نماد سایت ایران دی دی اس

پر کردن دندان با کامپوزیت

پر کردن دندان با کامپوزیت

برای ترمیم پوسیدگی دندان، دندانپزشک ابتدا قسمت پوسیده شده دندان را برمی‌دارد. پس از تمیز کردن حفره به جا مانده، از مواد ترمیمی یا مواد پر کننده دندان استفاده می‌کند. امروزه چندین ماده پر کننده دندان وجود دارد. شما احتمالا تجربه پر کردن دندان با آمالگام را داشته باشید. آمالگام فلزی و بیشتر حاوی جیوه است. آیا شما از پر شدن دندانتان با آملگام را ضی هستید؟ چه ایراداتی در آن می‌بینید؟ در این مقاله می‌خواهیم در مورد کامپوزیت برای پر کردن دندان بخوانیم. همراه ما باشید.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت رزین یک ماده بسیار کاربردی در حوزه ترمیم و زیبایی دندان است. این ماده به صورت گسترده توسط دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب از برخی لحاظ بهترین ماده پر کننده دندان است. مواد پر کننده کامپوزیتی از ترکیب ذرات سرامیکی و ماتریکس پلیمری ساخته شده‌اند. درباره رنگ لمینت دندان bl4 بیشتر بخوانید.

مزایا

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پر کردن دندان با کامپوزیت

معایب

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

طیف افراد مجاز برای پر کردن دندان با کامپوزیت

اگر اندازه پوسیدگی دندان شما جزئی تا متوسط است و می‌خواهید ظاهر طبیعی دندان‌های خود را حفظ کنید، بهتر است یک پر کننده کامپوزیتی را جهت ترمیم دندان خود در نظر بگیرید. امروزه حتی در بازسازی‌های وسیع دندان‌ها یا بیلداپ دندان، کامپوزیت‌ها به طور معمول استفاده می‌شوند و مقاومت مناسبی در برابر شکست از خود نشان می‌دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله از عصب کشی دندان با لیزر چه می‌دانید؟ را بخوانید.

بنابراین اگر دندانتان درمان ریشه شده است، می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید به جای روکش کردن دندان، به کمک بیلداپ دندان با مواد کامپوزیتی دندان را بازسازی کند. اگر حساسیت به فلز شناخته شده‌ای دارید، یا مستعد ابتلا به آلرژی هستید، ممکن است بخواهید یک ماده پر کننده کامپوزیتی را در نظر بگیرید زیرا در ساختار آن هیچ فلزی وجود ندارد.

چه زمانی باید مواد پر کننده کامپوزیتی دندان را جایگزین کرد؟

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پیوند استخوان قبل از ایمپلنت

سخن پایانی

در این نوشتار در مورد مواد کامپوزیتی برای پر کردن دندان پوسیده سخن گفتیم. فراموش نکنید که فیلینگ کامپوزیت ۵ تا ۱۰ سال عمر می‌کند به ویژه اگر برای دندان‌های ردیف جلو استفاده شود. مراقبت از دندان‌های پر شده و احتیاط در استفاده از آن‌ها بسیار مهم است. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

خروج از نسخه موبایل