مشکلات و ناهنجاری دندان

درباره دندانپزشکی در مجله تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی تهران دنتال نیوز بیشتر بدانید

همه افراد برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سالم به خدمات و درمان‌ های دندانپزشکی نیاز دارند. داشتن دندان‌هایی زیبا و سالم مدیون مراقبت‌های مداوم و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان است. زیبایی، تمیزی، سالم‌بودن و یکدست‌بودن دندان‌ها می‌تواند به یک لبخند زیبا بیانجامد و این لبخند زیبا نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره افراد دارد.
برخی ذاتا دندان‌های سالم و زیبایی دارند و به دلیل مراقبت‌های مداومی که از دندان‌های خود انجام داده‌اند، دندان‌های آنها هیچ مشکلی ندارد. اما پوسیدگی، جرم دندان، نامرتب‌بودن دندان‌ها، عفونت‌های دندان و لثه و موارد بسیار متعدد دیگر، همگی به خدمات و درمان‌ های دندانپزشکی نیاز دارد. البته هدف خدمات دندان پزشکی درمان و رفع مشکلات دهان و دندان نیست. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، انواع خدمات زیبایی نیز برای افراد در کلینیک‌های دندان‌پزشکی ارائه می‌شود که تنوع آنها بسیار بالا و بی‌نظیر است. ازاین‌رو خدمات و درمان‌ های دندانپزشکی را به انواع خدمات درمانی، خدمات ترمیمی و خدمات زیبایی دسته‌بندی می‌کنند.  میتوانید برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله های تهران دنتال نیوز مراجعه کنید.

آیا لمینت سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیت دندان؟

پیش از این درباره تفاوت های دو روش درمانی اصلاح طرح لبخند پرداختیم. اکنون به این سوال پاسخ خواهیم داد که کدام یک از این دو روش برای شما مناسب است. از این رو لازم است قبل از تصمیم گیری، هر شخص عوامل زیر را مورد بررسی قرار دهد.

  • هدف و خواسته ی فرد بیمار برای انجام درمان چیست؟ آیا فقط نیاز به تغییر رنگ دندان و اصلاحات جزیی می باشد که در این صورت ونیر کامپوزیت گزینه مناسبی برای این دسته از اشخاص است. اما اگر بی نظمی های دندانی شدید تر از نتیجه گیری با ونیر های کامپوزیتی باشد دندانپزشک معالج لمینت های سرامیکی تجویز می کند.
  • دندانپزشک متخصص می تواند به شما در انتخاب مواد با کیفیت برای انجام هر کدام از این درمان ها کمک کند. در این خصوص از سطح انتظارتان و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته اید با ایشان صحبت کنید.
  • به لحاظ زیبایی هم لمینت های سرامیکی و هم ونیر های کامپوزیت اگر با مواد مرغوب و دقت و شرایط اصولی برای بیمار نصب شوند، ظاهری کاملا طبیعی و جلوه گر را خواهند داشت. مهارت و ظرافت دندانپزشک معالج شما در نتیجه نهایی درمان بسیار تاثیر گذار است.
  • برای افرادی که دچار فواصل بین دندانی هستند و یا دندانهای بسیار کوتاهی دارند، لمینت های سرامیکی گزینه بهتر و ماندگار تری می باشد.
  • ونیرهای کامپوزیتی به لحاظ هزینه و زمان صرف شده برای درمان، مقرون به صرفه تر و مناسب تر از لمینت های سرامیکی هستند.
  • از طرف دیگر ونیرهای کامپوزیتی بسیار زودتر از لمینت های سرامیکی لکه دار شده و تغییر رنگ می دهند. از این رو نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
  • اگر چه که لمینت های سرامیکی درمان پر هزینه تری محسوب می شوند، اما همانطور که گفته شد دربرابر رنگ پذیری و شکستگی مقاوم تر بوده و دیرتر دچار فرسایش می شوند.
بیشتر بخوانید:  با دهانشویه ها آشتی کنید

آیا لمینیت نیاز به جرم گیری دارد؟

بله، دندان های لمینت شده همانند دندانهای طبیعی پس از مدتی نیاز به جرم گیری دارند. زایرا مصرف مواد غذاییو نوشیدنیهای رنگی توسط فرد روی بافت لمینیت تاثیر میگذارد و رنگ آنها را تغییر میدهد.کسانی که بهداشت دهان و دندان را کمتر رعایت میکنند، باید زودتر برای جرمگیری اقدام کنند.

آیا دندان ها بعد از انجام لمینت سرامیکی حساس میشود؟

ممکن است در طول دوره درمان و پس از آن دندانها دچار حساسیت شوند، مثلا هنگامی که نوشیدنی یا غذاهای سرد یا گرم می خورید با کمی درد مواجه شوید که ابن حساسیت بعد از مدت کوتاهی ار بین میرود و جای هیچ نگرانی نیست.

به طور کلی ونیر کامپوزیت یا لمینت سرامیکی باعث میشود که دیگر نگران لبخد زدن به دلیل مشکلات دندانهایتان که شامل زرد بودن رنگ دندانها، نامرتب بودن و … است،نباشید و میتونید همواره لبخندی زیبا داشته باشید … برای ادامه مطلب به مقاله لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر چیست؟ مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:  ارتودنسی دندان کودکان چیست؟ + چه زمانی کودکان به ارتودنسی نیاز دارند؟

نحوه‌ی انجام عصب کشی دندان چگونه است؟

1- بی‌حسی (Anesthetic): این که بیماران نگران باشند که در زمان انجام عمل عصب کشی درد دارند یا خیر، کاملاً طبیعی است. تنها ممکن است بیماران در زمان ترزیق بی‌حسی کمی احساس سوزش و یا درد در لثه خود احساس کنند. آن هم پس از بی‌حسی کاملاً از بین خواهد رفت. بیمارانی که نیاز به عصب کشی دندان دارند، در طول عمل کاملاً بیدار و هوشیار هستند.

2- برداشتن پالپ دندان (Removing the pulp): پس از اینکه دندان بیمار کاملاً بی‌حس شد، دندانپزشک عمومی و یا اندودنتیست، با ایجاد یک شکاف کوچک بر روی دندان سعی می‌کند تا پالپ دندان را ببیند و پس از آن با کمک یک ابزار مخصوص که به آن فایل دندانپزشکی (files) می‌گویند، عصب دندان را قطع و آن را بیرون بکشد. نکته مهمی که اینجا وجود دارد این است که پاکسازی کانال عصب، نیاز به دقت بسیار زیادی دارد.

عصب کشی دندان

3- پر کردن موقتی (Temporary filling): معمولاً دندانپزشک در این مرحله سعی می‌کند تا شکافی را که بر روی دندان ایجاد کرده است را مسدود کند. در واقع با مسدود کردن شکاف دندان، از نفوذ میکروب و بزاق به درون کانال جلوگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:  پر کردن دندان، درمانی رایج و کارا

اتفاقات احتمالی پس از عصب‌ کشی دندان:

به طور کلی بیماران، پس از کاهش اثرات بی‌حسی در لثه و دندان خود احساس درد می‌کنند. این درد کاملاً طبیعی است و معمولاً دندانپزشک برای کاهش درد بیمار داروهای مسکن مانند استامینوفن تجویز می‌کنند. بیماران باید دقت داشته باشند که اگر درد آنها بسیار زیاد و بیش از چند روز طول کشید، نیاز است تا حتماً به دندانپزشک مراجعه کنند.

عصب کشی دندان

انجام عمل عصب کشی دندان، عمل دشواری نیست و بیماران می‌توانند خیلی زود زندگی عادی خود را ادامه دهند. تنها کافی است تا چند روز از جویدن غذاهای سِفت با دندان ترمیم شده خودداری کنند. بیماران پس از گذشت چند روز، مجدد به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنند. دندانپزشک پس از بررسی دقیق وضعیت دندان و عفونت آن، با کمک اشعه ایکس، اقدام به پُر کردن دائم دندان می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان ریشه و یا عصب کشی دندان چیست؟ را بخوانید.

بیشتر بخوانید:  بررسی دلایل بوی بد دهان کودکان + معرفی روش های درمان بوی بد دهان کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا