زیبایی - آرایشی

عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس

اغلب افراد بر این تصورند که استحمام قبل از خواب باعث می شود خواب راحت داشته باشند، اما باید بدانید که مراقبت از موها باید به صورت اصولی انجام گیرد و در هنگام شب برای زمانی که خسته هستید مراقبت از موها، بعد از استحمام به خوبی انجام نگرفته و در صورتی که با موی خیس بخوابید، باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد. اما اکثر افراد به دلیل تنبلی در هنگام آخر شب، با موهای خیس می خوابند و از عوارض آن بی خبر هستند، اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، در این جا همراه ما باشید تا از عوارض خوابیدن با موهای خیس آگاه شوید.

چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

همانطور که می توان حدس زد خوابیدن با موهای خیس مضررات متعددی دارد. به همین دلیل است که از گذشته همواره به خشک کردن موها پیش از خواب تاکید می شده است. در صورتی که این عمل به یک عادت تبدیل شود می تواند موجب بروز مشکلات زیر شود:

– ایجاد شکستگی شدید در موها

هنگامی که موها خیس است، در سست ترین و ضعیف ترین حالت خود قرار دارد. بنابراین زمانی که با موهای خیس به رختخواب می روید، میزان شکنندگی موها افزایش پیدا می کند. دلیل این مسئله آن است که با غلت زدن و چرخیدن در هنگام خواب، موها دچار کشیدگی می شود، به ریشه و ساقه آنها فشار وارد می شود و در نتیجه موها دچار آسیب و شکستگی می شود. اگر موهای شما بافته شده و در حالت فشرده نیز قرار داشته باشد و با آن مو به رختخواب بروید، میزان کشش در ساقه مو افزایش پیدا می کند. بنابراین اگر مجبور به خوابیدن با موهای خیس شدید، هرگز موهای خود را نبافید تا در حالت کشش و کشیدگی نباشد.

– افزایش احتمال سرما خوردگی

اگر در فصل زمستان و یا در اتاقی با تهویه مطبوع و خنک هستید، خوابیدن با موهای خیس باعث می‌شود احساس سرمای بیشتری داشته باشید. این امر موجب می شود تا سرما در وجود شما باقی بماند و دچار سردرد شوید. اما علت اصلی سرماخوردگی با موهای خیس، رطوبت موجود در موها نیست، بلکه دلیل آن ویروس و میکروب هایی است که با رطوبت مو از بالشت وارد بدن می شود. این میکروب ها و عفونت ها از طریق بینی، چشم و دهان وارد بدن می شود و شخص را بیمار می کند. بیشتر بخوانید: عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان چیست؟

– ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

همانطور که گفته شد با خوابیدن با موهای خیس ویروس ها و عوامل بیماری زا از طریق بالشت جذب بدن می شود. بنابراین در این شرایط میکروب ها و باکتری ها می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند و احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا را افزایش بدهند.

– ایجاد شوره در پوست سر

گرمای سر و رطوبت طولانی مدت موها، از طریق عفونت های قارچی و باکتریایی بر روی پوست سر و بالشت می تواند روغن های طبیعی موها را از بین ببرد. همزمان شدن رشد باکتری ها و از بین رفتن روغن های طبیعی مو می تواند باعث ایجاد شوره در پوست سر شود.

– افزایش رشد باکتری ها

هنگامی که با موهای خیس به رختخواب می روید، گرمای سر و رطوبت موجود در موها بستر مناسب برای رشد باکتری ها و کپک های موجود بر روی بالشت را فراهم می کند. شایان ذکر است که تعویض مکرر ملحفه ها نیز نمی تواند از بروز این مشکل جلوگیری نماید؛ زیرا انتقال رطوبت از موها به بالش، شرایط مناسب برای رشد باکتری ها را به وجود می آورد.

– کدر شدن موها

کاهش درخشندگی و از بین رفتن روغن های طبیعی موها، یکی دیگر از عوارض خوابیدن با موهای خیس است. هنگامی که روغن طبیعی موها از بین می رود، به مرور زمان موها، خشک و شکننده می شوند.

 خوابیدن با موی خیس

در موهای کم آب، احتمال بروز وز و موخره بسیار زیاد است و با کاهش درخشندگی، موها کدر می گردد.

– ریزش موها

هنگامی که با موهای مرطوب به تختخواب می روید، کشیدگی تارهای مو بیشتر می شود. با کشیدگی تارهای مو، فولیکول های مو آسیب می بینیند. در این شرایط همچنین، موخوره و گره خوردگی موها با غلت زدن افزایش می یابد که این گره ها به سختی باز می شود و موجب ریزش موها می شود.

– بروز آکنه

زمانی که رطوبت موها به بالشت نفوذ می کند، محل مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می شود. از سوی دیگر از آنجایی که پوست صورت و سر بسیار حساس هستند، پوست به این مسئله سریعا واکنش نشان می دهند و موجب می شود تا نفوذ باکتری ها به پوست موجب بروز آکنه و اگزما در پوست شود. بیشتر بدانید: رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟ 

بیشتر بخوانید:  رشد سینه های دختران و آیا سینه ها هنگام رشد درد می کنند؟ + بررسی مراحل رشد سینه ها

– ایجاد عفونت های قارچی

برخی از افراد با خوابیدن با موهای خیس دچار مشکلات پوستی در ناحیه سر می شوند. دلیل این مسئله نیز آن است که بالشت و  فولیکول مو می تواند انواع خاصی از عفونت های قارچی را در خود جای دهند و محیط های مرطوب نیز محل مناسبی برای رشد آنها هستند. انواع بیماری های قارچی به شرح زیر هستند:

 • درماتوفیتوز یا کرم حلقوی نوعی قارچ است که در محیط مرطوب رشد می کند و بیماری کچلی مو را ایجاد می کند.
 •  مالاسزیا نوعی قارچ مو است که در فولیکول مو یافت می شود و با تحریک سلول های پوست سر، میزان ریزش مو را تا چهار برابر افزایش می دهد. این بیماری قارچی همچنین موجب تحریک و خارش پوست سر می شود.
 • آسپرژیلوس فومیگاتوس نوع دیگری از قارچ است که در بالشت ها وجود دارد و می تواند باعث بروز بیماری آسپرژیلوزیس شود. شکل شدید این بیماری زمانی رخ می دهد که این قارچ از ریه ها وارد مغز، قلب، کلیه و پوست می شود و باعث بروز تب و لز می شود. این بیماری معمولا در افرادی که شیمی درمانی می کنند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند رخ می دهد و در صورتی که درمان نشود می تواند کشنده باشد.

چطور عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش دهیم؟

برای اینکه بتوانید عوارض خوابیدن با موهای خیس را به حداقل برسانید، می‌توانید روش‌هایی زیر را در دستور کار قرار دهید:

بستن یا بافتن مو‌ها

برای این که عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش داده و فرمی زیبا به موهای خود بدهید می‌توانید موهایتان را به صورت گوجه‌ای بالای سر ببندید یا آن‌ها را ببافید. البته این اقدامات نیز باید پس از گرفتن خیسی مو‌ها در حالی که مو‌ها مرطوب هستند انجام شود.

روسری بپوشید

برای اینکه اصطکاک بین مو‌ها و بالش به ریزش موها منجر نشود از روسری نخی یا ابریشمی در هنگام خواب استفاده کنید تا از عوارض خوابیدن با موی خیس کاسته شده و مو‌هایتان وز و بد حالت نشوند.

استفاده از روبالشی ابریشمی

یک روبالشی ابریشمی کمک می‌کند اصطکاک بین بالش و مو‌ها کمتر شده و پوستتان تمام رطوبت خود را از دست ندهد. پارچه‌های ابریشمی مقدار آب کمتری را جذب کرده و از تجمع باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

استفاده از روغن‌های گیاهی

روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن فندق میزان جذب رطوبت توسط مو‌ها را کمتر کرده و با کاهش دادن جذب آب توسط کوتیکول‌ها از ایجاد شکستگی و تورم در ساقه های مو جلوگیری می‌کنند.

نکات مهم شانه کردن و خشک کردن مو

اگر می‌خواهید موهایی سالم داشته باشید، این نکات را حین خشک کردن و شانه زدن موها به یاد آورید:

 • مو‌های خیس خود را شانه و برس نکشید و اجازه دهید ۸۰ درصد رطوبت مو‌ها خشک شود و سپس به شانه کردن اقدام کنید.
 • برس یا شانه خود را دو تا سه بار در هفته با آب و صابون بشویید.
 • در زمان شانه کردن موها سرتان را به سمت پایین نگه دارید و موها را از پشت گردن به سمت پیشانی شانه بزنید و بعد از پیشانی به سمت پشت برگردانید.
 • برای این که موهایتان لطیف و درخشان باشد در پایان شستشوی مو از آب سرد استفاده کنید.
 • موهایتان را دو تا سه بار در طول روز شانه بزنید.
 • برای اینکه موهایتان سریعتر خشک شوند آن‌ها را به دسته‌های کوچک تقسیم کنید.
 • بعد از خارج شدن از حمام از حوله‌های لطیف یا پارچه‌های نخی برای خشک کردن مو استفاده کنید و آن‌ها را بر روی موهایتان قرار دهید تا به مرور خشک شوند.
 • برای خشک کردن مو‌ها با سشوار دستگاه را روی سرعت یا حرارت پایین یا متوسط تنظیم کنید.
 • برای این که حرارت سشوار به ریشه مو صدمه نزند آن را در فاصله مناسب از مو‌ها بگیرید و به طور پی در پی جا به جا کنید.
 • قبل از استفاده از سشوار یا سایر ابزار‌های حرارتی از کرم‌های ضد حرارت برای موهای خود استفاده کنید.
 • برای اینکه مو‌هایتان ضعیف یا وز نشود حوله یا پارچه را با فشار و سرعت روی مو‌ها کشید.
 • تا زمانی که حداقل نیمی از رطوبت مو‌ها خشک نشده‌اند از سشوار استفاده نکنید و به هیچ عنوان مو‌های کاملا خیس را در معرض باد یا حرارت سشوار قرار ندهید.

آیا واقعا خوابیدن با موی خیس ضرر دارد؟

بله، خوابیدن با موهای خیس دارای عوارض چشمگیری است که در بلند مدت به ایجاد آسیب‌های گوناگون در موها منجر می‌شود. برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی، موخوره، ریزش مو، سرماخوردگی و سردرد لازم است مو‌های خود را مطابق اصول و نکاتی که در این مقاله یادآوری شد خشک کرده و شانه بزنید و سپس وارد رختخواب شوید.

بیشتر بخوانید:  آیا عدم تعادل هورمون، بر زیبایی پوست اثر گذار است؟ + بررسی درمان آکنه های هورمونی

عوارض بستن موی خیس چیست؟

بستن موها در حالت خیس باعث شکسته شدن موهای شما میشود،ودر صورتی که زمانی برای خشک کردن ندارید و نیاز به بستن موهایتان دارید سعی کنید از گیره های دندانه درشت استفاده کنید و موهایتان را محکم نبندید.

ریزش و شکستگی شدید مو

موهای شما هنگام خیس شدن بسیار شکننده و شکننده می‌شوند. از این رو، زمانی که موهای خود را قبل از خواب خیس می‌گذارید، ممکن است دچار ریزش و شکستگی مو شوید. وقتی می‌چرخید و حرکت می‌کنید، اصطکاک بین موهای خیس و روبالشی ممکن است باعث شود که موهایتان راحت‌تر بشکند.

 سرماخوردگی و گلودرد

اگر در اتاقی با تهویه مطبوع یا در اوج فصل زمستان می‌خوابید، موهای مرطوب می‌توانند باعث احساس سرما در شما شوند. ممکن است به دلیل خیس بودن موهایتان دچار سرماخوردگی و گلو درد شوید. برای جلوگیری از آنفولانزا از آبکشی موها قبل از خواب خودداری کنید.

هزینه بیشتر برای ابزارها و محصولات حالت دهنده مو

موهای شما پس از خشک شدن در جای خود قرار می‌گیرند. وقتی با موهای مرطوب می‌خوابید، هنگام خوابیدن موهایتان خشک می‌شود و به‌طور ناگهانی حالت می‌گیرد.

معمولاً قسمت‌هایی که بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند انتها و تاج سر شما هستند. شما می‌توانید موهای خود را فقط با حالت دادن مجدد با ژل‌های مو، ابزارهای حالت دهنده حرارتی یا سرم ها صاف کنید. نه تنها باید برای حالت دادن به موهای خود زمان صرف کنید، بلکه باید برای خرید این محصولات و ابزار آرایش مو، پول نیز صرف کنید. استفاده بیش از حد از این ابزارها می‌تواند آسیب بیشتری به موهای شما وارد کند.

 بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد

خوابیدن با موهای خیس هیچ بیماری جدی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند به طور غیر مستقیم سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند. دمای بدن شما معمولاً در طول شب پایین است و خوابیدن با موهای مرطوب دمای بدن شما را بیشتر کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که دمای پایین بدن پاسخ ایمنی شما را به گلودرد و سرماخوردگی به حداقل می‌رساند .

رشد باکتری‌ها را تقویت می کند

ترکیب دمای گرم و آب منجر به رشد باکتری‌ها می‌شود. وقتی با موهای خیس می‌خوابید، بالش شما مرطوب می‌شود. بالش مرطوب و سر گرم شما، بالش را به مکانی ایده آل برای رشد قارچ و باکتری تبدیل می کند.

باعث شوره سر می‌شود

موهای خیس و مرطوب شما همراه با گرمای سرتان در نهایت باعث تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌ها روی بالش و همچنین پوست سرتان می‌شود. وقتی با موهای مرطوب می‌خوابید هم روغن‌های طبیعی و هم رطوبت موهایتان توسط پارچه جذب می‌شوند. کاهش روغن‌های طبیعی و افزایش رشد باکتری‌ها باعث ایجاد شوره سر و خارش در پوست سر شما می‌شود.

منجر به موهای کدر و بی روح می‌شود

هنگامی که روغن و رطوبت طبیعی موهای شما به روبالشی شما آغشته می شود، موهای شما بی روح، کدر و خشک می شوند. این باعث می شود که مو به راحتی شکسته شود.

باعث ایجاد کرم حلقوی پوست سر می‌شود

خوابیدن با موهای مرطوب نیز ممکن است باعث ایجاد کرم حلقوی پوست سر شود. این یک نوع عفونت قارچی است که در شرایط مرطوب و گرم رخ می‌دهد. کرم حلقوی پوست سر بسیار مسری است. از این رو، شستن و تمیز کردن هر چیزی که با پوست سر آلوده شما در تماس است ضروری است.

باعث آکنه می‌شود

هنگامی که بالش شما محل رشد باکتری‌ها، قارچها و کپک‌ها می‌شود، به احتمال زیاد به زودی آکنه روی پوست خود خواهید داشت. بنابراین، مهم است که قبل از خواب موهای خود را به درستی خشک کنید.

ایا موی خیس باعث شپش میشود؟

خیر، علت شپش سر در بزرگسالان یا علت شپش سر در کودکان، نشانه این نیست که بهداشت فرد ضعیف بوده است. شپش سر به خون احتیاج دارد و فرقی نمی­‌کند که این خون متعلق به فردی تمیز است که بهداشت را کاملاً رعایت می­‌کند یا فردی که نامرتب و غیربهداشتی است. 

نکات شانه زدن موی خیس

 • با موی خود به ملایمت رفتار کنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می‌کند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوک مو دست را حرکت دهید تا مو نشکند.
 • وقتی که مو خیس است شکننده تر است، بنابراین از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس کشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری کنید.
 • اگر موهایتان را شستید، صبر کنید تا ۸۰ درصد از موهایتان خشک شوند و بعد برس بکشید.
 • اگر می‌توانید آبکشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا که این عمل باعث می‌شود کراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد.
 • دو بار شامپو کردن پی در پی بی فایده است و همان یک بار کافی است و در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می کند و باعث ایجاد الکتریسیته در موها می‌شود.
 • موهایتان را پیش از شست و شو با شامپو برس کنید تا خوب از هم جدا شوند.
بیشتر بخوانید:  لیفتینگ صورت یا ریتیدکتومی چیست؟ + لیفت صورت را چه کسانی باید انجام دهند؟

عوارض ناشی از شانه زدن موی خیس چیست؟

سعی کنید بعد از شستشو اب موهایتان را با حوله به ارامی گیرید و بعد از استفاده از ابرسان یا ارگان یا هر مرطوب کننده مطمعن زمانی به موهایتان بدهید تا به طور طبیعی کمی خشک شوند سپس به ارامی شانه کنید و با حرارت ملایم موهایتان را خشک کنید،شانه کردن موهای کاملا خیس باعث ایجاد الکتریسیته ساکن بین شانه وتارهای موها میشود و در نتیجه موجب شکنندگی و ریزش موها میشود.غلاف هر تارمو به سمت پایین رشد میکند همیشه موقع شانه کردن و یا خشک کردن با حوله از سمت ریشه تا نوک ساقه دست را حرکت بدهید تا موجب شکستن ساقه موهایتان نشوید.

با شستن موها در حمام، چربی های طبیعی پوست کاهش می‍ابد و به اصطلاح موجب خشکی و فقدان سبوم (چربی های طبیعی پوست) می‌گردد. کمبود چربی سبب زبر شدن و افزایش احتمال شکستگی ساقه‌های مو خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود تا به خوبی از موهای خیس خود مراقبت کنید. همچنین اجازه دهید تا موهای شما خشک شود و بعد با ملایمت برای شانه زدن موها اقدام کنید. برخی از عوارض جانبی رایجی که در اثر برس زدن موهای خیس تجربه می‌کنید عبارتند از:

 • آسیب به سلامتی و زیبایی موها:

موی خیس پروتئین های پیوند نسبتا ضعیف تری نسبت به پیوند پروتئینی موی خشک دارد و همین امر موجب آسیب پذیری بیشتر و شکنندگی موها حین شانه زدن می‍شود. پس سعی کنید تا از موهای خیس و مرطوب خود بیشتر از موهای خشک خود مراقبت کنید تا به حفظ سلامتی آن کمک کنید.

 • موخوره شدید و غیر قابل کنترل:

شانه زدن موهای سر هنگامی که خیس است باعث دو شاخه شدن ساقه‌های موی خیس شده و منجر به ایجاد موخوره‌هایی با شدت بسیار بالا و غیرقابل کنترل می‌شود.

 • افزایش استفاده از محصولات مراقبتی از مو:

زمانی که تارهای مموهای شما شکسته شود و به موخوره مبتلا شوید، نیاز به استفاده از محصولات مراقبتی مو بعد از حمام و حین خیس بودن موها افزایش پیدا می‌کند. پوشاندن موهای خیس با ماسک ها و محصولات مراقبتی باعث می‌شود تا سنگینی مو بیشتر شده و منجر به تشدید موخوره ها گردد.

درمان سردرد ناشی از موی خیس چگونه است؟

سردرد ناشی از خوابیدن با موی خیس ممکن است به دلیل تغییر در دما و رطوبت محیط شما باشد. این تغییر دما باعث ایجاد تنش و سر درد می‌شود. وقتی موهای شما خیس هستند و روی سر شما قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند که پوست سر شما مرطوب شود. اگر این رطوبت به مدت طولانی باشد خشکی پوست سر و در نتیجه سردرد را ایجاد می‌کند. علاوه بر این وقتی موها خیس هستند، هوای اطراف شما را مرطوب می‌کنند. این موجب افزایش رطوبت در هوا باعث بازدم بیشتر شما می‌شود و سردرد را به همراه می‌آورد.

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم برای کاهش سردرد ناشی از خوابیدن با موی خیس، می‌توانید قبل از خوابیدن، موهای خود را خشک کنید، از شامپو‌های آرام‌بخش و ملایم استفاده کنید، هنگام خشک کردن موها، از حرارت بالای سشوار استفاده نکنید، در هوای خشک، از رطوبت‌دهنده هوا استفاده کنید تا رطوبت هوا را متعادل کنید و پوست سرتان را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ پوست سر با یک روغن طبیعی می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند و به خواب آرام و راحتی را برای شما فراهم کند. در صورتی که سردرد شما بعد از انجام این تدابیر همچنان ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چرا با موی خیس بیرون رفتن ممنوع است؟

با رعایت کردن این مورد شما به سلامتی موهاتون بیشتر میتوانید کمک کنید به خصوص در فصل سرما، در این فصل دمای پایین هوا موجب یخ زدن اب روی موهای شما میشود وحجم بیشتری پیدا میکند کخ این امر خود باعث شکستگی ساقه موها میشود،با رعایت همین نکات ساده میتوانید به سلامتی و زیبایی بیشتر موهایتان کمک کنید.

بیشتر بخوانید:  پی آر پی مو چیست و چه نقشی در تقویت مو دارد؟ + فواید آن در زنان چیست؟

موهای خیس در بیرون بیشتر باعث جذب الودگی میشوند و این خیسی موها و باز بودن منافظ روی ساقه ها، باعث این میشود الودگی های محیط را به راحتی در ساقه موها نفوذ کنند.

همیشه حمام رفتن را جوری با وقتتان تنظیم کنید که بعد از آن زمان کافی برای خشک کردن موهایتان باشد،اگر زمان کم داشتید هیچ وقت از اتوی مو بر روی ساقه های خیس استفاده نکنید لطفا با حرارت ملایم موهایتان را خشک کنید حرارت زیادی سشوار خود باعث موخوره و شکنندگی مو میشو توصیه میشود حتی اگر موهای نرم دارید از ماسک و تقویت کننده های مو استفاده کنید در زمستان و تابستان از اسپره ابرسان (بدون الکل) ویا روغن های ارگان بعد از حمام برای بیرون رفتن استفاده کنید این کار علاوه بر اب رسانی کردن مو باعث ایجاد یک کاور محافظتی بر روی لایه بیرونی مو میشود و در برابر تغییر دما،رطوبت جلوگیری از اسیب به ساقه ها میکند ،بیرون رفتن با موهای خیس موها را بد حالت میکند ،و همچنان ممکن است باعث سردرد و گاهی موجب بیماری میشود.

توصیه‌هایی برای خشک کردن موها قبل از خواب

با وجود اینکه عوارض خوابیدن بدون خشک کردن موها را برایتان گفتیم، ممکن است به هر حال نتوانید روتین زندگیتان را تغییر دهید. پس در این صورت بهتر است به منظور محافظت از موهای خود، به توصیه‌های زیر عمل کنید:

۱- روبالشی ابریشمی استفاده کنید

روبالشی ابریشمی در مقایسه با روبالشی نخی معمولی اصطکاک کمتری در سطح خود ایجاد می‌کند. ابریشم حتی در صورت خیس شدن، خطر شکستگی و گره خوردن مو را کاهش می‌دهد. در ضمن ابریشم از موخوره نیز جلوگیری کرده و احساس خوبی به شما می‌دهد.

۲- روغن‌تراپی کنید

تحقیقات زیادی نشان داده است که روغن نارگیل باعث کاهش ریزش پروتئین از مو در هنگام شستشو می‌شود. روغن زدن بعد از حمام به سلامت موها و حفظ آن از آسیب‌های احتمالی کمک می‌کند. یکی دیگر از روغن‌های مفید برای مو روغن آرگان است.

۳- از کلاه حمام یا روسری استفاده کنید

استفاده از کلاه بعد از حمام یا روسری می‌تواند با کاهش اصطکاک بین موها و بالش در هنگام خواب به محافظت از موهای شما در برابر آسیب‌های احتمالی کمک کند.

۴- در حمام از نرم‌کننده مو استفاده کنید

نرم کننده‌های مو حاوی موادی هستند که به باز شدن موها و کاهش اصطکاک کمک می‌کنند. کاهش اصطکاک نیز آسیب ناشی از جابه‌جایی مو در طول خواب را کاهش می‌دهد.

۵- روال کارهای قبل از خواب خود را تغییر دهید

روال کارهای قبل از خواب خود را زودتر شروع کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای خشک کردن موهایتان قبل از خوابیدن وجود دارد.

سرما خوردن با موی خیس واقعیت دارد؟

به نظر می‌رسد رایج‌ترین نگرانی درباره خوابیدن با موی خیس مربوط به بالا رفتن ریسک سرماخوردگی باشد، به خصوص از دیدگاه مادران و مادربزرگ‌ها. با وجود اینکه به طور عمومی این باور می‌تواند درست باشد، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند افراد به دلیل خوابیدن با موهای خیس دچار سرماخوردگی خواهند شد.

سرماخوردگی معمولی ربطی به سرما ندارد و نتیجه آلوده شدن فرد به یکی از ۲۰۰ نوع ویروسی است که منجر به سرما خوردن می‌شوند. در این مورد ویروس از طریق دهان، بینی و چشم وارد بدن شده و از طریق عطسه، سرفه یا حتی حرف زدن فرد در هوا پخش می‌شود. همچنین فرد ممکن است این ویروس را بر اثر لمس کردن مناطق آلوده دریافت کند. بنابراین خوابیدن با موهای خیس ارتباط علمی با سرما خوردن ندارد، اما اگر حساس هستید و دوست دارید موقعیت مناسبی برای ویروس‌ها فراهم نکنید، شاید خشک کردن موهایتان قبل از خوابیدن ایده بدی به نظر نیاید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس آشنا شدید. همچنین از توصیه‌های خشک کردن موها قبل از خواب آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا خوابیدن با موی خیس می‌تواند باعث کدر شدن موها شود؟

یکی دیگر از عوارض خوابیدن با موی خیس کدر شدن و کاهش درخشندگی مو می‌باشد.

آیا خوابیدن با موی خیس خطر آکنه را افزایش می‌دهد؟

رشد باکتری‌های موجود بر روی پارچه بالش بر اثر خیس بودن موها می‌تواند همچنین موجب جوش و آکنه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا