نماد سایت ایران دی دی اس

درباره واریس مری بیشتر بخوانید

مری لوله ای است که دهان را به معده وصل می کند. شما تا کنون نام واریس مری را شنیده بودید؟ فکر می‌کنید این بیماری چه علائم و عوارضی در پی دارد؟ واریس مری هنگامی ایجاد می‌شود که جریان طبیعی خون به کبد توسط یک لخته یا بافت زخم در کبد مسدود شود. برای عبور از انسداد ، خون به رگ‌های خونی کوچک‌تر که برای حمل حجم زیادی از خون طراحی نشده اند ، جریان می‌یابد. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری بدست آورید.

نشانه‌های واریس مری

واریس مری هیچ گونه نشانه‌ای ندارد مگر آنکه خونریزی کند که می‌تواند به موارد زیر بینجامد:

علل ابتلا به واریس مری 

برخی اوقات واریس مری زمانی ایجاد می‌شود که جریان خون به سمت کبد مسدود شود، در بسیاری از مواقع عامل مسدود کننده‌ی جریان خون بافت آسیب دیده‌ای در کبد به علت بیماری کبدی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره سنگ کیسه صفرا را بخوانید. در این شرایط جریان خون شروع به عقب نشینی می‌کند و همین فشار وارد شده روی سیاهرگ دروازه‌ای (portal vein) که خون را به سمت کبد حمل می‌کند افزایش می‌دهد. 

علت بروز واریس مری عبارتند از: 


عوامل مسبب خونریزی واریس مری

واریس مری در همه ی افراد خون ریزی نمی کند. عواملی که منجر به خون ریزی واریس می شود عبارتند از:

تشخیص بیماری

برای تشخیص این بیماری از آندوسکوپی استفاده می‌شود که بلافاصله بعد از ثابت کردن شرایط بیمار انجام می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ی آتروفی مغز را بخوانید. با توجه به نتایج آندوسکوپی روش‌‌‌‌‌‌‌ درمانی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود تمامی افراد مبتلا به سیروز می بایست تست آندوسکوپی فوقانی را برای بررسی واریس مری انجام دهند

در آندوسکوپی فوقانی پزشک یک لوله نازک و انعطاف پذیر را از دهان به داخل مری می فرستد. این لوله دارای دوربین و نور بوده و به پزشک اجازه می دهد تا داخل مری، معده و بخشی از روده را مشاهده نماید.

گاهی اوقات پزشک آندوسکوپی را با استفاده از یک کپسول کوچک انجام می دهد. شما می بایست کپسول را قورت داده و به سمت راست دراز بکشید و هر سی ثانیه یکبار نیز آب بنوشید. کپسول تصاویری از مری و معده را به یک دستگاه خارجی ارسال می کند. سپس پزشک تصاویر را بررسی می کند تا اگر مشکلی وجود دارد تشخیص داده شود. اگر شخص مبتلا به سیروز باشد باید هر یک سال الی سه سال آندوسکوپی فوقانی را انجام دهد. در این صورت پزشک  بررسی خواهد کرد که آیا واریس جدید ایجاد شده است یا خیر.

پیامدهای ابتلا به واریس مری چیست؟

جدی ترین عارضه واریس مری، خونریزی است. هنگامی که یک دوره خونریزی را تجربه کردید، خطر ابتلا به یک دوره خونریزی دیگر تا حد زیادی افزایش می یابد. اگر به اندازه کافی خون از دست دهید، می توانید به شوک بروید که می تواند منجر به مرگ شود.

عوامل زمینه ساز برای واریس مری

با وجود اینکه بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های پیشرفته کبدی به واریس مری هم مبتلا می‌شوند، در بسیاری از موارد واریس مری در آن‌ها منجر به خونریزی نخواهد شد. واریس مری در موارد زیر منجر به خونریزی خواهد شد:

روش های درمانی

  1. داروهای کاهش دهنده فشار خون در سیاهرگ باب
  2. استفاده از نوار لاستیکی برای بستن سیاهرگ های دچار خونریزی
  3. داروهای کند کننده جریان خون به سیاهرگ باب
  4. منحرف کردن جریان خون از ورید باب به سمت دیگر

سخن پایانی

در این محتوا درباره‌ ی واریس مری و علائم و علل آن خواندیم. دانستیم که واریس مری به وضعیت غیر طبیعی و بزرگ شده رگ‌ها در لوله ای که گلو و معده (مری) را به هم وصل می‌کند، گفته می‌شود. این وضعیت بیشتر در افراد مبتلا به بیماری‌های جدی کبدی رخ می‌دهد. یادتان باشد برای کاهش احتمال ابتلا به سیروز کبدی رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات را انتخاب کنید. همچنین مصرف غذاهای چرب و سرخ شده را کاهش دهید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل