نماد سایت ایران دی دی اس

آمالگام دندان + مقایسه با کامپوزیت‌ها

آمالگام

 آمالگام ماده ی پرکننده ی دندان است که برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود. تا حالا به ماده‌ای که هنگام پر کردن دندان‌هایتان از آن استفاده می‌شود، فکر کرده بودید؟ عمر استفاده از آمالگام در دنیا به حدود 150 سال می‌رسد. برای اینکه همه چیز را درباره این ترکیب پراستفاده بدانید، با ما همراه باشید.

آمالگام چیست؟

 آمالگام دندانی مخلوطی از جیوه ی مایع (عنصری) و آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس است. تقریبا ۵۰٪ از وزن آ را عنصر جیوه تشکیل می دهد. خواص شیمیایی جیوه ی عنصری اجازه می دهد که با ذرات پودری آلیاژ( نقره، مس و قلع) واکنش داده و به صورت یک بتونه به هم بپیوندند. مقاله رنگ بندی لمینت دندان را بخوانید.

آمالگام دندانپزشکی به دلیل ظاهر نقره مانند خود به عنوان “پر کننده ی نقره ای” شناخته می شود. برای استفاده از آمالگام دندان، دندانپزشک ابتدا پوسیدگی های دندان را می‌تراشد. پس از آن، شکل حفره دندان را برای قرار دادن این ماده آماده می کند. سپس، با حفظ شرایط ایمنی ، مخلوط پودر آلیاژی را با جیوه ی مایع به شکل یک بتونه ی نرم در می آورد(اجزا مورد نظر برای دندانپزشک در یک کپسول ارائه می شود، همانطور که در شکل نشان داده شده است). سپس دندانپزشک این بتونه ی نرم آمالگام  را درون حفره ی آماده شده قرار داده و شکل می دهد، تا در آنجا به سرعت سفت شده و حفره را پر کند.

چه موادی مناسب ترمیم هستند؟ چرا؟

از آن جایی که ساختار مینای دندان، ساختاری قوی و مستحکم است. موادی که قرار است جایگزین بخش های پوسیده دندانی شوند، باید از استحکام مناسبی همچون مینای دندان، برخوردار باشند. آمالگام و کامپوزیت از جمله موادی هستند که در دندانپزشکی جهت پر کردن و ترمیم دندان ها استفاده می شوند چرا که استحکامی همچون مینای دندان دارند.

کامپوزیت‌ها شامل چه ترکیباتی هستند؟

کامپوزیت ها ترکیبی از پلاستیک و سرامیک هستند که به رزین کامپوزیتی شهرت دارند. رزین کامپوزیت حاوی ترکیباتی از مواد معدنی است که در ترمیم دندان ها و اصلاح طرح لبخند به کار می رود. برای استفاده از رزین های کامپوزیتی، باید کامپوزیت روی دندان قرار گیرد و با نور آبی مخصوص که به آن تابیده می شود، سخت شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصلاح طرح لبخند چیست  را بخوانید.

هستند که به رزین کامپوزیتی شهرت دارند. رزین کامپوزیت حاوی ترکیباتی از مواد معدنی است که در ترمیم دندان ها و اصلاح طرح لبخند به کار می رود. برای استفاده از رزین های کامپوزیتی، باید کامپوزیت روی دندان قرار گیرد و با نور آبی مخصوص که به آن تابیده می شود، سخت شود.

مقایسه آمالگام و کامپوزیت

مزایای استفاده از آمالگام

معایب استفاده از آمالگام

آمالگام ممنوع! برای؟

گرچه آمالگام تقریبا برای ترمیم دندان‌های بسیاری از افراد مناسب است ولی این به آن معنی نیست كه همه افراد می‌توانند از آن استفاده كنند. آمالگام نیز مانند هر داروی دیگری برای بعضی افراد منع مصرف دارد.

  1. ‌پوسیدگی‌های بزرگ: اگر بخش وسیعی از ساختمان دندان شما به دلیل پوسیدگی، تخریب شده است، آمالگام ترمیم مناسبی برای آن نیست. این دندان‌ها بهتر است روكش شوند.
  2. حساسیت به آمالگام: بعضی افراد به جیوه آمالگام و یا سایر فلزات موجود در آن آلرژی و یا حساسیت دارند. این افراد نباید از آمالگام در ترمیم دندان‌شان استفاده كنند.

مراقبت‌های ویژه دندان پر شده

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پیوند استخوان قبل از ایمپلنت

سخن پایانی

اگر فکر می‌کنید دندان‌هایتان پوسیده شده هر چه سریعتر به دکتر مراجعه کنی. همانطور که در این مقاله خواندیم، امالگام برای حفره‌های پوسیدگی کم، بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. همچنین از دندان‌های خود پس از پر شدن با آمالگام یا هر ماده دیگری به شدت مراقبت کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

خروج از نسخه موبایل