دندانپزشکیدندانپزشکی زیبایی

بررسی تخصصی انواع لمینت دندان و کاربردهای آن

امروزه انواع فراوانی از پروتزهای دندانی در بازار موجود است. لمینت برای اصلاح بدشکلی ها و نامنظمی های دندان به کار می رود. این بدشکلی ها می تواند شامل شکستگی، ترک خوردگی، کج بودن دندان، بد رنگی و شکل نامناسب باشد.اگر شما قصد لمینت کردن دندان خود را دارید باید بدانید که طیف وسیعی از آن‌ها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با لمینت دندان و انواع مختلف آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انواع لمینت دندان

 برای شروع قبل از اینکه اقدام به لمینت کردن دندان‌های خود بکنید بهتر است با انواع لمینت دندان آشنا شوید. در مجموع لمینت ها در رابطه با ظاهر مقاومت و دوام و مواد مختلفی که در روکش دندان استفاده می‌شود با همدیگر تفاوت دارند.

لمینت کامپوزیتی

موادکامپوزیت مدرن می‌توانند ظاهری زیباوزنده ایجادکنندکه برای ساختاردندان مخرب نیست ومی‌تواند برای مدت طولانی دوام داشته باشد.در روکش‌های کامپوزیت یا کامپوزیت ونیر (composite veneers) – یک ماده پر کننده رنگ دندان که با سایه طبیعی دندان شما مطابقت دارد، به صورت لایه لایه بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. مستقیماً در دهان شما تراشیده می‌شود تا به زیبایی ظاهری دلخواه برسد. بیشتر بخوانید: درباره انواع لمینت دندان

از لمینت کامپوزیتی در شرایطی استفاده می‌شود که تراش یا تغییر رنگ طبیعی دندان‌ها اتفاق افتاده باشد. همچنین برای ترمیم شکستگی بخشی از ساختار دندان از لمینت کامپوزیتی استفاده می‌شود. در این شرایط نیازی به استفاده‌ی لمینت روی همه‌ی دندان نیست مگر در صورت تأیید پزشک یا با اهداف زیبایی. همچنین در مواردی که عدم انطباق جزئی در سطح دندانها وجود دارد ، برای ایجاد دندانهای صاف‌تر از لمینت کامپوزیتی استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک از انواع لمینت دندان است که ابتدا دندان های شما قالب گیری می شود تا لمینت خاص دندان شما(مناسب رنگ و اندازه ی دندان شما) ساخته شود. لمنیت متحرک این امکان را به شما می دهد در زمان دلخواه خود آن را نصب یا جداکنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصلاح طرح لبخند چیست را بخوانید.

لمینت متحرک

لمینت متحرک دندان می تواند عیوب ظاهری دندان شما مانند فواصل بین دندان ها، شکستگی یا بد رنگی را رفع کند.جنس آن نیز می تواند از سرامیک یا کامپوزیت باشد.

لمینت برلیانس

یکی دیگر از انواع لمینت، لمینت برلیانس است که شاید بتوان آن را رقیبی برای لمینت سرامیکی در نظر گرفت. این روزها استفاده از لمینت برلیانس بسیار باب شده و آن هم دلایل زیادی دارد. اولین نکته‌ای که لمینت برلیانس را از سایر انواع لمینت متمایز می‌سازد ضخامت بسیار کم آن در حد دهم میلی متر است. این ضخامت سبب می‌شود شما احساس وجود جسمی خارجی روی دندان‌های خود نداشته باشید. به علاوه شفافیت خاصی که جنس لمینت برلیانس دارد، به ظاهر طبیعی دندان‌ها به مراتب نزدیکتر است و درخشندگی دندان‌های سالم را القا می‌کند. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ترمیم دندان چیست

معمولاً لمینت برلیانس در لابراتوار و با استفاده از مواد مرغوب عموا آمریکایی ساخته می‌شود. لمینت برلیانس مزایای زیادی دارد که مقاومت و استحکام بالا، ضخامت بسیار کم و بهره مندی از شفافیت و درخشندگی طبیعی دندان‌ها را در بر می‌گیرد. معمولاً برای افرادی که فک و دندان‌های کوچکی دارند از این روش لمینت دندان استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:  ایمپلنت دندان اقساطی در اصفهان+شرایط پرداخت و دریافت مشاوره رایگان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یا ونیر پرسلن پوسته‌های نازکی (کمی شبیه ناخن‌های انگشتی کاذب اما مخصوص دندان‌ها) هستند که به صورت سفارش در لابراتوار ساخته می‌شوند. سپس مستقیماً روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.

لمینت سرامیکی ظاهری بسیار طبیعی و نزدیک به حالت طبیعی دندان ایجاد می‌کنند. خاصیت تابندگی لمینت سرامیکی به روش مینای دندان نور را باز می‌تاباند. به این ترتیب عمقی خاص و حالتی زیبا و طبیعی برای دندان ایجاد می‌کند. بیشترین کاربرد لمینت سرامیکی در بازسازی نمای طبیعی دندان‌هاست. به علاوه مقاومت لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی بیشتراست. ازآن گذشته در روش لمینت سرامیکی کمترین تراش روی دندان اعمال می‌شود. همین یکی ازدلایل محبوبیت آن است.

انواع لمینت دندان

دراین روش لمینت سرامیکی توسط یک باند رزین باضخامتی حدود 5 تا 6 میلیمتر به سطح دندان چسبانده می‌شود. لمینت سرامیکی خود انواع مختلفی دارد که شامل IPS Empress، Cad – Cam و لمینت زیرکونیا و آلومینا می‌شود. در رابطه با مقاومت و ماندگاری این مدل از انواع لمینت در بین موادی که به عنوان لمینت سرامیکی استفاده می‌شوند، لمینت آلومینا، زیرکونیا دوام بیشتری دارد.

لمینت فوری دندان

لمینت فوری دندان درواقع لمینت های آماده ای هستند که از قبل ساخته شده اند و روی دندان شما نصب می شوند. این نوع، مخصوص دندان شما و مطابق با ساختار و رنگ دندان های شما ساخته نشده است پس علارغم اینکه برای دندان شما استفاده می شود، نرمال است که ظاهر، رنگ و اندازه کاملا طبیعی با دندان های مجاور نداشته باشد. بیماربرای استفاده از متد لمینت فوری دندان نیاز به مراجعه به مرکز درمانی به تعداد دفعات بالا ندارد چون مرحله ساخت لمینت در لابراتور، در این روش حذف می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پیوند استخوان قبل از ایمپلنت را بخوانید.اما درمواقعی که محدودیت زمانی یا مالی به شما اجازه استفاده از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی را نمی دهد، لمینت فوری دندان می تواند گزینه ی مناسبی باشد که زیبایی دندان را در کوتاه ترین زمان با قیمتی مناسب را به شما هدیه دهد.

بیشتر بخوانید:  با ایمپلنت فوری دندان بیشتر آشنا شوید

لمینت بدون تراش

یکی از انواع لمینت دندان را باتوجه به شیوه ی انجام آن، می توان تحت عنوان لمینت بدون تراش دندان معرفی کرد. لمینت بدون تراش، روشی از لمینت است که سطح و مینای دندان برای قرارگیری لایه ی لمینت نیاز به تراش خیلی کمی دارد چون لایه ی لمینت در این روش درمانی بسیار نازک و درحد 0.3 میلی متر است. در لمینت بدون تراش اگر مینای دندان را تراش دهند، میزان تراش بسیار کم و در حدود 0.5 میلی متر خواهد بود و این در حالی است که در روش های دیگر ممکن است میزان تراش به 1 میلیممتر یا بیشتر برسد.

مقایسه لمینت‌ها

لمینت های کامپوزیتی به مراتب قیمت پایین‌تری دارند و عمدتاً با هدف ترمیم استفاده می‌شوند. گاها نیاز به تمدید دارند و در برخی موارد امکان جدا شدن، شکسته شدن و با تغییر رنگ را دارند. با این حال این نوع لمینت در مطب دکتر دندانپزشک و با یک جلسه ساخته و اعمال می‌شود. در این نوع از انواع لمینت کاهی نیاز به تراشیدن دندان برای هم سطح کردن دندان‌ها و لمینت وجود دارد.در مقابل لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شود. در نتیجه نسبت به لمینت کامپوزیتی زمان بیشتری نیاز خواهد داشت چرا که به صورت سفارشی برای هر فرد و طبق ساختار دندان شما ساخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:  آیا می توان کامپوزیت دندان مشهد را به صورت اقساطی انجام داد؟

همچنین لمینت سرامیکی از مقاومت بالاتری برخوردار است و به روشنی مینای دندان است. به همین دلیل ظاهری درخشان و زیبا و نزدیک به دندان‌های طبیعی ایجاد می‌کند. قیمت لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی بیشتر است. به این دلیل که در روش لمینت سرامیکی مراحل ساخت و سفارش و اعمال اضافه می‌شود. اما تا سالیان سال از دندان‌های شما محافظت خواهد کرد.در آخر لمینت برلیانس را شاید بتوان به جرات حساس‌ترین؛ طبیعی‌ترین و گرانترین نوع از انواع لمینت دانست.

لمینت دندان

لمینت برلیانس شفافیت کاملاً طبیعی ایجاد می‌کند و در عین حال نزدیک‌ترین حالت را به دندان‌های طبیعی برای شما به ارمغان می‌آورد و در ضخامت بسیار کمتری نسبت به سایر انواع لمینت روی دندان کار گذاشته می‌شود. در واقع لمینت برلیانس نوعی از لمینت سرامیکی است که در ساخت آن ماده به نام Cerinate وجود دارد که رنگی شفاف و ثابت و ماندگاری ابدی به آن می‌بخشد و به سرعت تولید می‌شود. به همین دلیل این نوع لمینت از قیمت بالاتری برخوردار است. یکی دیگرازمزیت‌هایی که درگران‌تر بودن قیمت لمینت برلیانس اثرگذاربوده عدم نیازبه تراش دندان است. بنابراین شمامی‌توانید مطمئن باشید که دراین روش ذره‌ای مینای دندان شما کاسته نخواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع لمینت آشنا شدیم. حالا دیگر با یک معاینه می‌توانید با راهنمایی پزشک مناسبترین نوع لمینت را انتخاب کنید. لمینت زیبایی را به لبخند شما باز‌می‌گرداند و عمر دندان‌هایتان را طولانی می‌کند.

SO.C

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا