دندانپزشکیمواد و تجهیزات دندانپزشکی

محافظ دندان قروچه یا نایت گارد چیست؟ + بررسی مزایا و معایت نایت گارد

نایت گارد یا پوشش حفاظتی دندان یکی از تجهیزات دندان‌پزشکی است که به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی دندان برای افراد با توجه به نوع مشکلشان و به تجویز پزشک استفاده از آن توصیه می شود. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را هرچند به صورت مختصر اما مفید در خصوص این پوشش محافظ دندان و عوارض استفاده از آن در اختیار شما خوانندگان عزیز و محترم قرار دهیم؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید.


فهرست مطالب


نایت گارد چیست؟

همانطور که گفتیم استفاده از نایت گارد (night guard teeth) برای افرادی که هنگام خوابیدن دچار دندون قروچه یا بروکسیم میشوند بهترین راه حل است. نایت گارد به محافظ دندان قروچه نیز معروف است.بدین صورت که نایت گارد را شبها به هنگام خوابیدن درون دهان قرار میدهند. البته از نایت گارد فقط برای درمان دندون قروچه استفاده نمیشود بلکه مشکلات دیگری مانند خر و پف کردن، اختلال مفاصل فکی، اختلال مفاصل گیج گاهی و آپنه یا همان وقفه تنفسی در هنگام خواب را به صورت خفیف تا متوسط را رفع میکند.

نایت گارد

برخی از افراد بر اساس تجویز پزشک از نایت گارد نه تنها در هنگام خوابیدن بلکه در هنگام ورزش کردن برای محافظت از دندان، لثه و لبها استفاده میکنند. نایت گاردها به محافظ دندان قروچه و یا گاردهای دهانی نیز معروف هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره رادیوگرافی پری اپیکال را بخوانید.

معرفی انواع نایت گارد

به صورت نایت گارد به 3 دسته اصلی تقسیم بندی میشوند که قصد داریم در زیر هر کدام از آن ها را برایتان شرح دهیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید. نکته ای که باید عرض کنیم این است که شما میتوانید در سه مدل نایت گارد را میتوانید از فروشگاه های لوازم پزشکی و داروخانه های معتبر خریداری نمایید.

نایت گارد پیش ساخته

این نوع از نایت گارد ها معمولا نسبت به دو نوع دیگر ارزان تر بوده و چون از قبل آماده شده اند، میتوان آن ها از از فروشگاه های لوازم ورزشی و داروخانه ها تهیه کرد. محافظ های دندان پیش ساخته به دلیل حجیم بودن باعث دشوار شدن تنفس و اختلالاتی هنگام صحبت کردن فرد خواهد شد و باید به منظور تناسب با دندان های شخص کارهایی بر روی انجام گیرد. همچنین به دلیل محافظت کم این محصول، معمولا دندان پزشکان خرید آن را توصیه نمی کنند.

بیشتر بخوانید:  آنچه درباره ی مراقبت از دندان کودکان باید بدانید

نایت گارد بویل اند بایت

این نوع از محافظ ها به دلیل استفاده از مواد ترموپلاستیک در ساخت آن نسبت به نایت گاردهای آماده بهتر بوده و در انواع فروشگاه های کالای ورزشی معتبر یافت می شود. طریقه استفاده از آن نیز بدین صورت است که به منظور نرم شدن و حالت انعطاف پذیری، باید آن را درون آب گرم به مدت چند دقیقه قرار داده و سپس با فشار انگشت و زبان بر روی دندان های خود قرار داد تا فرم و شکل متناسب با دندان ها را به خود بگیرد.

نایت گارد سفارشی

این نوع از محافظ ها نیز بر اساس تجویز دندانپزشک و دستورالعمل های لازم او در آزمایشگاه های حرفه ای متناسب با فرم و اندازه دندان های فرد ساخته می شود. در واقع پزشک قالب دندان های شما را به آزمایشگاه فرستاده و در آنجا به وسیله یکسری مواد خاص محافظ متناسب با دندان شما طراحی و ایجاد می شود. با توجه به سفارشی بودن این محصول از لحاظ قیمتی کمی گران تر از دو مدل دیگر بوده؛ چراکه به دلیل راحتی فرد هنگام استفاده وقت و زمان بیشتری صرف ساخت آن می شود.

نایت گارد خروپف

یکی دیگر از مدل های پر فروش و پر کاربرد نایت مدل خروپف است که این مدل از محافظ زمانی استفاده میشوند که فرد با مشکل خروپف کردن مواجه باشد و با دستور پزشک متخصص حلق و بینی تجویز شده باشد میتوان آن را خریداری کرد و با استفاده از این مدل با برای ثابت نگه داشتن زبان و کام نرم و باز گذاشتن مجرای تنفسی مشکل خروپف را حل کرد.

نایت گارد نرم و سخت

بسیاری از محافظ های دندانی که از قبل ساخته شده اند و بازار یافت میشوند از آکریلیک سخت ساخته شده اند و دلیل اصلی آن عبارت است از جلوگیری از پس زده شدن توسط دندان ها. اما نایت گارد نرم را نیز میتوان به راحتی در بازار یافت و خرید نایت گارد نرم از داروخانه های معتبر را انجام داد، استفاده از نایت گارد های نرم بسیار آسان تر از دیگر مدل ها بوده و زمانی این مورد پیشنهاد میشود که مشکل بیمار وجود دندان قروچه و … نباشد و جز مشکلات جزیی قرار گیرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره آمالگام دندان را بخوانید.

چه زمانی از نایت گارد استفاده میکنیم؟

 • تمامی افرادی که در طول شب دندان‌های خود را به یکدیگر فشاری بیش از حد عادی میدهند و عادت به دندون قروچه دارند باید از محافظ دندان استفاده کنند که استفاده از آن محدودیت سنی نداشته و مناسب برای تمامی افراد بزرگسال و کودکان است.
 • تمام کسانی که تحت درمان ارتودنسی هستند در شرایطی که احتمال آسیب رسیدن به ابزارهای ارتودنسی و بریسی که استفاده میکنند وجود داشته باشد، بهتر است از محافظ دندان استفاده کنند. بدین علت که در صورت وارد شدن ضربه و یا فشاری به صورت مستقیم به فک احتمال آسیب رسیدن به بریس و ابزار ارتودنسی وجود دارد.
 • تمام کسانی که در رشته‎ های مختلف ورزشی فعالیت دارند  احتمال ورود ضربه غیر مستفیم و ورود ضربه مستقیم به ناحیه فک و دهان را دارند به همین علت باید از دندان‌های خود به خوبی محافظت کنند. محافظ دندان برای تمامی ورزشکاران که در معرض ضربه احتمالی به فک خود هستند الزامی است. در تمامی ورزشها مثل بوکس، ژیمناستیک، دوچرخه سواری و… احتمال ورود ضربه مستقیم و غیر مستقیم به فک وجود دارد.
 • یکی از مهم ترین ریسک های کاشت ایمپلنت دندان، ضربه به ناحیه دهان پس از کاشت دندان می باشد که می تواند سبب شود که دندان ایمپلنت شده لق شود و این اتفاق می تواند منجر به از بین رفتن ایمپلنت شود. در بسیاری از مواقع به افراد توصیه می شود تا برای حفظ ایمپلنت خود از ضربه گیر دهان یا نایت گارد دندان استفاده کنند تا از این طریق فشار ناشی از ضربه به دهان خود را به حداقل برسانند.
بیشتر بخوانید:  لایت کیور چیست؟ + معرفی انواع لایت کیور دندانپزشکی + بررسی کاربرد آن در دندانپزشکی

چگونه نایت گارد مناسب پیدا کنیم؟

برای آن که بتوانید یک نایت گارد مناسب پیدا کنید باید به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک زمانی که از دندانهای فک بالا و دندانهای فک پایین شما یک قالب تهیه میکند آن را به لابراتوار فرستاده تا  بهترین محافظ دندانی را با استفاده از این قالب‌ها  تهیه کنند و زمانی که ساخت آن به اتمام رسید دندان پزشک آن را تحویل بیمار  میدهد.

نایت گاردی که ساخته میشود در زمان استفاده  به دلیل فاصله‌ای که ما بین دندانها ایجاد میکند از ساییده شدن دندانها به یکدیگر جلوگیری میکند اما روند درمانی آن به این صورت است که ارتفاع دندانها را زیاد میکند، در این صورت  عضلات فک و صورت به قرار گرفتن در این حالت عادت کرده و پس از اتمام دوران درمان دیگر دچار دندون قروچه نمیشوید.

چگونگی انتخاب یک نایت گارد دندانی خوب:

نایت گارد شما باید دو کار انجام دهد؛ اولا راحت متناسب با شکل دندان های شما باشد و مهمتر از همه، وظیفه خود برای محافظت موثر از دندان های شما را انجام دهد. عمدتا دو عامل وجود دارد که راحتی و اثربخشی گارد شبانه مورد نظر شما را تعیین می کند. اول نوع مواد و دوم ضخامت آن ها.

بیشتر بخوانید:  بررسی تخصصی انواع لمینت دندان و کاربردهای آن

این ماده تعیین می کند که محافظ شبانه در برابر دندان چه واکنشی دارد و ضخامت آن نیز میزان حجیم بودن آن را در دهان تعیین می کند. هر دو عامل به راحتی و دوام محافظ شب کمک می کند.

یافتن بهترین محافظ شبانه برای شما زمانی ممکن می شود که بدانید اولا چه موادی باید در آن به کار رفته باشد و دندان های شما به چه ضخامتی از آن نیاز خواهند داشت. در این رابطه می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید با توجه به شرایطی که دارید بهترین گارد شبانه را به شما معرفی کند.

مزایای استفاده از نایت گارد چیست؟

به طور کلی در یک دسته بندی کلی اگر بخواهیم به بخشی از مزایا و کاربرد استفاده از محافظ های پوششی دندان اشاره کنیم؛ می توان موارد مطرح شده در قسمت زیر را نام برد :

 • توقف درد ناشی از فشار وارد بر فک هنگام دندان قروچه
 • محافظت از لثه و مینای دندان فرد
 • کاهش خطر به هم خوردن تراز دندان ها
 • خواب بهتر فرد در شب هنگام
 • امکان ساخت سفارشی آن برای هر فرد و متناسب با دندان های او
 • مهار دندان ها و محافظت در برابر حساسیت های دندانی ( گرم و سرد)
 • و….

عوارض استفاده از محافظ دندان چیست؟

اگرچه عوارض نایت گارد نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است اما بهتر است که قبل از هر اقدامی برای استفاده از این محصول حتما با معایب آن آشنا باشید تا استفاده صحیح تری از آن به عمل آید. همانطور که اشاره شد اگر از نایت گاردهای آماده برای محافظت از دندان های خود بخواهدی استفاده کنید از آنجا که قالب دندان شما با فرم و شکل آن تفاوت هایی دارد.

نایت گارد

ممکن است هنگام خوردن غذا، تنفس و صحبت مشکلاتی برای فرد ایجاد کرده که موجبات نارضایتی او را به دنبال خواهد داشت.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ابزارهای ارتودنسی را بخوانید.
بنابراین یک نایت گارد خوب باید از ویژگی های زیر برخوردار بوده تا به هنگام استفاده به منظور انجام فعالیت های ورزشی خاص یا دندان قروچه های ناشی از استرسی برای فرد مشکل ایجاد نکند :

 • مقاوم و با دوام با ضخامت کافی
 • راحت و عدم اختلال هنگام تنفس، گفتار و بلع غذا
 • تمیز کردن آسان آن
 • و…

محافظ های دندان کاربرد فراوانی داشته و معمولا ورزشکاران یا برخی از افراد به دلایل مختلف جهت محافظت از سایش دندان های خود از این وسیله کاربردی استفاده می کند. اما  یکی از نکات مهم به هنگام استفاده از نایت گاردها رعایت موارد بهداشتی و مراقبتی است که در قسمت زیر به چند مورد از این نکات اشاره شده است :

 1. مسواک زدن و نخ دندان قبل از استفاده نایت گارد
 2. نجویدن غذا حتی الامکان هنگام استفاده از محافظ دندان
 3. شستن آن بعد از هر بار استفاده با آب سرد، صابون و یا خمیر دندان
 4. نگهداری و مراقبت از محافظ دندان در جعبه مخصوص خود
 5. خودداری از خم کردن آ ن
 6. عدم قرارگیری جعبه نایت گارد در زیر نور مستقیم آفتاب به منظور جلوگیری از تغییر رنگ آن
 7. تعویض به موقع آن به خصوص برای کودکان در حال رشد هر 12 تا 18 ماه یکبار
بیشتر بخوانید:  روش انجام ایمپلنت فوری + قیمت ایمپلنت 1402

سخن پایانی

شما در این مقاله با نایت گارد آشنا شدید. همچنین از انواع آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا غذا خوردن با نایت گارد امکان پذیر است؟

اگرچه محافظ های دندانی که به سفارش فرد برای او در آزمایشگاه های حرفه ای ساخته اند به دلیل تناسب و فیکس شدن با دندان های او هیچ مشکلی را برای فرد هنگام صحبت کردن پیش نخواهد آورد اما توصیه می شود که با این وسیله تحت هیچ شرایطی غذا نخورند. علت این امر گیر کردن ذرات مواد غذایی بین محافظ و دندان های می باشد و بدین ترتیب امکان رشد باکتری ها در یک اکو سیستم عالی به هنگام خواب شبانه فراهم می شود بنابراین هر فرد باید قبل از غذا خوردن محافظ دندان خود را در آورده و به هنگام خواب یا استفاده مجدد در طول روز آن را تمیز شسته و خشک نگه دارد تا از ایجاد شرایطی برای پوسیدگی دندان ها ممانعت شود.

آیا استفاده از محافظ دندان هنگام ارتودنسی امکان پذیر است؟

خیر. علت این امر در واقع سیم کشی های دندان که سبب اختلال در قرار گرفتن محافظ بر روی دندان ها می شود و همچنین این که به هنگام ارتودنسی دندان ها نیاز به جابجایی و حرکت دارند تا در مکان درست خود قرار گیرند. البته شرایطی وجود دارد که بنابر توصیه پزشک می توان به هنگام دندان قروچه های شدید که باعث اختلال در خواب فرد می شود، از گارد های شل و نرمی که باعث محدودیت در حرکت دندان ها نخواهد شد؛ می توان استفاده کرد همچنین قرار گرفتن سیم کشی دندان بر روی بخشی از فک ( یا دندان های بالا و یا دندان ها پایین) از جمله راه حل هایی است که می توان از نایت گارد در ردیف بدون سیم کشور با مشورت پزشک متخصص ارتودنسی به کار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا