نماد سایت ایران دی دی اس

عصب کشی دندان چرا انجام می‌شود؟

عصب کشی

عصب‌کشی یک روش درمانی مؤثر برای حفظ و ترمیم دندان‌های عفونی شده یا آسیب دیده است. در این فرایند، قسمت آسیب دیده دندان برداشته شده، پالپ دندان تمیز شده و از عفونت پاک می‌شود و دندان پر شده و بسته می‌شود. اگر این دندان‌ها تحت درمان قرار نگیرند و مشکل افزایش یافته و ممکن است باعث پوسیدگی‌های عمقی، شکستگی دندان و… شود که می‌تواند به شدت آسیب‌زا باشد. همچنین عصب کشی دندان‌ها علاوه بر رهایی از درد و رنج به سلامت لثه و دهان شما کمک خواهد کرد.

انواع عصب کشی دندان

عصب‌کشی بر اساس شرایط بیمار انواع مختلفی دارد که عبارتند از:


درباره سلامت دهان و دندان کودکان چه می‌دانید؟


مزایای عصب کشی دندان

عصب‌کشی دندان مزایای متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

  1. دندان درد ناشی از پوسیدگی‌های شدید دندانی می‌تواند واقعاً مشقت‌بار باشد. فرد مبتلا به دندان درد ممکن است نتواند کارهای روزانه و عادی خود را نیز انجام دهد. وی ممکن است به دلیل دندان درد نتواند شب بخوابد. عصب‌کشی می‌تواند به تسکین این درد و ناراحتی کمک کند.
  2. با عصب‌کشی می‌توان از کشیدن دندان جلوگیری کرد. این بدان معنی است که به جای از دست دادن دندان شما می‌توانید آن را حفظ کنید و از وجود آن در دهان خود لذت ببرید. زمانی که عصب‌کشی انجام می‌شود، بافت پالپ برداشته می‌شود و درد بیمار از بین می‌رود. در پایان، دندان دیگر زنده نیست اما در دهان باقی می‌ماند.
  3. کشیدن دندان برگشت‌پذیر نیست. زمانی که شما دندان خود را از دست می‌دهید نمی‌توانید دوباره آن را برگردانید مگر آن که از پروتز استفاده کنید. مشکل در این جا است که تعویض و ترمیم پروتز گران‌تر از عصب‌کشی دندان است بنابراین عصب‌کشی می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند.
  4. تغییرات زیادی پس از افتادن دندان ایجاد می‌شود و نمی‌توان آن را دوباره در دهان قرار داد. دندان‌ها ممکن است جابجا شده و دندان‌های مخالف ممکن است بیش از حد رشد کنند و بایت را تغییر دهند. این تغییرات ممکن است باعث بروز مشکلات و حتی اختلالات مفصل تمپروماندیبولار شوند.

کاندیداهای عصب کشی دندان

آیا دندان درد شدید دارید؟ آیا یکی از دندان‌های شما متورم شده و رنگ اطراف آن تغییر کرده است؟ در این صورت، شما باید عصب‌کشی کنید تا بتوانید دندان خود را در دهان حفظ کنید. زمانی که باکتری‌ها از طریق پوسیدگی‌های درمان نشده وارد دندان می‌شوند، دندان ترک خورده یا به عبارت دیگر دچار عفونت می‌شود و دندان درد شدید شروع می‌شود. معمولاً عصب‌کشی زمانی که عفونت در عمق دندان ایجاد شده است توصیه می‌شود.

پالپ داخل دندان ممکن است با باکتری عفونی شده و به دلیل پوسیدگی‌های درمان نشده شدید دچار آسیب‌دیدگی شود. در صورت درمان نکردن دندان، عفونت ممکن است تشدید شده و دندان کشیده شود. اگر دندانپزشک این روش درمانی را به شما توصیه کرد در اینجا دستورالعملی مرحله به مرحله ارائه می‌کنیم که به شما در طول درمان و پس از آن کمک می‌کند.


بازسازی بافت مشابه پالپ دندان


برخی از علائم شایع عفونت دندان عبارتند از:

فرایند عصب‌کشی دندان

اگر فکر می‌کنید که نیاز به انجام عصب‌کشی دارید، با یک دندانپزشک مشورت کنید. برخی مراحل که در مطب دندانپزشک انجام می‌شوند عبارتند از:

  1. عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس: اگر دندان‌پزشک تشخیص به انجام عصب‌کشی بدهد ابتدا با استفاده از اشعه ایکس از دندان شما عکس‌برداری می‌کند تا محل پوسیدگی‌های آن مشخص شود.
  2. بیهوشی: دندان مورد نظر به صورت موضعی بیحس می‌شود. بر خلاف باور عمومی، عصب‌کشی دردناک‌تر از پر کردن دندان نیست.
  3. پالپکتومی: یک حفره روی دندان ایجاد شده و پالپ بیمار دندان برداشته می‌شود.
  4. پر کردن: ریشه‌هایی که باز شده‌اند (برای برداشتن پالپ بیمار) با مواد گوتا پرکا پر شده و با سمنت بسته می‌شوند.

بررسی روند درمان

با استفاده از یک سوزن، دندان تحت درمان توسط دندانپزشک بیحس می‌شود. در این مرحله کمی احساس درد در قسمتی که سوزن زده شده است عادی است. پس از بیحس شدن دندان، اندودنتیست ممکن است از یک مانع دندانی که یک ورقه پلاستیکی کوچک است که دندان را برای تمیز و خشک ماندن در هنگام عصب‌کشی ایزوله نگه می‌دارد استفاده کند.

دندانپزشک سپس از یک ابزار بسیار کوچک مانند یک دریل کوچک برای دسترسی به داخل دندان از طریق حفره‌ای که در قسمت بالای دندان ایجاد می‌کند استفاده کند. سپس، دندانپزشک از سوهان کوچکی برای تمیز کردن پالپ آسیب دیده و بیمار از داخل دندان استفاده می‌کند. وی از یک سوهان برای شکل دادن به حفره داخلی دندان و ریشه نیز استفاده می‌کند و ممکن است حفره را برای زدودن باقی مانده پالپ از داخل آن با آب بشورد. دندانپزشک ممکن است برای کشتن باکتری‌ها و کاهش احتمال بروز عفونت‌های بعدی از یک محلول آنتی باکتریال روی حفره دندان استفاده کند.


خود درمانی کانال ریشه دندان


زمانی که حفره به طور کامل تمیز و سوراخ شد، اندودنتیست آن را پر می‌کند. مواد پلاستیکی به نام گاتاپرکا غالباً برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانپزشک حفره درون دندان را با مواد پرکننده موقتی می‌بندد تا تاج دائمی آماده شود.

پس از چند هفته، دندانپزشک درمان را با قرار دادن تاج دائمی دندان یا مواد مشابه دیگری از مواد ترمیمی روی دندان تکمیل می‌کند. بسته به شرایط دندان طبیعی شما، دندانپزشک ممکن است از یک محافظ کوچک داخل حفره دندان استفاده کند تا تاج یا مواد ترمیمی ثابت باقی بمانند.

مراقبت‌های پس از عصب کشی دندان

مراقبت درست از دندان‌ها و لثه پس از عصب‌کشی از اهمیت زیادی برخوردار است. شما ممکن است نیاز داشته باشید که دوباره برای عکس‌برداری از دندان درمان شده و اطمینان از رفع کامل علائم عفونت به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین شما باید سالی دو مرتبه برای تمیز کردن و معاینه دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

نکاتی در مورد مراقبت‌های بهداشتی پس از عصب‌کشی

دندان‌ترمیم شده با مراقبت‌های صحیح، مادام‌العمر در دهان باقی می‌ماند. نرخ موفقیت در عصب‌کشی دندان بسیار بالا است. در اینجا به چند روش برای مراقبت از دندان‌ها پس از انجام عصب‌کشی اشاره می‌کنیم:

ماندگاری و دوام

دندان درمان شده و ترمیم شده شما می‌تواند در صورت مراقبت صحیح برای تمام عمر دوام و ماندگاری داشته باشد. به خاطر اینکه پوسیدگی دندان هنوز می‌تواند در دندان‌های ترمیم شده ایجاد شود، رعایت مناسب بهداشت دهان و توجه به معاینات منظم دندان‌پزشکی برای پیش‌گیری از ایجاد مشکلات بعدی لازم و ضروری است.

با توجه به اینکه پس از عصب‌کشی دندان، پالپ دندان دیگر زنده نیست، دندان‌هایی که ریشه آنها درمان شده می‌توانند شکننده شده و با احتمال بیشتری دچار شکستگی گردند. این موضوع یکی از ملاحظات مهمی است که در هنگام تصمیم‌گیری درباره استفاده از روکش کردن دندان یا پر کردن دندانپس از عصب‌کشی آن، مورد توجه خاص قرار می‌گیرد. برای تعیین میزان موفقیت یا شکست و عصب‌کشی ناقص، رایج‌ترین روش تهیه یک عکس رادیولوژی جدید از دندان و مقایسه آن با عکس رادیولوژی تهیه شده قبل از شروع درمان می‌باشد. این مقایسه نشان می‌دهد که آیا دندان هنوز اشکال دارد یا وضعیت آن به نحو مناسب‌ترمیم شده است یا خیر.

دندان شیری کودکان

ممکن است دندان‌پزشک کودکان عصب‌کشی دندان را هم برای دندان‌های شیری (اولیه) و هم برای دندان‌های دائمی کودک انجام دهد. با وجودی که دندان‌های شیری با گذشت زمان می‌افتند، اما این دندان‌ها برای صحبت کردن، جویدن مناسب غذا، و رشد دندان کودکان بصورت صحیح و مناسب دندان‌های دائمی و ایجاد فضای کافی برای دندان‌های دائمی نیاز دارد. به این ترتیب در صورتی که علائم آسیب‌دیدگی پالپ دندان در کودک ادامه داشته باشد، کودک شما نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک کودکان برای بررسی مشکل خواهد داشت. انجام عصب‌کشی دندان در کودکان برای حفظ و پایدار کردن دندان ضروری می‌باشد.

عصب کشی در بارداری

معمولاً عصب‌کشی دندان در بارداری یک درمان بی‌خطر و ایمن است. اغلب عکس‌برداری رادیولوژی مورد نیاز قبل، در طول زمان درمان، یا پس از تکمیل آن یکی از دلایل نگرانی زنان باردار درباره استفاده از این روش است، اما این موضوع معمولاً خطر جدی برای فرد به همراه ندارد. علاوه بر این زنان در اغلب مواقع نسبت به داروهای استفاده شده برای بی‌حس کردن دهان برای عصب‌کشی دندان در بارداری نگرانی دارند، اما این داروها نیز در بسیاری از مواقع بی‌خطر می‌باشند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند عصب‌کشی دندان در بارداری خطرناک است و تا حد ممکن باید از انجام این کار در این دوره اجتناب شود. به هر حال حقیقت این است که عصب‌کشی دندان معمولاً در طول دوره بارداری بی‌خطر و امن است. در عمل، عصب کشی دندان حتی می‌تواند به حفاظت از سلامت مادر و رشد بهتر جنین کمک کند. این موضوع به خاطر این حقیقت بیان می‌شود که دندان ناسالم در صورت درمان نشدن می‌تواند عفونت دندان جدی به همراه داشته باشد. این نوع از عفونت می‌تواند به حدی پیشرفت کند که سایر اعضای بدن را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد، اما درمان دندان می‌تواند به حذف این خطر احتمالی کمک مؤثر نماید.


نکات لازم جهت تسریع روند بهبودی پس از درمان ریشه دندان


معایب عصب‌کشی دندان

عصب‌کشی دندان معایب زیادی ندارد:

سوالات رایجی که از دندانپزشک ما پرسیده‌اند:

در اینجا به برخی سؤالات که توسط بیماران پرسیده شده است پاسخ می‌دهیم: مجله دندانپزشکی ایران DDS

اگر دندان، مرا آزار نمی‌دهد چرا باید عصب‌کشی کنم؟
برخی بیماران ممکن است درد اولیه دندان را تجربه کرده و سپس این درد خود به خود یا پس از مصرف آنتی‌بیوتیک برطرف شود اما اذیت نشدن به معنی این نیست که عفونت برطرف شده است. عصب‌کشی برای ضدعفونی کردن داخل دندان (منبع عفونت) و جلوگیری از گسترش عفونت انجام می‌شود.

برخی بیماران ممکن است هر گز دردی در دندان عفونی خود احساس نکنند. در واقع، عفونت کانال ریشه غالباً در رادیوگرافی‌های روتین یا معاینات بالینی تشخیص داده می‌شود. دندان ممکن است عفونت مزمن داشته باشد و بدن به اندازه کافی با آن مقابله کرده باشد تا بیمار دچار درد شدید نشود. قبل از انجام عصب‌کشی، اندودنتیست به طور کامل همه یافته‌های رادیوگرافی و معاینات بالینی را برای تشخیص وجود عفونت در ریشه دندان بررسی می‌کند.

عصب کشی چقدر طول می‌کشد؟
مدت زمان انجام این فرایند به جزئیات آن و نوع دندان تحت درمان بستگی دارد. ما تخمین می‌زنیم که شما بین 1 تا 2 ساعت در مطب باشید. معمولاً خود عصب‌کشی در یک جلسه درمانی انجام می‌شود. گاهی اوقات نیز ممکن است نیاز به تکمیل درمان در جلسه دوم باشد.

خروج از نسخه موبایل