نماد سایت ایران دی دی اس

آنچه درباره ی مراقبت از دندان کودکان باید بدانید

مراقبت از دندان کودک

همانطور که می‌دانید ریشه بسیاری از مشکلات دهان و دندان در دوران کودکی است. اگر کودک، مشکل دندان و لثه داشته باشد و این مشکل برطرف نشود، به احتمال زیاد در آینده نیز ادامه خواهد داشت. والدین با کسب آگاهی می توانند در ارتقا سلامت دهان و دندان کودکان خود نقش مهمی ایفا کنند. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره ی مراقبت از دندان کودکان بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: چرایی ایجاد لکه‌های سفید روی دندان پس از ارتودنسی


مراقبت از دندان کودکان خود در سنین مختلف چگونه باید باشد؟

هرچند که مراقبت از دندان کودکان در سنین مختلف از چند اصول کلی پیروی می نماید. اما در هر سنی برخی از مراقبت های دهان و دندان اهمیت بیشتری دارد. همچنین ممکن است برخی از مراقبت ها به طور اختصاصی نیاز به توجه بیشتری در سنین مشخصی داشته باشد. در ادامه به مراقبت از دندان کودکان از سن 2 سالگی تا 13 سال به بالا می پردازیم.

مراقبت از دندان کودکان در طفولیت – از بدو تولد تا 2 سالگی

برای مراقبت از دندان کودکان خود در این سن موارد زیر را به خاطر بسپارید:

مراقبت از دندان کودکان در بدو کودکی – 3 تا 5 سالگی

برای مراقبت از دندان کودکان خود در این سن موارد زیر را به خاطر بسپارید:


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: چگونه از دندان ها در دوران بارداری مراقبت کنیم؟


مراقبت از دندان کودکان در اواسط کودکی – 6 تا 9 سالگی

برای مراقبت از دندان کودکان خود در این سن استفاده از نخ دندان را به محض احساس رویش اولین دندان فرزندتان شروع کنید. اجازه دهید بداند که افتادن دندان ها امری طبیعی است، به این صورت دندان های دائمی آغاز به رویش می کنند. تا زمانی که به تنهایی قادر به رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان خود نیستند، شما باید در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکان به آن ها کمک کنید. همیشه باید توجه ویژه ای به دندان های عقبی آن ها داشت، چون امکان تجمع پلاک در آن مناطق بیشتر است.

مراقبت از دندان کودکان در اواخر کودکی – 10 تا 12 سالگی

کودکانی که ورزش می کنند برای دندان ها از حفاظ استفاده کنند. به خصوص کودکانی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید بسیار مراقب باشند که هنگام ورزش کردن به دندان ها و براکت های ارتودنسی آسیب نرسانند. در ورزش های توپی مثل والیبال و بسکتبال که احتمال اصابت توپ به صورت و دهان بیمار بسیار زیاد است استفاده از محافظ صورت یا دندان بسیار توصیه می شود.

13 سال به بالا

والدین می توانند با یادآوری اینکه لبخند (دندان های) زیبا و بوی خوش دهان، نوجوانان را برای رسیدن به ظاهر و احساسی زیباتر کمک می کنند ، آن ها را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنند.


درباره‌ی ایمپلنت فوری چه می‌دانید؟


ایجاد علاقه به مسواک زدن در کودک

ایجاد علاقه به مسواک زدن یکی از مهترین کارهایی است که برای مراقبت از دندان کودکان خود باید انجام دهید. برای این کار میتوانید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

نکات ابتدایی:


برای مطالعه بیشتر: اپن بایت دندان، یک ناهنجاری رایج اما قابل درمان


نکات بیشتر:


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: با ارتودنسی دیمون آشنا شوید


نحوه صحیح مسواک زدن

بهتر است برای مراقبت از دندان کودکان خود، نحوه ی صحیح مسواک زدن را به کودک بیاموزید. مسواک زدن مناسب به حداقل دو دقیقه زمان نیاز دارد. به همین خاطر باید صبورانه این زمان را سپری کرد. می‌توان از تایمر برای این کار استفاده کرد. لازم است مسواک کودک کوتاه با موهای نرم باشد. مقدار کمی خمیردندان روی مسواک گذاشته، و روی دندان‌ها، خط لثه، دندان‌های عقب و باقی قسمت‌ها با مسواک تمیز شود. ترتیب مسواک زدن به صورت زیر است:

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ی بهداشت و مراقبت از دندان کودکان خواندیم. باید تاکید نمود دندان های طبیعی هیچ جایگزین کاملی ندارند و حفظ سلامت دندان و دهان از مهمترین جنبه های بهداشت فردی است. اگر اقدامات پیشگیرانه از همان کودکی صورت گیرد، مانع از صرف هزینه های گزاف در بزرگسالی خواهد شد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل