نماد سایت ایران دی دی اس

کشیدن دندان چه زمانی باید انجام شود؟

کشیدن دندان

گاهی اوقات به دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی و درد بیش از حد دندان، مجبور به کشیدن آن می شویم. کشیدن دندان قدمت بسیار زیادی دارد و در گذشته تقریبا با کوچک ترین درد و مشکل دندانی، اقدام به کشیدن آن می کردند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی این روزها کم تر از این روش استفاده می شود و دندانپزشکان در شرایط بسیار استثنایی و حاد اقدام به کشیدن دندان بیمار می کنند. اما این شرایط حاد و استثنایی کدام است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد و در مورد مراقبت های پس از کشیدن‌دندان نیز بحث خواهیم کرد.


این مطلب را بخوانید: نخ دندان قبل از مسواک یا بعد از مسواک؟


در چه شرایطی باید اقدام به کشیدن دندان کرد؟

با توجه به این که دندان های دائمی در صورت کشیده شدن مجددا رشد نخواهند کرد و از طرفی هزینه های کاشت دندان نسبتا گران است، باید سعی کنیم تا حد امکان از کشیدن‌دندان پرهیز کنیم؛ اما در موارد زیر مجبور هستیم برای رفع مشکل، دندان را بکشیم:

بیماری دندان و دهان

در صورت ابتلا به بیماری های شدید و مزمن لثه و دهان، دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان خواهد شد. بیماری های لثه و دندان معمولا به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود و در صورتی که دیر برای درمان آن اقدام کنید می تواند خطرساز باشد.

پوسیدگی های شدید دندان

پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. پوسیدگی دندان معمولا به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان صورت می گیرد. با مسواک زدن مداوم و استفاده مرتب از نخ دندان می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

پوسیدگی دندان در مراحل اولیه می تواند بدون نیاز به کشیدن‌دندان ترمیم شود؛ اما در صورتی که پوسیدگی شدیدتر شود و بیشتر از قبل پیشروی کند، در چنین شرایطی نه تنها خود دندان، بلکه ریشه دندان نیز درگیر می شود و به دلیل این که دندان پوسیده یک تهدید جدی برای سایر دندان ها محسوب می شود، دندانپزشک اقدام به کشیدن آن می کند.

شکستگی حاد و وخیم

گاهی اوقات در اثر یک سانحه، یک یا چند دندان شکسته می شود و این شکستگی به حدی شدید است که موجب آسیب رسیدن به فک می گردد. این دندان شکسته و آسیب دیده ممکن است سبب عفونت و پوسیدگی دندان های مجاور شود؛ به همین دلیل در موارد حاد، دندانپزشک اقدام به کشیدن آن می کند.


آیا دندان پر شده دارید؟ جیوه خونتان را اندازه گرفته‌اید؟


کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی

ارتودنسی دندان یکی از رایج ترین روش های زیبایی دندان و مرتب کردن آن ها است. در بعضی از بیمارانی که برای درمان ارتودنسی اقدام می کنند، فک فضای کافی برای رشد دندان ها ندارد و به همین دلیل دندان ها بر اثر فشار، به صورت نامرتب در می آیند. در چنین مواقعی ممکن است دندانپزشک مجبور به کشیدن یک یا چند دندان بیمار شود.

نکروز پالپ

دندان هایی که به بیماری عفونت بافت عصبی یا همان نکروز پالپ دچار شده اند دیگر قابل درمان نیستند و حتی عصب کشی برای درمان این گونه بیماری ها پاسخگو نیست. در چنین مواقعی دندانپزشک برای کشیدن این دندان ها اقدام می کند.

دندان نهفته

گاهی اوقات دندان ها به طور کامل رشد نمی کنند و کاملا از لثه بیرون نمی آیند. معمولا برای دندان های عقل چنین مشکلاتی به وجود می آید که در اکثر اوقات این دندان ها باید کشیده شوند. در مواردی مانند کج و افقی رشد کردن دندان نیز چاره ای جز کشیدن نیست.

مشکلات شدید دندان چه علائمی دارند؟

در شرایطی که مشکلات دندان بسیار شدید باشند، در حدی که جز کشیدن دندان چاره دیگری وجود نداشته باشد، معمولا علائم خاصی بروز می کند. برخی از مهم ترین این علائم عبارت است از:


این مطلب را حتما بخوانید: آیا جرم گیری به دندان آسیب می‌رساند؟


مراقبت هایی که باید بعد از کشیدن دندان رعایت کنید

پس از کشیدن دندان معمولا باید نکاتی را برای بهبود هر چه زودتر بافت لثه و دندان رعایت کنید که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم

کشیدن دندان برای چه افرادی خطرساز است؟

در هنگام کشیدن دندان نیاز به برش های نسبتا عمیقی می باشد. این برش ها در نهایت منجر به خونریزی خواهند شد. خونریزی لثه برای بعضی از افراد می تواند خطرناک باشد. این افراد شامل موارد زیر می باشند:


دلایل ترس از دندانپزشکی


بعضی از افراد به دلایل مختلفی ناچار هستند از داروهایی استفاده کنند که سبب توقف دیرتر خونریزی می شوند. معمولا در صورت ایجاد خراش و برش در بدن این افراد، خونریزی بیش از اندازه شدید می شود و دیرتر از حالت عادی متوقف می شود. به همین دلیل بهتر است اگر داروی خاصی مصرف می کنید، پیش از کشیدن دندان به دندانپزشک خود اطلاع داده و با او مشورت کنید.

سخن پایانی

نکات لازمی که درباره کشیدن دندان وجود داشت با هم مرور کردیم. شما عزیزان اگر پرسشی درباره نحوه کشیدن دندانها یا علائم درد دندان داشتید، می‌توانید در کامنت مطرح کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما اقدام به پاسخگویی خواهند کرد.

مجله دندانپزشکی ایران دی دی اس

خروج از نسخه موبایل