دندانپزشکیمواد و تجهیزات دندانپزشکی

لایت کیور چیست؟ + معرفی انواع لایت کیور دندانپزشکی + بررسی کاربرد آن در دندانپزشکی

لایت کیور دندانپزشکی یکی از پرکاربردترین دستگاه های مورد استفاده در مطب های دندانپزشکی است. در هنگام خرید و دیدن قیمت دستگاه لایت کیور دندانپزشکی حتما باید موارد حرفه ای و فنی را مد نظر داشته باشیم. یا اینکه میتوایند با مشاورین حرفه ای فروشگاه اینترنتی پیشرودنت مکاتبه کنید و از مشاوره های رایگان خرید دستگاه لایت کیور استفاده ببرید. تجربه های پیشرودنت در فروش و خرید لایت کیور با قیمت های مناسب را داشته باشید. لایت کیور به عنوان مکملی ضرروی در تکمیل فرآیند پر کردن دندان بسیار موثر است. در این مقاله سعی میکنیم با لایت کیور دندانپزشکی آشنا بشیم. و اصول کار دستگاه لایت کیور را به صورت علمی و حرفه ای بررسی میکنیم.


فهرست مطالب


لایت کیور چیست؟

لایت کیور یکی از ابزاری است که در زمینه ی ترمیم دندان های پوسیده کمک میکند. همچنین دستگاهی است که به وسیله نور بنفش مواد ترمیمی دندان را سفت می کند.

لایت کیور

در حقیقت این ابزار را میتوان به عنوان رقیب آمالگاماتور معرفی نمود. وظیفه ای که این ابزار به عهده دارد این است که دندان های پوسیده رو ترمیم میکند. اما نه مانند آمالگاماتور با استفاده از ترکیب آمالگام و جیوه. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آمالگام دندان چیست را بخوانید.

معرفی انواع لایت کیور

لایت کیورها در دو نوع هالوژنی و LED وجود داشته که هر دو نوع آن را بررسی می‌کنیم.

1. لایت کیور هالوژنی:

لایت کیور هالوژنی جزو اولین دسته از لایت کیورها می‌باشند. لامپ هالوژنی مصرف برق بالایی داشته و به همین دلیل گرمای زیادی تولید می‌کند. در نتیجه در این دسته از لایت کیورها شاهد یک فن خنک کننده هستیم. لایت کیورهای هالوژنی عموما وزن زیادی داشته و به دلیل وجود فن خنک کننده، صدای زیادی نیز تولید می‌کنند.

2. لایت کیور LED:

لایت کیورهای LED، نوع جدیدتر لایت کیورها می‌باشند که مصرف برق پایین و عدم تولید گرما در آن باعث شده تا محبوبیت بیشتری پیدا کنند. در این نوع از لایت کیورها خبری از فن خنک کننده نیست. چراکه گرمای تولید شده توسط LED بسیار کمتر از لامپ هالوژنی می‌باشد.همچنین لایت کیورهای LED مشکلاتی از جمله صدای زیاد، بزرگی و سنگینی، که در لایت کیورهای هالوژنی شاهد آن بودیم را ندارند. تنها نقطه ضعف لایت کیورهای LED این است که طول موج آن نسبت به لایتکیور هالوژنی در بازه کوچکتری قرار دارد.

نحوه عملکرد لایت کیور هالوژنی چگونه است؟

لایت‌ کیور با لامپ هالوژنه، دارای فن برای خنک کردن یا کمپرسور هوا است. کلیدها با دقت بالا، زمان انفجار (یا تخلیه انرژی) را کنترل می‌کنند و رفلکتور دسته‌های انرژی را از مسیر هدایت نور عـبــور مــی‌دهــد. قــدرت تــابــش در لایــت‌کیـورهـا مـتـفـاوت و از ۱۰۰ مـیلی‌وات بر سانتی‌متر مربع تا ۳۰۰۰ مـیـلـی‌وات بـر سـانـتـی‌مـتـر مـربـع هـسـتـنـد که دندانپزشک می‌تواند بر اساس نیاز خود تابش‌های مـتـفاوت را انتخاب کند.

لایت کیور هالوژنی

در کل میتوان گفت این دستگاه ها در قسمت داخـل خـود دارای ۸ قـسمت هستند که مهم‌ترین آن‌ها وجود مدار الکترونیکی است که کنترل جریان نـور را بـه ‌عهده دارند. همچنین این دستگاه برای تنظیـم ولتـاژ خـود از یـک تـرانس تبدیل ولتاژ بهره می‌گیرند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رادیوگرافی پری اپیکال چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره سنگ لوزه و راه های درمانی آن

آیا اشعه آبی لایت کیور ، با لیزر متفاوت است؟

دستگاه لایت کیور دستگاهی متفاوت از لیزر می باشد. ولی بسیاری از درمان هایی که با این دستگاه انجام می شود، با دستگاه لیزر هم قابل انجام می باشند. البته دستگاه لیزر کاربرد‌های بسیار متنوع تر و گسترده تری در دندانپزشکی دارد و هر روز جنبه‌های جدیدی از کاربرد تکنولوژی لیزر در دندانپزشکی، معرفی می شود.

مواد پرکردنی همرنگ دندان (کامپوزیت‌ها) شایع ترین موادی هستند که با دستگاه لایت کیور عملیات سفت شدن (ستینگ) آن‌ها آغاز می شود.کامپوزیت‌هایی هم هستند که بدون استفاده از این دستگاه ستینگ (سفت شدن) آن‌ها صورت می گیرد. در ارتودنسی هم گاهی برای چسباندن ابزارهای ارتودنسی مانند براکت،محکم شدن ماده ای که برای چسباندن استفاده می شود با دستگاه لایت کیور انجام می شود. نکته مهم این است که بدانیم نور آبی هیچ کدام ازاین دستگاه‌های دندانپزشکی خطری را متوجه ما نمی‌کنند، ازنوع نور مرئی (سرد) بوده و بنابراین جنس پرتوهای لیزر هم نیستند.

اشعه آبی رنگی  این دستگاه که به دندان تابانده می شود چقدر مضر است؟

نور آبی رنگی که در هنگام درمان بوسیله دستگاه لایتکیور به دندان بیمار تابانده می شود در طیف نور های مرئی بوده و از جنس نورهای فرابنفش و لیزر نمی باشد ، تنها تفاوت این نور در شدت بالای آن است ، البته نور لایت کیور هیچگونه آسیبی به بافت دهانی بیمار وارد نمی کند و فقط اگر افراد به مدت طولانی به نور لایتکیور نگاه کنند همانند کسانی که در معرض طولانی مدت نور خورشید قرار دارند ممکن است به بیماری های چشمی از جمله آب مروارید دچار شوند . به همین دلیل است که دندانپزشکان و دستیاران آنها در هنگام استفاده از لایتکیور از عینک های مخصوص و تلق های نارنجی رنگ استفاده می کنند تا از تماس چشمی مستقیم با این نور آبی رنگ معروف جلوگیری کنند.

لایت کیور با آمالگاماتور چه تفاوتی است؟

در صورتیکه بخواهیم این دستگاه را با آمالگاماتور مقایسه کنیم ، میتوان گفت که تفاوت این دو دستگاه در ماده است که برای کار و ترمیم استفاده میشود ، به زبان دیگری آمالگاتور برای کار با آمالگام دندانی است و لایتکیور برای ترمیم های کامپوزیتی مورد استفاده قرار میگیرد . کامپوزیتها و طبیعی بودن آن در ظاهر با دندان های طبیعی باعث شده است جزو محبوب ترین مواد پرکردنی دندان باشند و به همین دلیل استفاده از این دستگاه بیشتر از آمالگاماتور کاربرد دارد .

بیشتر بخوانید:  لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

همچنین بعلت اینکه مواد کامپوزیتی برای قرارگیری بر روی دندان نیاز به تراشیده شدن کمی دارند و با استفاده از این دستگاه نیز به سرعت ساختار مستحکم و قابل قبولی را میگیرند نیز یکی دیگر از این تفاوت هاست ، چرا که پرکردنی آمالگالم بعلت ساختاری که دارد نیاز به تراشیده شدن زیادی از دندان دارد و آمالگاماتور برای محکم شدن این ماده نیاز به تابش بیشتری نسبت به لایت کیورها دارد .

دندانپزشک چگونه از لایت کیور استفاده میکند؟

پوسیدگی دندانها در حال حاضر یکی از رایج ترین مشکلات مردم نه تنها در کشور ما بلکه در سطح جهانی میباشد. به منظور پرکردن فضای خالی دندان معمولا از انواع مختلف پرکردنی های دندان استفاده میکنند که در این میان کامپوزیت جزو محبوب ترین آنها می باشد . از آنجایی که کامپویت به خودی خود نرم میباشد باید به وسیله ای آن را محکم کرد و اینجاست که لایت کیورها مورد نیاز میشوند . ترمیم دندان ها با استفاده از کامپوزیت و لایتکیور بسیار وقت گیر و نیز تخصصی است. بالاتر بودن هزینه ی آن هم به همین دلیل بوده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ابزارهای ارتودنسی را بخوانید.

زمانی که دندانپزشک قصد دارد که با استفاده از این دستگاه دندان های یک بیمار را ترمیم کند. باید دقت کافی را به خرج دهد تا مشکلی در کار پیش نیاید. یکی از بزرگترین مشکلاتی که امکان دارد رخ بدهد این است که رنگ آن دچار مشکل شود.

مهمترین مشخصات لایت کیور چیست؟

Light Cure یکی از مهمترین و کاربردی ترین محصولات هر مطب و کلینیک دندانپزشکی است. به همین منظور برای خرید لایتکیور مناسب باید توجه کافی به مشخصات آن داشته باشیم. به همین منظور مهمترین مشخصات لایتکیور را مورد بررسی قرار م دهیم.

توان خروجی

از مهمترین پارامتر هایی که میتواند لایت کیور با کیفیت را از سایر برندها متمایز کند توان خروجی آن است. بیشتر LED Light Cure ها توان خروجیشان بیشتر از ۱۰۰۰ mW/cm2 است. این میزان توان خروجی می تواند بخوبی پروسه Curing را انجام دهد. مسلما اگر توان خروجی بیشتر باشد زمان لازم برای انجام curing کمتر می شود. همچنین باید توجه نمود که dental curing light هایی که توان بیشتری دارند عمق بیشتری را هم cure می کنند. بنابراین باید به توان خروجی لایت کیور توجه نمود تا زمان بیش از حد مورد آسیب رساندن به بیمار نشود.

طول موج خروجی

سوال مهم اینجاست که چرا طول موج لایتکیور مهم است؟ مواد کامپوزیت از Photoinitiator های متفاوتی استفاده می کنند. لذا طول موجهای متفاوتی مورد نیاز هست که بتوان به درستی و تا عمق مناسبی پروسه curing را انجام داد. نکته قابل توجه این است که حتی برای کامپوزیت های تولید از یک کمپانی Photoinitiator های متفاوتی وجود دارد. بنابراین جهت بالا بردن کیفیت کار و همچنین رضایتمندی بیماران توجه به این ویژگی اهمیت بالایی دارد.

لایت کیور هایی که از لامپ هالوژن استفاده می کنند دارای طیف وسیع تری از طول موج ها هستند. به همین علت برای مواد بیشتری می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. درمقابل آنها لایت کیورهایی که از LED برای کیور کردن استفاده میکنند طول موج های محدودتری را ساطع میکنند. معمولا طول موج های LED Light Cure بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر می باشد.
با توجه به مطالب این قسمت می توان نتیجه گرفت که خرید لایت کیور با طول موجهای وسیعتر مناسبتر است.

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره حفره خشک دهان

مدهای برنامه ریزی شده (Programmed Modes)

نحوه کیور کردن کامپوزیت ها کاملا به دندانپزشک بستگی دارد. در واقع این عمل کاملا سلیقه ای می باشد. بعضی با خروجی و توان کم شروع می کنند و آن را به تدریج افزایش می دهند. اما بعضی دیگر ترجیح می دهند تا با توان کم لایت کیور این پروسه را انجام دهند. استفاده از خروجی و توان کم Light Cure باعث می شود تا از جمع شدن مواد مصرفی جلوگیری شود. همچنین گزینه مناسبی برای عدم آسیب رساندن به بافت ها می باشد. مدهای کاری Light Cure نتنها برروی توان خروجی برنامه ریزی شده بلکه زمان هم بعنوان پارامتر درنظر گرفته شده است.

زاویه سری لایت کیور

یکی مهمترین فاکتور هایی که باید برای خرید لایتکیور مناسب درنظر گرفت سری آن است. درواقع نور LED Light Cure ها باید بصورت عمودی بر روی دندان تابیده شود تا موثر تر واقع شود. اهمیت این امر زمانی مشخص میشود که دندان های مختلف را در نکان های منفاوت دندان با هم مقایسه کنیم. تابش عمودی نور LED Light Cure برای دندانهای آسیاب که در انتهای دهان قرار میگیرند اهمیت این موضوع را نشان میدهد. به همین منظور استفاده از سرهای مختلف لایت کیور با زاویه های مختلف کمک بسزایی در افزایش کیفیت کار میکند. این موضوع همچنین کار با دستگاه و کیور کردن دندان را راحت تر می کند.

ساخت ارگونومی لایت کیور

نحوه قرار گرفتن لایت کیور در دست و راحتی کار با آن یکی از عوامل موثر می باشد. دسترسی راحت و کار با دکمه های موجود برروی لایت کیور شما را در انجام کار کمک می کند.

طول عمر باطری

در هنگام خرید لایتکیور حتما به مشخصات باطری آن دقت کنید. طول عمر باتری باید بگونه ای باشد که در طول یک روز شما نیاز به شارژ مجدد آن نداشته باشید. درصورت استفاده زیاد از لایت کیور توجه داشته باشید که قابلیت استفاده بیسیم میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

نکات مهم در خرید و قیمت گذاری دستگاه لایت کیور چیست؟

به عنوان نکته ی آخر باید متذکر شویم که تغییر ماهیت دستگاه های لایت کیور در اثر تعمیر غیر اصولی و یا تعویض غیر اصولی قطعات دستگاه، بخصوص لامپ LED داخل آن، منجر به تغییر زیاد در انرژی تابیده شده به کامپوزیت می شود. متاسفانه اکثر LED های فرابنفش و آبی رنگ موجود در بازار بسیار بی کیفیت و معمولا از سفارشات بی هویت چینی هستند.

بیشتر بخوانید:  اندودنتیست کیست؟

معمولا دلیل ارزان بودن آنها طول عمر پایین و سطح نور و روشنایی کمتر آنها است. به همین دلیل توصیه می شود که در صورت تعمیر دستگاه لایتکیور خود، حتما از کانال مشاوره تخصصی با افراد مجرب، انتخاب مناسبی برای لامپ جایگزین داشته باشید.

لایت کیور چینی دندانپزشکی

در غیر این صورت اگر لامپ تعمیر شده ی شما دچار کاهش توان نوری شده است، لازم است برای حفظ سلامت بیمار و افزایش طول عمر کامپوزیت به کار رفته، حتما مدت زمان بیشتری به نسبت گذشته، دستگاه لایتکیور را بر روی کامپوزیت قرار داده و نوک دستگاه را در حد امکان به دندان نزدیک کنید.

به عنوان مثال اگر عدد دستگاه اندازه گیری برای لایتکیور شما ۶۰۰ (mW/cm2) بوده است و قبلا ۲۰ ثانیه عمل سخت سازی کامپوزیت را انجام می دادید، و اکنون همان دستگاه اندازه گیری برای لایت کیور تعمیر شده ی شما عدد ۳۰۰ (mW/cm2) را نشان می دهد، حتما لازم است که حداقل به مدت ۴۰ ثانیه عمل سخت سازی کامپوزیت را انجام دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لایت کیور آشنا شدید.همچنین از کاربرد و مشخصات آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

لایت کیور به چه علت مهم است؟

اگر برای انواع کارای ترمیمی به دندانپزشک مراجعه کرده باشید قطعا میزان استفاده و همچنین کاربردی بودن این ابزار بر شما پوشیده نخواهد بود و با جرات میتوان گفت که این ابزار از جمله دستگاه های مهم و پر استفاده در مطب های دندانپزشکی میباشد . به همین دلیل است که دندانپزشک با تجربه و دقیق همانند سایر اقلام پزشکی خود که برای تهیه آن وقت و زمان میگذارد برای این ابزار نیز چنین اقدامی را انجام داده و نکات بسیار زیادی را برای خرید آن در نظر میگیرد که مهم ترین آن داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش این دستگاه است تا بتواند به مراجعین خود خدمت رسانی مطلوب تر و با کیفیت تری را ارائه دهد.

بهترین راه برای تمیز کردن لایت کیور چیست؟

عموما مناسب ترین راه ها جهت ضدعفونی کردن لایت کیور ها اتوکلاو کردن است. در مورد بدنه باید با محلول ضدعفونی و گاز والکل استفاده کرد اگر جنس بدنه فلز باشد میتوانید از محلول ضدعفونی با کیفیت استاندارد استفاده کنید در صورتی که جنس بدنه لاکی باشد توصیه میشود از محلول ضدعفونی فاقد الکل توصیه میشود استفاده شود. اما ترجیحا زمان استفاده بهتر است از شید های مخصوص دستگاه کیورینگ استفاده شود. برای ضدعفونی کردن سری ها عموما بهتر است زمان کیورینگ از سلفون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا