نماد سایت ایران دی دی اس

با دهانشویه ها آشتی کنید

دهانشویه

شاید شما هم تا کنون برای سفید کردن دندان خود یا برطرف کردن بوی بد دهانتان از دهانشویه‌ها استفاده کرده باشید. اما فکر می‌کنید که دهانشویه‌های کاربردهای درمانی هم دارند؟ چه ترکیبات موثری در ایجاد خواص یک دهانشویه دخیل‌اند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره دهانشویه‌ها بیشتر بخوانید و به استفاده درست و به‌جا از آن‌ها ترغیب شوید.

ترکیبات موثر و مهم در دهانشویه ها

هنگامی که می خواهید دهانشویه بخرید آگاهی داشتن از ترکیبات محصول بسیار مهم است تا آن چیزی را بخرید که متناسب با نیاز شماست. بسیاری از محصولات چندین ترکیب برای هدف مورد نظر خود دارند.

برخی از ترکیبات معمول آنها عبارتند از:

دهانشویه جایگزین مسواک زدن و نخ دندان از نظر بهداشت دهان نیست. فقط در صورت استفاده صحیح موثر است. همچنین درک این نکته مهم است که فرمول های مختلف محصول حاوی مواد مختلفی هستند و همه دهانشویه ها نمی توانند دندان های شما را تقویت کنند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پر کردن دندان، درمانی رایج و کارا


دهانشویه‌های درمانی چند نوع هستند؟

دهانشویه‌های درمانی را می‌توان به سه نوع اصلی تقسیم کرد: ضدعفونی کننده، ضد تجمع پلاک و پیشگیری کننده.

دهانشویه ضد عفونی کننده

دهانشویه‌ حاوی کلرهگزیدین با غلظت 0.2 درصد یکی از ضد عفونی کننده‌هایی است که معمولاً برای مراقبت‌ بهداشتی دهان و دندان تجویز می‌شود. این محلول‌ مدتهاست که به عنوان یک استاندارد طلایی در میان دهانشویه‌های ضدعفونی کننده دهان و دندان شناخته شده‌ است. برای مبارزه با باکتری‌ها‌ و قارچ‌های دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دهانشویه پیشگیری کننده

از میان دهانشویه‌هایی که دارای اثرات پیشگیری اولیه هستند، دهانشویه‌های حاوی فلوراید به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرارمی گیرند. موارد استفاده از آن ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و گاهی برای اصلاح ضایعات اولیه پوسیدگی دندان است. دهانشویه‌های حاوی فلوراید برای بیماران بالاتر از هشت سال که در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستند، توصیه می‌شود. 

دهانشویه ضد تجمع پلاک

پلاک دندان لایه‌ای است که از تجمع باکتری‌ها تشکیل می‌شود. دهانشویه ضدپلاک بر مراحل مختلف شکل‌گیری لایه‌های پلاک دهان اثر می گذارد. به کنترل مراحل اولیه و پیشرفت بیماری‌های لثه کمک می‌کند همچنین نقش موثری در کاهش پوسیدگی دندان‌ها دارد.


شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: “کیست دندان” از نشانه‌ها تا درمان


امتیازات استفاده از دهانشویه چیست؟


برای مطالعه بیشتر: با نامرتبی و شلوغی دندان ها بیشتر آشنا شوید


چگونه از دهانشویه استفاده کنیم؟

همیشه برای مصرف محصولات بهداشتی باید طرز استفاده آن را از روی برچسب یا بروشور محصول بخوانید. به طور کلی اکثر انواع دهانشویه ها به روش زیر استفاده می شوند:

 ممکن است لازم باشد 30 دقیقه یا بیشتر پس از استفاده ، از نوشیدن و خوردن خودداری کنید.

درباره ی مراقبت از دندان کودکان چه می دانید؟


سخن پایانی

در این نوشتار درباره دهانشویه ها سخن گفتیم. به یاد داشته باشید دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین در صورت استفاده درازمدت دندان‌ها را لکه و دهان را بدمزه می‌کنند. همچنین مصرف بلندمدت دهانشویه‌های حاوی الکل دهان را خشک می‌کند و باکتری‌های خوب را از بین می‌برد. به علاوه این دسته از دهانشویه‌ها به مرور زمان لثه را تحریک می‌کنند. بنابراین با احتیاط و با مشورت دندانپزشک از دهانشویه استفاده نمائید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل