنا شدید. همچنین از علل و علائو و روشهای درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بروز شكاف كام در فرزندان بعدي به چه عواملي بستگي دارد؟

احتمال بروز اين ناهنجاري در پسران نسبت به دختران 3 به 2 مي‌باشد يعني در پسران بيشتر از دختران اتفاق مي‌افتد اما شكاف كام تنها (بدون شكاف لب) بيشتر در دختران اتفاق مي‌افتد. شكاف‌هاي دهاني معمولاً لب، لثه (آلوئول) ، كام سخت و نرم را درگير مي‌كنند. 4/3 آنها يكطرفه و 4/1 دو طرفه مي‌باشند. وقتي شكاف لب و كام يك طرفه است، طرف چپ بيشتر از راست درگير مي‌شود.
خطر ابتلاي فرزند ديگر در خانواده‌هايي كه فرزند مبتلا به شكاف لب و كام دارند به عوامل متعددي بستگي دارد ازميان اين فاكتورها مي‌توان تعداد افراد مبتلا به شكاف كام در خانواده، درجه قرابت آنها، نژاد و جنس افراد مبتلا و نوع شكاف هر فرد را نام برد.

آيا والدين اين كودكان به روانشناس ويا مشاوره روانشناسي احتياج دارند؟

تولد كودكي با نقايص مادرزادي مي‌تواند يك واقعه ي نگران كننده در طول زندگيِ هر خانواده‌اي باشد. همه ي افراد خانواده مي‌كوشند تا از تبديل شدن واقعه ي نگران كننده به وقايع آزار دهنده جلوگيري كنند. اگر اين وقايع غير قابل پيش‌بيني‌باشند معمولاً اثرات عميق‌تر و طولاني تري دارند.
ضربه رواني مي‌تواند توانايي سازمان دهي و انطباق‌پذيري خانواده را درهم ريزد. هر چه ناراحتي و آزردگي افراد بزرگتر باشد ناراحتي بيشتري در كل خانواده به وجود مي‌آيد.

خروج از نسخه موبایل