مشکلات و ناهنجاری دندان

بررسی دلایل بوی بد دهان کودکان + معرفی روش های درمان بوی بد دهان کودکان

به طور طبیعی دهان کودکان پس از بیدار شدن از خواب کمی بو می دهد، اگر این بو در طول روز از بین نرفت، حتما باید برای درمان آن اقدام کنید. بهترین راهکار برای درمان بوی بد دهان کودکان، پیدا کردن علت ایجاد بوی دهان کودکان است. یکی از موارد مهم برای ایجاد بوی بد دهان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است.دندانپزشک اطفال با معاینات لازم، علت ایجاد بوی دهان کودکان را پیدا می کنند. در صورتی که این تشخیص به درستی انجام شود می توان به راحتی راهکارهای درمانی برای آن را انجام دهید. دستگاه نفس سنج می تواند گازهای سولفید در تنفس کودک را بررسی کند، این روش یکی از راهکارهای مفید برای یافتن علت بوی بد دهان کودکان است.

درصورتی که بوی بد دهان کودکان به صورت دائمی باشد، می توان نشان دهنده ی عارضه ای جدی باشد، کودکان به نسبت بزرگسالان بیشتر دچار بوی بود دهان می شوند، علت آن هم در این است که معمولا کودکان عادت های تغذیه و الگوی خواب نادرست دارند.


فهرست مطالب


دلایل بوی بد دهان کودکان چیست؟

معمولاً به دلیل بهداشت ضعیف دهان، کم آبی بدن، خوردن غذاهای بد بو یا برخی شرایط پزشکی ایجاد می شود. نفس بد بوی ممکن است برای برخی والدین نگران کننده باشد، بنابراین، آگاهی از دلایل شایع می تواند به کاهش بسیاری از استرس های مرتبط با آن کمک کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فیشور سیلانت دندان‌ را بخوانید.

دلایل بوی بد دهان کودکان

سوالی که بیشتر والدین بهترین دندانپزشک اطفال می پرسند در رابطه با راه های از بین بردن بوی بد دهان کودکان است، که در پاسخ این سوال باید گفت بوی دهان کودکان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

یکی از دلایل آن خشکی دهان است:

خشکی دهان زمانی ایجاد می شود که کودکان تنفس دهانی دارند و در نتیجه سبب خشکی دهان و بوی بد  دهان می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فلوراید تراپی دندان را بخوانید.

دلیل دیگر این امر می تواند جرم های باقی مانده بر دندان و زبان کودکان باشد. در صورتی که کودک به بهداشت دهان و دندان خود توجه نکند در نتیجه جرم هایی بر روی دندان ها رشد می کنند که می توانند زمینه ساز بوی بد دهان در آن ها شود. هم چنین پوسیدگی دندان کودکان از دیگر موارد تاثیر گذار بر بوی بد دهان کودکان است. گاهی نیز دندان های عفونی و ریشه های باقی مانده در دهان از دیگر دلایل  بوی دهان کودکان شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره حفره خشک دهان

هالیتوز یا بوی بد دهان در کودک شما می تواند توسط تعدادی از عوامل ایجاد شود از جمله:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان:

یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان در کودکان نو پا است. متداول ترین مکان ها در دهان برای آویزان شدن بوی بد، و به وجود آورنده هالیتوز در بین دندان ها، اطراف لثه ها و روی زبان است.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

این بقایا که به آن پلاک گفته می شود، می تواند بوی بد بو از باکتری ها جمع کند که به دلیل عدم حذف ذرات غذای قدیمی با مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان مناسب ایجاد شود.

وجود ورم و التهاب در لوزه:

سهم دیگر در ایجاد بوی بد دهان ممکن است لوزه های بزرگ یا آدنوئید باشد. لوزه های بزرگ شده و آدنوئیدها که در پشت گلو قرار می گیرند می توانند تعداد زیادی باکتری را در خود جای دهند که ممکن است منجر به هالیوز شود. لوزه های بزرگ هم چنین می توانند دلیل خروپف و آپنه خواب باشند.

مصرف دارو های خاصی:

برخی از داروها هم چنین می توانند منجر به کاهش جریان بزاق شوند که منجر به بوی بد دهان می شود. اگر کودک شما به دلیل بیماری خاص پزشکی روزانه دارو مصرف می کند، مهم است که بدانید جریان بزاق ممکن است کمتر باشد. اغلب بهتر است برای جبران کاهش جریان بزاق، مصرف آب افزایش یابد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روکش دندان شیری کودکان را بخوانید.

کمبود آب بدن کودکان:

نوشیدن آب فراوان برای بدن ما بسیار مهم است. کمبود آب بدن یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است. وقتی آب کافی ننوشیم، مقدار بزاق دهان ما کاهش می یابد. این کاهش رطوبت منجر به کاهش توانایی طبیعی بزاق در تمیز کردن محیط دهان می شود.

کمبود آب بدن کودکان

در نتیجه، بوی بد دهان افزایش می یابد که باعث ایجاد باکتری در دهان ما می شود … بله! خوشبختانه، درمان آن نسبتاً ساده است. اطمینان حاصل کنید که همه به مقدار کافی آب می نوشند و به سرعت خطر هالیتوز کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید:  چگونه از دندان ها در دوران بارداری مراقبت کنیم؟

خوردن غذاهای بد بو:

تعجب آور نیست که برخی از غذاهای مورد علاقه ما بوی کمی بد بو دارند. در واقع، این می تواند بخشی از دلیلی باشد که ما دوست داریم آن ها را بخوریم! سیر و پیاز دو مورد از رایج ترین آن ها هستند. پس از خوردن این غذا ها، بهتر است دندان های خود را مسواک بزنید. گزینه عالی دیگر بعد از خوردن غذاهای بد بو جویدن یک قطعه آدامس کوچک و بدون قند است.

خوردن غذاهای بد بو

واضح است که لثه ماهیت بسیار چسبنده ای با آن دارد و می تواند برخی از ذرات کوچک غذا را که روی دندان ها چسبیده اند ببندد. هم چنین بیشتر طعم دهنده های آدامس بوی مطبوعی دارند که می تواند غذاهای چسبنده ای که می خوریم را بپوشاند. آدامس می تواند به ایجاد بزاق بیشتر در دهان ما کمک کند، که می تواند به کاهش هالیتوز کمک کند.

شرایط پزشکی کودکان:

چند دلیل دیگر برای ایجاد بوی بد دهان وجود دارد که می تواند به سلامت کلی جسمی کودک شما مربوط باشد. کودکانی که ریفلاکس اسید را تجربه می کنند ممکن است بوی بد دهان داشته باشند. این امر به دلیل تنظیم مجدد اسیدهای معده و غذاهای نیمه هضم است. اگر این مسئله نگران کننده فرزند شماست ، لطفاً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید تا ببینید آیا لازم است رژیم غذایی کودک خود را تغییر دهید یا اینکه آن ها به داروی خاصی نیاز دارند.

معرفی راه های از بین بردن بوی بد دهان کودک

1) بهداشت دهان و دندان کودکان

در کودکان تا 9 سالگی باید روی مسواک زدنشان نظارت کامل و کافی داشته باشید و حتما شما هم به صورت مکمل برای کودک مسواک بزنید. بعد از 9 سالگی فقط نظارت روی مسواک زدن فرزندتان کافی است و نیازی به مسواک زدن مکمل شما برای آنها نیست. کودکان در سنین 9 سالگی کم کم توانایی دستانشان برای انجام حرکات ظریف مثل نخ دندان کشیدن کامل می شود. بنابراین تا قبل از 9 سالگی باید والدین خودشان برای کودک نخ دندان بکشند. می توانید از نخ دندان های دسته دار هم به راحتی استفاده کنید.

بهداشت دهان و دندان کودکان

استفاده از دهانشویه ها و قرص های نعنا و آدامس ها برای از بین بردن بوی بد دهان خوب است، ولی کافی نیست. اگر شما تنها از دهانشویه جهت کاهش بوی بد دهان استفاده کنید و عامل اصلی که میکروبهای دهانی هستند را از بین نبرید، عملاً درمان مناسبی برای کاهش بوی بد دهان انجام نداده اید. همچنین ممکن است علت بوی بد دهان، عفونت و یا مشکلات گوارشی باشد که در صورت مصرف دهانشویه و آدامس ها به طور موقت بوی بد را از بین برده اید، در حالیکه عفونت و مشکل گوارشی همچنان در بدن کودک باقی مانده است.

بیشتر بخوانید:  پر کردن دندان، درمانی رایج و کارا

2) تغییر در رژیم غذایی کودکان

از دادن غذاهای پر ادویه و تند و یا تنقلات فلفلی به کودک خودداری کنید. همچنین از مصرف زیاد نوشیدنی ها و تنقلات شیرین خودداری کنید. از غذاهای فیبردار و آب کافی استفاده شود تا میزان جریان بزاق افزایش یافته و خشکی دهان کاهش یابد و باکتری های دهانی بیشتری از دهان شسته و خارج شوند. از آدامس های بدون قند نیز جهت افزایش بزاق و کاهش باکتریها می توانند استفاده کنند. (البته در کودکان بالای 4 سال که قدرت و توانایی بلع آنها کامل شده است، می توانید از آدامس ها استفاده کنید.)

یکسری مسواک های مخصوص جهت تمیز کردن انتهای زبان وجود دارد. با این حال از مسواک معمولی هم می توان برای تمیز کردن زبان استفاده کرد.

3) تنفس دهانی در کودکان

کودکان نوپا اکثراً با دهان نفس می کشند و این امر باعث خشک شدن دهان و کاهش بزاق می شود. وقتی بزاق کاهش پیدا کند، باکتری های دهانی کمتری توسط بزاق شسته شده و ایجاد بوی بد در دهان می کنند.همچنین خشکی دهان به علت فعالیت زیاد بدنی کودک و نوشیدن مقدار کم آب، به وجود می آید. علاوه بر این، خشکی دهان باعث افزایش پوسیدگی دندانی نیز می شود. بنابراین جهت کاهش بوی بد دهان در کودکان و کاهش پوسیدگی دندانهایشان، باید علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، به مقدار کافی آب بنوشند.بنابراین بوی بد دهان کودکان در ساعات اولیه بیدار شدن کودک از خواب، نشانه تنفس دهانی و خشک شدن دهان وی می باشد.

4) عفونت سینوسها و لوزه ها و بوی بد دهان

گلو درد چرکی و گرفتگی بینی کودک و همچنین عفونت های سینوس، باعث تجمع ترشحات در بینی و گلو و سینوس ها شده و در نتیجه محیط را جهت تجمع و افزایش میکروب ها مساعد می کند.

عفونت سینوسها و لوزه ها و بوی بد دهان

والدین باید توجه داشته باشند که اگر با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان، بوی بد دهان کودک از بین نرفت، حتماً به متخصص کودکان مراجعه کنند تا بعد از بررسی وضعیت گلو و سینوس های کودک، در صورت نیاز، آنتی بیوتیک مناسب تجویز نماید.

بیشتر بخوانید:  لب شکری یا شکاف لب و کام چیست و چگونه درمان می‌شود؟ + بررسی علل و علائم شکاف کام و لب

5) مشکلات گوارشی کودکان

در نهایت اگر هیچ یک از موارد بالا، علت بوی بد دهان کودک نبود، باید به مشکلات گوارشی در کودک مشکوک شده و از متخصص کودکان در این مورد مشاوره گرفته شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دلایل بوی بد دهان کودکان آشنا شدید. همچنین از راههای درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا دهانشویه می تواند بیماری هالیوز را در کودکان درمان کند؟

اگر قبلاً اقدامات درجه یک بهداشت دهان و دندان را انجام داده اید، مقدار زیادی آب بنوشید و خوردن غذاهای بد بو را از بین برده اید، گزینه بعدی ممکن است شستشوی دهان باشد. برای بیماران اطفال توصیه می کنیم یک آبکشی حاوی فلوراید پیدا کنید. در حالی که برخی از شستشوها دارای آدامس حباب جالب توجه هستند، یک دهان شویه ملایم نعناع به مبارزه با برخی از بو های مرتبط با هالیوز کمک می کند.
برخی از شستشوهای بزرگسالان ممکن است برای بیماران کودکان بیش از حد تند یا قوی باشد. یک شستشوی مناسب کودکان مانند ACT برای کودکان یا یک شستشوی بدون الکل مناسب است.

آیا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند بوی بد دهان را در کودکان درمان کند؟

بهبود بوی بد دهان در کودکان نو پا که به دلیل عدم مراقبت مناسب دهان در منزل ایجاد می شود، نسبتاً ساده و مستقیم به جلو است. بهداشت دهان و دندان را بهبود ببخشید! مسواک زدن کامل به مدت 2 دقیقه، استفاده از نخ دندان صحیح و مسواک زدن یا مسواک زدن نکته اصلی است. اکثر افراد فراموش می کنند که سطح بالای زبان شما را مسواک بزنند، جایی که بوی بد زیادی ایجاد می کند. در واقع ، “برس” های خاصی برای زبان شما وجود دارد، که در بیشتر بخش های بهداشت دهان و دندان در داروخانه ها یافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا