مشکلات و ناهنجاری دندان

لمینت دندان چیست؟ + بررسی انواع مدل لمینت دندان و مزایا و معایب آنها

این روزها یکی از رایج ترین راه حل هایی که برای زیباتر و سفید شدن رنگ دندان ها ارائه می شود، لمینت دندان است، اما لمینت انواع متفاوتی دارد که هر یک جنس، مزایا، معایب، ماندگاری و قیمت متفاوتی دارد. آیا با انواع لمینت دندان آشنایی دارید؟ کدام نوع پرسلین ونیر برای شما بهتر است؟ بهترین لمینت دندان چیست و از چه موادی ساخته شده است؟ اگر جواب سوال های خود در خصوص این روش اصلاح طرح لبخند نمی دانید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. در این مقاله به طور اختصاصی درباره انواع لمینت صحبت خواهد شد.


فهرست مطالب


لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا ونیر پرسلن، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار می رود. جنس لمینت از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله ی بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده می شود. لمینت به صورت لایه های نازکی روی سطح دندان قرار می گیرد و ایراد های دندان را می پوشاند.

معرفی انواع لمینت دندان

در بخش قبل اشاره کردیم که انواع لمینت دندان به 4 دسته تقسیم می شوند اما دو نوع آن یعنی لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی به دلیل کاربرد و محبوبیت فراوانی که دارند، بیشتر در بین افراد شناخته شده هستند. در ادامه این بخش قصد داریم که جزئیات هریک از انواع لمینت دندان را به همراه مزایا و معایب آنها ارائه کنیم.

لمینت دندان

اولین نوع لمینت که به توضیح آن میپردازیم، روش لمینت سرامیکی است که بسیار پرطرفدار میباشد.

1- لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان یا پرسلین ونیر زیباترین، کم ضررترین و ماندگارترین نوع لمینت دندان است، به همین خاطر است که بیشتر بیماران از این مدل استفاده میکنند. در پرسلین ونیر یک پوسته نازک پلاستیکی 0/5 میلی متری، بر روی دندان هایی که توسط دندان پزشک تراشیده شده است و با استفاده از باند های مخصوص چسبانده می شوند. در روش لمینت سرامیکی، بعد از تراشیدن مینای دندان، قالب های گرفته شده از دندان به لابراتوار فرستاده می شوند و در طول مدت آماده سازی قالب ها روکش ها یموقتی به بیمار داده می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دندان چیست را بخوانید. به همین خاطر مدت زمان لمینت دندان سرامیکی حداقل 3 هفته است و به چندین جلسه مراجعه نیاز دارد. این نوع لمینیت دندان دارای مزایای بی شماری می باشند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

مزایای لمینت سرامیکی:

مهم ترین مزایای لمینت سرامیکی عبارتند از:

 • لمینت های سرامیکی استحکام و ثبات بیش تری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند
 • این روکش به سبب سطح صاف آن کمتر دچار لکه می شوند.
 • نیازی به بی حس کردن دندان برای نصب این نوع لمینت ها نیست.
 • احتمال شکستگی و آسیب آن بسیار کم است.
 • دوام و طول عمر بالاتری نسبت به انواع مشابه دارد، به طوری که با مراقبت درست تا 20 سال هم دوام می آورد.
 • با محیط دهان بسیار سازگار است و باعث بروز حساسیت نمیشود.
 • لمینت سرامیکی دندان بسیار شفاف و نازک است و ظاهر طبیعی دارد.
بیشتر بخوانید:  اندودنتیست کیست؟

معایب لمینت سرامیکی:

هر روشی در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد و لمینت سرامیکی دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست. با اینکه عوارض این روش چیزی از نکات مثبت آن کم نمیکند اما باید پیش از انجام هر اقدامی با این معایب آشنا شوید. از جمله معایب ونیر پرسلین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهم ترین عیبی که به این روش می توان وارد کرد این است که در صورت شکسته شدن لمینت، کل روکش دندان باید عوض شود و امکان ترمیم کردن تنها آن قسمت وجود ندارد.
 • دندانپزشک ناگزیر است که مقداری از مینای دندان را برای چسباندن لمینت بتراشد. این مقدار به اندازه ضخامت روکش است و برای طبیعی سازی ظاهر دندان لمینت شده میباشد.
 • عمر مفید لمینت های سرامیکی در بهترین حالت 20 سال می باشد، بعد از گذشت این مدت زمان نیاز است تا لمینیت ها تعویض شوند.
 • امکان استفاده از لمینت ها سرامیکی برای دندان هایی که خرابی زیادی دارند وجود ندارد.
 • بعد از چسباندن پرسلین ونیر بر روی دندان دیگر امکان تغییر شکل و یا تغییر رنگ وجود ندارد.
 • هزینه این روکش نیز نسبت به دیگر انواع لمینت بالاتر می باشد.

2- لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی یکی دیگر از انواع لمینت دندان می باشد که به کامپوزیت ونیر نیز معروف است. این روش یکی از روش های متداول موجود برای ترمیم فرم، اندازه و رنگ دندانها می باشد. مواد کامپوزیتی که ترکیبی از مواد آلی و معدنی میباشد (همان مواددی که برای پر کردن دندان استفاده میشود) و خاصیت چسبندگی دارند. دندان پزشک مواد کامپوزیتی را روی دندان ها می چسباند و سپس اندازه و شکل دندان را تنظیم میکند. کامپوزیت ونیر در بین انواع لمینت دندان، به روش مستقیم مشهور است زیرا بر خلاف لمینیت سرامیکی نیازی به ارسال قالب دندان به آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی ندارد و تنها در یک جلسه روکش ها نصب می شوند. همچنین در این روش اصلاح طرح لبخند، تراش دندان کمتر از پرسلین ونیر میباشد و حتی گاهی اصلا نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.

مزایای کامپوزیت:

از جمله مزایای لمینت کامپوزیتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزان قیمت تر بودن نسبت به لمینت های سرامیکی
 • در کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست
 • طبیعی به نظر رسیدن کامپوزیت ونیر
 • همرنگ بودن با دندان های طبیعی
 • درصورت شکستگی به راحتی ترمیم می شود
 • به لثه آسیب نمیرساند
 • طول درمان آن بسیار کوتاه تر از لمینت سرامیکی دندان است

معایب لمینت کامپوزیتی:

معایبی که می توان برای لمینت های کامپوزیتی در نظر گرفت، موارد زیر هستند:

 • طول عمر بسیار کوتاه تری نسبت به لمینت های سرامیکی دارند.
 • کامپوزیت ونیر استحکام و مقاومت کم تری نسبت به لمینت های سرامیکی دارد.
 • به مرور زمان مستعد بروز لکه هستند زیرا در برابر عوامل تغییر رنگ، مقاومت کمی دارند.
بیشتر بخوانید:  فلوراید تراپی دندان بهترین راه سد کردن پوسیدگی

3- لومینیرز

لومینیرز یکی از انواع لمینت است که جنس سرامیکی دارد اما ضخامت آن نسبت به لمینت سرامیکی بسیار کمتر است. لومینیرزها از پرسلین فلدسپاتیک سرینات که قابل پرس شدن است ساخته می شوند. از آنجایی ضخامت لومینیرز حدود 0/2 بوده و نسبت به لمینیت سرامیکی بسیار ظریف تر است، نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، اما این روکش، در عین نازکی و ظرافت، بسیار محکم و با دوام است و در برابر ضربه ها کاملا مقاوم میباشد.

با مراقبت های مناسب از لومنیرز میتوان 10 تا 20 سال از آن استفاده کرد. تولید لومینیرز به صورت انحصاری در اختیار یک شرکت آمریکایی است و اگر شما قصد نصب این روکش را داشته باشید، دندانپزشک باید قالب دندان ها را به آن شرکت بفرستد تا لومنیرز ساخته شود، به همین دلیل قیمت این روکش نسبت به انواع لمینت دندان، بسیار بالاتر است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جرمگیری دندان به کمک لیزر را بخوانید

مزایای لومینیرز:

علاوه بر موارد گفته شده لمینت دندان لومینیرز مزایای دیگری هم دارد، مانند:

 • یکی از نکات جالب این روش این است که در مدت زمان بسیار کوتاه تر از لمینت سرامیکی میتوان آنها را نصب کرد.
 • لومینیرها معمولا برای اصلاح و ترمیم دندان های تغییر رنگ داده و نامنظم استفاده می شوند.
 • این نوع از لمینت دندان بسیار صاف است و کاملا طبیعی به نظر می رسند.
 • برگشت پذیر بودن، زمان آماده سازی کمتر و قیمت مناسب تر از ویژگی های مثبت لومنیرز ها میباشد.

4- لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک یا اسنب آن اسمایل، یک روکش آماده است که معمولا در داروخانه ها به فروش میرسد. این روکش ها به درد افرادی میخورد که وقتی برای اجرای لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی ندارند و میخواهند خیلی سریع ظاهر دندان های خود را بهبود دهند. با قرار دادن لمینت متحرک در آب داغ و فشار دادن آنها روی دندانهای اصلی، میتوانید ظاهر دندان های خود را اصلاح کنید. لمینت متحرک دندان به دو صورت آماده و سفارشی در دسترس هستند. در لمینت متحرک سفارشی، ابتدا از دندان قالب گرفته می شود و سپس توسط تکنسین های آزمایشگاه از روی قالب، روکش های دندان ساخته می شوند، اما در اسنپ آن اسمایل آماده هیچ قالب گیری انجام نمیشود و به صورت فوری در داروخانه ها به فروش میرسد.

طول عمر انواع لمینت دندان چقدر است؟

لمینت سرامیکی معمولا از دوام، استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. البته این موضوع بدان معنا نیست که دندان لمینت شده نیاز به مراقبت و رسیدگی نداشته باشد. اگر تمام توصیه های دندانپزشک خود را به درستی انجام دهید، ماندگاری و دوام لمینت دندان شما می تواند بیش از 10 سال نیز باشد. برای افزایش طول عمر لمینت دندان باید نکاتی را رعایت نمایید که عبارتند از:

 1. علیرغم استحکام بالا لمینت نیز نیاز به مراقبت، رعایت کامل بهداشت و بررسی دوره ای توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دارد.
 2. خودداری از شکستن اجسام سخت با دندان

کاربرد لمینت دندان در چه مواردی است؟

معمولا از لمینت دندان به منظور اصلاح مشکلات دندانی و ایجاد زیبایی در فرم و رنگ دندانها، بهره گرفته می شود. از کاربردهای لمینت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان های تیره و رنگ گرفته
 • دندان های لکه دار مادرزادی (hypocalcification)
 • دندان های شکسته شده
 • بهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی
 • بستن فواصل دندانی(دیاستما)
 • ناهنجارهای دندانی مادرزادی
 • افزایش ارتفاع طول تاج ها
 • دندان های متمایل به سمت زبان
بیشتر بخوانید:  ارتودنسی دندان کودکان چیست؟ + چه زمانی کودکان به ارتودنسی نیاز دارند؟

انواع لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ 

جهت آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت دندان، دندانپزشک حدود نیم میلیمتر، به اندازه ضخامت لمینت، روی سطح دندان را تراش می دهد. تراش دندان بخاطر صاف شدن سطح دندان است و آسیبی به ساختار دندان فرد و مینای آن نمی زند.
برای تراش مینای دندان، از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده می شود و بعد از تراشیدن دندان، مرحله قالب گیری انجام می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا مرحله ساخت لمینت دندان صورت گیرد.

لمینت دندان
 1. دو تا چهار هفته ساخت لمینت دندان طول می کشد که در این فاصله زمانی می توان از روکش های موقت استفاده کرد.
 2. پس از ساخت لمینت دندان، دندانپزشک لمینت آماده شده را به صورت موقت روی دندان فرد قرار می دهد تا رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار گیرد.
 3. پس از ساخت لمینت، دندان ها تمیز می شوند و با تراش دادن دندان، سطح دندان زبر می شود تا قدرت چسبندگی بیشتر شود.
 4. بعد از نصب دقیق و درست بر روی سطح دندان، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینت بر روی سطح دندان استفاده می کند و این پرتوها سبب می شوند تا سرعت چسبیدن لمینت به دندان بالاتر رود.
 5. در آخرین مرحله دندانپزشک توصیه می کند چند هفته پس از نصب لمینت دندان، برای بررسی دوباره ویزیت شوید.

مراقبت های لازم پس از لمینت کردن دندان چیست؟

انواع لمینت – مصرف صحیح برخی مواد غذایی و خوراکی ها

در اغلب موارد به افراد توصیه می شود که پس از آنکه عمل زیبا سازی دندان ها را انجام دادند، از موادی مانند سیب زمینی و نان و غیره به صورت متعادل استفاده کنند. زیرا موادی که دارای نشاسته هستند بر روی دندان اثر تخریبی می گذارند. البته مصرف معمولی و متعادل آنها هیچ ضرری ندارد.

انواع لمینت – مصرف هرچه کمتر نوشیدنی های مضر

برای نگهداری هرچه بهتر لمینت دندان، بهتر است از نوشیدنی هایی که برای دندان ضرر دارند کمتر استفاده شود. نوشیدنی هایی همچون قهوه و نوشیدنی های الکلی میتوانند بر روی رنگ لمینت دندان نیز تاثیر بگذارند. اما در صورتی که پس از هر بار مصرف این گونه نوشیدنی ها مسواک زده شود، طول عمر لمینت افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع لمینت – رعایت بهداشت دهانی

باید از مسواک و نخ دندان به صورت منظم استفاده شود.

قیمت انواع لمینت دندان در سال 1401 چقدر است؟

قیمت لمینت دندان در سال 1401 جزء اولین پرسش ها پس از آشنایی با این نوع روش زیبایی دندانها، می باشد. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که علاوه بر قیمت لمینت باید دندانپزشک متخصص زیبایی را با نهایت دقت انتخاب کنیم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصلاح طرح لبخند چیست را بخوانید

لازم به ذکر است که با در نظر گرفتن وضعیت سلامت دهان و دندان هر فرد که تنها با معاینه دندانپزشک قابل بررسی است. نوع درمان مورد نیاز و نوع لمینت هایی که دندانپزشک معالج برای وی تجویز می کند، قیمت لمینت های سرامیکی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. این لمینت های سرامیکی به چند دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت است:

 • لمینت های سرامیکی اکسید آلومینیوم
 • لمینت های سرامیکی دی سیلیکات لیتیوم
 • لمینت های سرامیکی تقویت شده به وسیله لوسایت
 • لمینت های سرامیکی فلدسپاتیک
 • لمینت های سرامیکی کوارتز ساختگی
 • لمینت لومینیرز
 • لمینت های سرامیکی زیرکونیا ( طراحی شده با دستگاه CAD-CAM)
بیشتر بخوانید:  از واترپیک چه می‌دانید؟

تفاوت این لمینت های سرامیکی در مقاومت  آنها در برابر فشار وارده، تطبیق دادن آنها روی دندان و هزینه ساخت آنهاست. در ادامه این مقاله سعی بر آن شده که شرح مختصری از عوامل موثر بر قیمت لمینت دندان را برای شما ارائه دهیم تا انتخاب و تصمیم درستی برای انجام لمینت دندان داشته باشید.

عوامل موثر بر قیمت انواع لمینت دندان:

 • میزان تراش دندان (در این خصوص نهایت دقت برای تراشیدن دندان با کمترین آسیب به مینای دندان لازم است)
 • زمان صرف شده برای آماده سازی و تراش دندن ( به طور مثال برای دندان کانین نیاز به صرف زمان بیشتری است.)
 • قرینه سازی فرم دندان ها پس از تراش
 • نوع تراش لازم برای هر شخص با توجه به نوع لمینت انتخاب شده
 • نوع مواد قالب گیری و کیفیت آن که بر اساس سرعت قالب گیری و دقت آن سنجیده می شود ( در صورت نداشتن تطابق دقیق قالب با دندان ها، نمی توان لمینت ایده آلی داشت)
 • شفافیت، رنگ، درخشندگی، ظرافت و فرم لمینت که باید هرچه بیشتر شبیه به یک دندان طبیعی باشد.
 • سازمان و بیمه های درمانی طرف قرارداد
 • تعرفه های دندانپزشکی
 • مهارت و سابقه کاری دندانپزشک
 • تجهیزات و کیفیت مواد مورد استفاده
 • تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار می گیرند.
 • درمان های پیش نیاز و یا تکمیلی که همراه با لمینت دندان انجام می شود.
 • میزان آسیب دیدگی، بهم ریختگی دندان ها

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت دندان آشنا شدید. همچنین از انواع لمینت دندان و مزایا و معایب آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا در طی مراحل انجام دادن لمینت , دندان ها تراش می خورند؟

برای انجام دادن لمینت به خصوص لمینت سرامیکی نیاز به تراش دادن دندان وجود دارد اما این تراش بسیار کم است. میزان تراش بستگی به طرح و شکل اولیه ی دندان ها و وضعیت بیمار دارد. البته امروزه نسل جدید تری از لمینت با عمر متوسط بالای 25 سال به بازار آمده است که نیاز به هیچ گونه تراشی ندارد.

تغییر رنگ لمینت دندان به چه علت است؟

تغییر رنگ لمینت با گذشت زمان، بسیار بستگی به مواد رنگی مصرف شده توسط فرد دارد. مثلا چایی، قهوه، کشدن سیگار، و قلیان به مرور زمان باعث تغییر رنگ دادن لبه های دندان می شود. می توان با کم کردن مصرف این مواد رنگی از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد. این تغییر رنگ یا رنگ پذیری در درمان لمینت سرامیکی دندان کمتر از كامپوزيت دندان است. همچنین جنس لمينت سرامیکی و کامپوزیت دندان استفاده شده برای درمان و میزان مرغوبیت آنها در این رنگ پذیری تاثیر دارد. مواد مرغوب تر دیرتر تغییر رنگ می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا