نماد سایت ایران دی دی اس

نشانه ها و علائم تالاسمی مینور در بارداری

تالاسمی در بارداری از مواردی است که نیازمند توجه بیش‌تری طی مراقبت‌های بارداری است. پزشکان بارداری با تالاسمی را جزء بارداری های پرخطر می‌دانند، زیرا این بیماری احتمال بروز مشکلات جسمی برای خانم باردار و نوزادش را افزایش می‌دهد. همچنین کم خونی حاصل از تالاسمی مشکلات روانی مانند اضطراب و عدم توانایی کنترل خشم را ایجاد می کند. با ما همراه باشید تا با این بیماری و نشانه ها و علائم تالاسمی مینور در بارداری آشنا شوید.

بیماری تالاسمی چیست ؟

تالاسمی یک اختلال ارثی خونی است که هموگلوبین و گلبول‌های قرمز ازنظر تعداد در بدن فرد مبتلا نسبت به حالت طبیعی کمتر است. هموگلوبین مولکولی از جنس پروتئین است که در سلول‌های قرمز خون وجود دارد و به سلول‌های خونی اجازه‌ی حمل اکسیژن را می‌دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قاعدگی چیست را بخوانید. این اختلال منجر به تخریب بیش‌ازحد سلول‌های قرمز خون شده و باعث کم‌خونی می‌شود. کم‌خونی یک نوع بیماری است که بدن سلول‌های قرمز خون سالم و کافی ندارد. کم عوارض زیادی مانند قاعدگی نامنظم در زنان را به همراه دارد.

این بیماری یک بیماری ارثی است، به این معنی که حداقل یکی از والدین شما باید ناقل بیماری باشد. درواقع این بیماری ناشی از جهش ژنتیکی یا حذف برخی از قطعات خاص ژنی است. به طور کلی این بیماری به دو دسته آلفا و بتا تقسیم می‌شود.  

در ادامه هم بر اساس شدت بیماری کم خونی به دونوع مینور (کم شت) و ماژور (شدید) اشاره می کنیم.

بیماری تالاسمی ماژور چیست ؟

تالاسمی ماژور (شدید) در هر دو نوع الفا و بتا موجود است:

بیماری تالاسمی مینور چیست ؟

 مولکول های هموگلوبین از زنجیره هایی به نام زنجیره های آلفا و بتا ساخته شده اند و می توانند تحت تاثیر جهش ها قرار گیرند. در تالاسمی تولید زنجیره های آلفا یا بتا کاهش می یابد و منجر به تالاسمی آلفا یا بتا می شود.

عوارض تالاسمی مینور در بارداری

برخی از چالش‌هایی که زنان مبتلا به این بیماری در بارداری با آن‌ها روبرو هستند، شامل موارد زیر است:

نشانه ها

ممکن است ندانید که جهش ژنی را دارید. این امر برای افراد مبتلا به آلفا یا بتا کم خونی مینور که معمولاً متوجه بیماری خود نیستند کاملا رایج است ، زیرا معمولاً آنها فقط حامل آن هستند و علائمی ندارند همانند بیماری ایدز که علائم ندارد.

در موارد نادر ممکن است نشانه های زیر را تجربه کنید.

سخن پایانی

در این نوشته در مورد تالاسمی و نشانه های آن سخن گفتیم. به خاطر داشته باشید که علائم تالاسمی مینور اغلب با علائم عمومی بارداری شباهت دارند. صرف نظر از این که علائمی دارید یا خیر لازم است آزمایش غربالگری خون را در دوران بارداری انجام دهید و چنان چه نگران میزان خستگی خود یا هرگونه علائم دیگر هستید، با ارائه دهنده خدمات درمانی محل خود صحبت کنید. تمامی این موارد را با خون سردی انجام دهید تا دچار پانیک نشده و مزایای آن بهره ببرید.

خروج از نسخه موبایل