نماد سایت ایران دی دی اس

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان

دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و موجب افزایش اعتماد به ‌نفس می شوند. بلیچینگ بدون دردسرترین روش برای سفید کردن دندان‌هاست. روکش کامپوزیت، لمینت یا روکش سرامیکی دندان نیز از راه‌های دیگر سفید کردن دندان هستند. البته که بلیچینگ تنها چند درجه دندانها را روشنتر می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره بلیچینگ دندان بدانید.

چرا دندان‌ها تغییر رنگ می‌یابند؟

بد رنگ بودن دندان ها‌ یکی‌ از مشکلات رایج بیشتر مراجعین‌ به دندانپزشکی است. این‌ امر حتی‌در کسانی‌ که تصور می کنند که دندان های‌ آن ها سفید و معمولی‌ است، ضرورت‌ دارد. زیرا رنگدانه‌های مواد غذایی به‌ مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها‌ میشود. در مواردی‌ که دندان های‌ بیمار به دلایل ژنتیکی و یا مصرف برخی داروها به‌طور حاد بد رنگ شده‌اند و زیبایی‌ او را تحت تاثیر منفی قرار داده‌اند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رنگ لمینت bl3 را بخوانید.

جهت به دست آمدن نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که‌ این‌ امر در موفقیت بسیار مهم‌ است‌، زیرا که متناسب با علت، روش درمانی متمایز می شود.

مهمترین دلایل تغییر رنگ دندان ها

 1. تغییرات ژنتیکی
 2. مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید
 3. پوسیدگی دندان
 4. سیگار کشیدن
 5. استفاده از نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه و …
 6.  افزایش سن
 7. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

بلیچینگ دندان چیست؟ 

سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ روش حرفه‌ای است برای از بین بردن لکه‌ها و رنگدانه های نفوذ کرده به دندان. رنگدانه هایی که بوسیله مواد غذایی، دخانیات و ..‌ به ساختار مینای دندان نفوذ کرده اند و باعث تغییر رنگ دندان شده اند، توسط روش درمانی بلیچینگ پاکسازی میشوند.(اصلاح طرح لبخند چیست)

بلیچینگ یک روش کاملا علمی و پزشکی است که در آن از ماده مخصوصی به نام هیدروژن پراکساید برای از بین بردن رنگدانه‌های غیر طبیعیِ نفوذ کرده به دندان استفاده می‌شود. با مراقبت های بعد از بلیچینگ میتوانید سفیدی دندان های خود را به مدت طولانی تری حفظ کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترمیم دندان چیست را بخوانید.

مزایای بلیچینگ دندان

 1. بلیچینگ در مطب دندانپزشکی می تواند سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها به شمار بیاید.
 2. در طول روند انجام این روش هیچگونه درد و ناراحتی برای بیمار وجود ندارد.
 3. این روش هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی کند.
 4. هزینه بلیچینگ در مقایسه با سایر روش های درمانی مشابه، کمتر می باشد.
 5. سفید شدن دندان ها به کمک بلیچینگ اعتماد به نفس را افزایش می دهد.
 6. در صورتی که بلیچینگ با لیزر انجام گیرد، علاوه بر اینکه زمان درمان کوتاه تر می شود، هیچ گونه حساسیتی نیز برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

افرادی که نباید بلیچینگ دندان انجام دهند

اقدامات قبل از بلیچینگ

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم‌ که این روش بر روی پر کردگی‌ها، روکش‌ها، لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی‌ از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرم‌گیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می‌انجامد.

نکات مهم درباره بلیچینگ

معایب

با وجود اینکه سفید کردن دندان به کمک بلیچینگ مزیت های بسیاری دارد و اگر دندانپزشک متخصص و دارای مهارت این کار را انجام دهد، هیچگونه مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود، اما با ان حال معایبی نیز وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

بیشتربخوانید، بیشتر بدانید: روکش نازک لومینیرز

سخن پایانی

دانستیم که یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ دندان است. این روش نسبت به روش‌های جایگزین کم‌هزینه‌تر و ساده‌تر بوده و زمان کمی نیاز دارد. از طرفی نمی‌توان انتظار سفیدی کامپوزیت یا لمینت را از آن داشت. با این وصف در صورت مراقبت درست تاثیر بسزایی در زیبایی دندان‌ها و لبخند شما خواهد داشت.

خروج از نسخه موبایل