نماد سایت ایران دی دی اس

سیر تا پیاز بیماری ایدز

HIV مخفف عبارت Human Immunodeficiency Virus به معنای ویروس نقص ایمنی انسانی است. این ویروس باعث عفونت اچ آی وی می شود؛ عفونتی که در صورت درمان نشدن می تواند تبدیل به بیماری ایدز یا همانAcquired Immunodeficiency Syndrome به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی شود. در واقع ایدز پیشرفته ترین مرحله ی عفونت اچ آی وی است. شما در مورد این بیماری مهلک و راه های سرایت آن چه می دانید؟ در این مقالهبا ما همراه باشید تا اطلاعات و آگاهی خود را درباره ی این مهمّ افزایش دهید.

بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز توسط حمله ویروس HIV  به دستگاه ایمنی بدن ایجاد می‌شود. ویروس HIV به سلول‌های T+CD4 حمله می‌کند و به تدریج مقاومت آن را از بین می‌برد. به همین دلیل کسانی که به بیماری ایدز مبتلا هستند بیشتر در معرض سرطان و بیماری‌های عفونی قرار می‌گیرند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره دیابت نوع ۱ را بخوانید.

راه های انتقال بیماری ایدز

شناخت راه های انتقال بیماری در پیشگیری از آلودگی بسیار مؤثر است .


ویروس مولد ایدز از چند راه عمده زیر، از فرد آلوده به شخص سالم منتقل می شود:

سرایت از راه تماس جنسی

شایع ترین راه سرایت آلودگی، تماس جنسی است . ویروس ممکن است از فرد آلوده به شریک جنسی اش منتقل بشود. آلودگی از راه تماس جنسی ۸۰ درصد کل موارد را شامل می شود.
 وجود بیماری های مقاربتی دیگر مانند سوزاک، سیفلیس و همچنین زخم های دستگاه تناسلی ، خطر آلودگی را چند برابر خواهد کرد. بنابر این توجه به این مهم و درمان فوری آنها باید مد نظر قرار گیرد . زنان، بیشتر در معرض خطر آلودگی به وسیله شریک جنسی خود قرار دارند ، زیرا احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از زن به مرد می باشد.

سرایت از راه خون و فراورده های خونی

استفاده از خون و فراورده های خونی آلوده به ویروس ایدز، یکی دیگر از راه های انتقال است . با وجود اینکه قدرت آلوده کنندگی خون و فراورده های آن زیاد است، خطر سرایت از این راه ۳ تا ۵ درصد می باشد ، زیرا نمونه های خون اهدایی به سازمان به دقت مورد آزمایش قرارمی گیرد و خون های آلوده پس از شناسایی مورد استفاده قرار نمی گیرد . به همین دلیل در اکثر کشورهایی که امکانات آزمایشگاهی برای این کار وجود دارد، انتقال بیماری از طریق خون تقریباً غیر ممکن شده است.

استفاده از سرنگ و سوزن آلوده

استفاده از سرنگ و سوزن آلوده به طور اشتراکی در معتادین تزریقی، یکی دیگر از راه های سرایت آلودگی است. چون استفاده از مواد مخدر عملی غیر قانونی است و اکثر افراد معتاد دارای وضع مالی بسیار بدی هستند ، در نتیجه از سرنگ های استفاده شده دیگران استفاده می کنند و از این طریق اگر شخصی آلوده به ویروس ایدز باشد ، به راحتی آلودگی را منتقل می کند .

سرایت از مادر به کودک

ویروس ایدز از مادر آلوده به کودک ممکن است در دوران حاملگی ، هنگام وضع حمل و یا کمی بعد از زایمان انتقال یابد.
میزان سرایت آلودگی از مادر به کودک ۵ تا ۷ درصد است. آلودگی در بچه هایی که به روش سزارین به دنیا آمده اند نیز دیده شده است . شیر دادن یکی از راه های سرایت آلودگی است. ولی چون احتمال آن کم و مزایای تغذیه با شیر مادر بسیار زیاد است ، اکثراً توصیه می شود که مادر به فرزند خود شیر بدهد.
حدود۳۵ – ۲۵ درصد (یک سوم) نوزادانی که از مادر آلوده به ویروس ایدز متولد می شوند ، قبل از تولد ، هنگام تولد و یا در دوران تغذیه از شیر مادر آلوده می گردند. در کودکان، آلودگی به ویروس ایدز به سرعت به طرف ایجاد بیماری ایدز پیشرفت می کند و شانس زنده ماندن کودک هم کم است .

راه های دیگر سرایت

پیوند اعضاء از بافت های افراد آلوده، خال کوبی و سوراخ کردن گوش توسط سوزن و وسایل آلوده ، استفادهازمسواک و تیغ ریش تراشی شخص بیمار و ختنه با وسایل آلوده نیز را راه های دیگر سرایت بیماری است. (روی هم رفته استفاده از وسایل بهداشتی شخصی دیگران حتی افراد سالم نیز عاقلانه و بهداشتی نیست چه رسد به استفاده از وسایل شخص بیمار مبتلا به ایدز). از راه های تنفسی ، گوارشی و یا از طریق تماس های معمولی خانوادگی و یا محیط کار ، دانشگاه ، مدرسه و اردوگاه های جمعی کاری و یا تفریحی ، انتقال گزارش نشده است.

علائم اولیه بیماری ایدز

علائم ایدز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در بعضی افراد بعد از ۲ تا ۴ هفته بعد از انتقال ویروس فرد علائمی مانند آنفولانزا از خود بروز می‌کند. این بیماری باعث تورم گره‌های لنفاوی در بازو و در ناحیه کشاله ران می‌شود و ممکن است در افراد دیگر به شکل بثورات ظاهر شوند.

بعضی افراد این علائم را چندین سال بعد نیز تجربه نمی‌کنند. تنها راه مطمئن بودن آزمایش خون است. علائم ایدز مرحله به مرحله متفاوت است. نشانه های ابتلا به این ویروس عبارت است از:

علائم در مرحله دوم ایدز

این مرحله HIV مزمن نامیده می‌شود. در این مرحله پس از آزمایش خون داروهای ضد ویروسی تجویز می‌شود.

نگران موارد زیر در جهت انتقال و سرایت ویروس نباشید!


سخن پایانی

در این مطلب درباره بیماری ایدز خواندیم. به یاد داشته باشید هرگز تصور نکنید شریک جنسی تان حتماً می داند که به اچ آی وی مبتلا است یا نه، چون فقط از طریق آزمایش می توان به این مسأله پی برد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل