پزشکیپزشکی زنانزیبایی - آرایشی

جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت چیست؟ + آشنایی با مراقبت‌های بعد از تخلیه چربی بوکال

679بازدید

در افرادی که صورت گردی دارند یا دچار اضافه وزن هستند؛ و از فرم چاق صورت خود راضی نمی‌باشند؛ جراحی برداشتن پدهای چربی گونه در داخل گونه ها یک روش عالی برای خلاص شدن از شر چربی های ناخواسته صورت است. بوکال فت بهترین روش برای رهایی از شر این چربی ها خواهد بود. این عمل جراحی نسبتاً سریع و ساده است که با بی حسی موضعی انجام می شود و جای زخم خارجی ندارد. از نظر كلاسیك، در صورت های جذاب تر، صورت تقریباً شبیه به یك قلب و یا مثلث وارونه به نظر می رسد، كه گونه ها بزرگترین قسمت هستند و سپس لاغر می شوند تا به سمت استخوان فك كاهش پیدا كنند. هنگامی که کسی دارای پد چربی بوکال بیش از حد باشد، فرم صورت ممکن است مثلث معکوس باشد. در این افراد امتداد قسمت تحتانی صورت در مقایسه با قسمت فوقانی پهن تر است.


فهرست مطالب


جراحی بوکال فت چیست؟

بهتر است در ابتدا چربی بوکال را بشناسید ،چربی بوکال یک چربی عمقی است که در صورت بیرون زدگی باعث حالت پری و گوشتالو بودن در ناحیه ی زیرگونه تا قسمت خارجی گوشه ی لب ها میشود که یک لایه ی چربی جداگانه در زیر استخوان گونه است بطور دقیق میتوان گفت بوکال توده ای در ناحیه ی عضله ای صورت به نام بوکسیاناتور و عضلات سطحی است مقدار چربی بوکال در افراد مختلف متفاوت است ممکن است در برخی افراد به میزان کمتر و در برخی به اندازه بیشتری وجود داشته باشد اگر این لایه ی چربی بیش از حد معمول بزرگ باشد تاثیر منفی بر روی زیبایی فرد خواهد گذاشت.

جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت

بوکال فت با نام تخلیه ی چربی دهانی نیز شناخته شده است بدین دلیل که در این عمل مقداری از چربی داخل دهان برداشته میشو . البته برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آشنایی با تست های غربالگری را بخوانید. دلایل بسیاری باعث چاقی صورت و انباشته شدن چربی در ناحیه ی گونه ها میشوند از این علل میتوان اشاره کرد به :

 • استفاده از رژیم های غذایی غلط و نامناسب : امروزه به علت ازدیاد مشغله های کاری افراد توجه کمتری به تغذیه ی سالم دارند رو آوردن به فست فودها و اغذیه های آماده خود یکی از علل بیشتر شدن چاقی است اندام چاق طبعا صورتی چاق را نیز به دنبال خواهد داشت که چهره ای چاق و گوشتالو مورد پسند هیچکس نمیباشد.
 • ابتلا به برخی بیماری ها : گاهی نیز چاقی افراد ربطی به تغذیه ی آنها نداشته و بر اثر ابتلا به برخی بیماریها بوجود می آید بیماری هایی از قبیل : کم کاری تیروئید ، بیماری های کلیوی و… مصرف الکل و سایر نوشیدنی های ناسالم نیز میتواند از علل چاقی باشند .
 • عدم وجود آب کافی در بدن : هنگامی که بدن دچار کم آبی شود به علت کم شدن آب و نرسیدن مواد معدنی به اندامها این نواحی از بدن سعی میکنند با فعالیت بیشتر این شرایط را بهبود ببخشند که این اتفاق باعث افزایش حجم در آن اندامها خواهد شد .
 • علل ارثی : برخی نیز چاقی آنها ربطی به بیماری ،تغذیه و… ندارد و دارای علتی ارثی میباشد .
 • پیری : گاهی بر اثر بالا رفتن سن افراد دچار لپ های آویزان میشوند. تمامی این علل میتوانند شخص را برآن دارند تا به دنبال راهی برای خلاصی از این چربی ها باشند تا به چهره ی دلخواه برسند.
بیشتر بخوانید:  کاپ قاعدگی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ + فواید و عوارض آن چیست؟

نحوه ی انجام بوکال فت چگونه است؟

عمل بوکال فت که شامل تخلیه ی چربی ‌در ناحیه ی دهانی میباشد تحت بی حسی موضعی انجام شده و در اکثر موارد نیازی به بیهوش شدن فرد نیست بدین ترتیب که ابتدا پزشک برای کاهش استرس فرد و داشتن آرامش کافی در هنگام عمل ، آرامبخش تزریق خواهد کرد و پس از تزریق و آماده سازی ، شخص تحت بیحسی موضعی قرارمیگیرد که اصطلاحا به این عمل سرپایی گفته میشود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: انواع لمینت سرامیکی

در اقدام بعد برشی حدود دو تا سه سانتی متر توسط جراح در دو طرف دهان در سمت داخلی گونه ها ایجاد میشود که از طریق همین برش ایجاد شده چربی های مورد نظر را خارج میکنند گاهی بسته به فرم چهره ی فرد ممکن است این برش به پنج سانتی متر نیز برسد . تخلیه ی چربی ها توسط انبر مخصوص جراحی انجام میشود و در نهایت برش های ایجاد شده باید بخیه شوند که این بخیه ها توسط نخ های جذبی انجام میشود طول عمل این جراحی زیبایی زیاد نبوده و به تایمی حدود ۳۰ دقیقه نیاز دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فشار خون بالا در بارداری چگونه کنترل و درمان می‌شود را بخوانید.

کاندیدهای مناسب برای انجام بوکال فت:

کسانیکه دخانیات مصرف نمیکنند.
افرادی که به بیماری های خاص مبتلا نمیباشند.
کسانی که گونه های تپل و گوشتی دارند.
کسانی که به دنبال چهره های زاویه دار هستند.
افرادی که لپ های آویزان دارند.
کسانی که دارای گونه های نامتقارن میباشند.

بیشتر بخوانید:  بررسی عوارض قرص ال دی برای کیست تخمدان، پوست، اعصاب و دختر مجرد

عوارض عمل بوکال فت چیست؟

قطعا هر عملی عوارض خود را در پی خواهد داشت که کم یا زیاد بودن آن به شرایط مختلفی از جمله میزان تبحر و تجربه ی پزشک ، نوع جراحی ، مراقبت های قبل و بعد از آن وابسته است.درباره بارداری خارج از رحم چیست بیشتر بخوانید.
۱٫ درد : چربی هایی که در این عمل برداشته میشوند جزء بافت های نرم میباشند ولی پس از عمل علائمی چون درد و التهاب در قسمت جراحی شده قطعا به وجود خواهد آمد که این اتفاق عادی است و جای نگرانی ندارد و طی دوره نقاهت از بین خواهد رفت بشرط رعایت کامل نکات توصیه شده توسط پزشک.
۲٫ خونریزی : اگر پس از عمل از غذاهای سفت استفاده شود احتمال خونریزی وجود دارد چرا که سبب فشار به ناحیه ی بخیه شده میشود علاوه بر این ایجاد فشار و ضربه به هر دلیلی چه ورزش و چه فعالیتی که باعث آسیب به ناحیه ی بخیه شده شود خونریزی را در پی خواهد داشت .
۳٫ عفونت : این اتفاق به عدم رعایت نکات بهداشتی برمیگردد بطور مثال : استعمال دخانیات ، عدم استفاده از دهان شوی و میکروبی شدن دهان و … میتوانند باعث ایجاد عفونت شوند.

 تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت


افتادن ناحیه ی گونه ها : در صورت عدم رعایت و انجام فعالیت های سنگین این احتمال وجود خواهد داشت که البته در پی گذشت زمان و بر اثر بالارفتن سن نیز این امکان وجود دارد که گونه ها حالت افتادگی پیدا کنند .
۴٫ آسیب به عضلات صورت : عمل بوکال فت در ناحیه ای از صورت انجام میشود که عصب های فراوانی درآن وجود دارد به همین دلیل میتوان گفت این عمل در عین سادگی بسیار حساس است و نیاز به تبحر بالای جراح دارد و در صورت عدم تجربه ی کافی پزشک در این زمینه ، این عمل میتواند آسیب زا باشد.
۵٫ بوجود آمدن عدم تقارن در گونه ها : این اتفاق بطور عادی نخواهد افتاد اما اگر فرد توصیه ها را جدی نگرفته و به محل جراحی شده آسیب و فشار وارد کند و یا پزشک توانایی لازم برای انجام عمل را نداشته باشد احتمال پدیدار شدن عدم تقارن گونه ها وجود خواهد داشت .درباره کیست تخمدان چیست بیشتر بدانید.
۶٫ بی حسی : احتمال بی حس شدن ناحیه وجود دارد
۷٫ آسیب به مجاری بزاقی : در صورت عدم توانایی پزشک
۸٫ تجمع مایعات
۹٫ حذف بیش از حد چربی ها
۱۰٫ فرد تا چند روز پس از جراحی نمیتواند به راحتی دهان را باز کند
۱۱٫ امکان بروز آبسه و زخم در دهان

بیشتر بخوانید:  درباره حمله پانیک بیشتر بدانیم

مزایای عمل بوکال فت چیست؟

 • برجسته شدن گونه ها
 • جوانتر شدن چهره
 • بهبود خطوط و زوایای فک و گونه ها
 • کانتور صورت
 • عمل بوکال فت جای زخم و اسکار باقی نخواهد گذاشت
 • برش ها در داخل دهان هستند و بر روی پوست برشی داده نمیشود .

مراقبت‌های بعد از تخلیه چربی بوکال چگونه است؟

انجام دقیق مراقبت ها و توصیه های پزشک پس از جراحی بوکال فت به کوتاه تر شدن دوره نقاهت و به حداقل رساندن خطرات و عوارض بعد از عمل کمک بسیاری می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سندرم پیش از قاعدگی چیست را بخوانید. خوشبختانه، مراقبت های بعد از این جراحی بسیار راحت و آسان هستند. مهم ترین آنها عبارتند از:

 • در ۳ تا ۴ روز اول باید از غذاهای آبکی ونرم استفاده کنید و کمترین استفاده از دهان و فک خود را داشته باشید
 • بعد از هر وعده خوردن یا آشامیدن حتما فضای دهان با سرم های مخصوص شستشو داده شود
 • طبق تجویز پزشک تا یک هفته بعد از عمل از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید
 • در حالت استراحت سر خود را بالا نگه دارید تا نواحی جراحی شده تا چند روز بعد از عمل که به حالت طبیعی برمی گردند کمترین فشار را به شما تحمیل کنند.
 • تا زمانی که محل جراحی به خوبی درمان نشده سیگار نکشید
 • بخیه ها ومحل زخم را با زبانتان لمس نکنید
 • از انجام ورزش‌هایی که ممکن است طی آن به صورتتان ضربه وارد شود؛ نظیر ورزش‌های رزمی تا درمان کامل محل زخم دوری کنید
 • بهتر است تا یک هفته بعد از عمل، از گِن مخصوص صورت جهت کاهش تورم و فشار بر روی صورت استفاده کنید

دوره نقاهت بوکال فت چگونه است؟

طول دوره بهبودی می تواند بسته به نوع عمل جراحی شما متفاوت باشد، اما اکثر افرادی که این عمل را انجام داده اند در عرض دو تا سه روز به کار و بیشتر فعالیت های روزانه خود بازمی گردند. از مزایای جراحی بوکال فت این است که بعد از انجام آن کبودی و تورم زیادی وجود نخواهد داشت. بیماران معمولا خونریزی ندارند و به همین دلیل فرد می‌تواند در ساعات کوتاهی پس از عمل مرخص شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لیفت باسن برزیلی چیست را بخوانید.

 تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت

ممکن است فرد تا چند روز بعد از عمل احساس درد یا ناراحتی داشته باشد که با مصرف داروهای مسکن می توانید درد را کمتر کنید. در موارد نادر، ممکن است در ۱ الی۲ روز ابتدایی جای زخم و بخیه همراه با خونریزی باشد. خوشبختانه جای بخیه در داخل دهان پس از مدتی به طور کامل برطرف می شود وهیچ گونه جای زخم و اسکار باقی نمی ماند. پس از جراحی بوکال فت، در همان روز بیمار ترخیص شده و به خانه باز میگردد.

بیشتر بخوانید:  معرفی راه های افزایش سایز سینه

هزینه جراحی بوکال فت چقدر است؟

برای این سوال نمیتوان پاسخ دقیقی ارائه کرد چرا که این موضوع بسته به شرایط مختلف میتواند متغیر باشد عواملی چون :میزان چربی که تعیین میشود برای خارج کردن ، نوع بیهوشی بدین معنا که فرد تحت بیهوشی قرار میگیرد یا بی حسی ، انتخاب پزشک ؛ قطعا پزشکان و جراحانی که تبحر و سابقه ی بیشتری دارند هزینه ی بیشتری نیز دریافت خواهند کرد ، اگر در کنار عمل بوکال فت نیاز به جراحی های همزمان دیگری نیز باشد به مراتب هزینه ها بالاتر خواهد رفت . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لخته خون در پریود چه علتی دارد را بخوانید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جراحی تخلیه چربی بوکال یا بوکال فت آشنا شدید. همچنین از مراقبت های لازم بعد از آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چه مدت پس از انجام بوکال فت نتیجه قابل مشاهده است؟

در همه ی انواع جراحی های زیبایی برای رسیدن به مشاهده ی نتیجه ی عمل باید صبور بود چرا که بلافاصله پس از عمل قادر نخواهید بود نتیجه ی کار را بطور دقیق ببینید پس از بوکال فت نیز به حداقل دو الی سه هفته زمان نیاز است اما نتیجه ی نهایی پس از گذشت دو و یا گاها سه ماه قابل مشاهده است .

عمل کاهش چربی بوکال با بوکال فت چه تفاوتی دارد؟

بطور کل تفاوتی ندارند و روش انجام هر دو یکیست اما کاهش چربی بوکال همانگونه که از اسمش مشخص است به معنی کم کردن چربی در ناحیه ی هدف میباشد و بوکال فت تخلیه ی چربی را به همراه دارد.

پاسخ دهید